- Преподавателю
- Другое
- М. Өтемісұлы. «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдері
М. Өтемісұлы. «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдері
Раздел | Другое |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Амангелдинова А.К. |
Дата | 14.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тақырыбы | М.Өтемісұлы. «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдері | ||||
Мақсаты | М Өтемісұлының «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдерін оқиды, тақырыпты қайталай отырып білімімен, біліктілігін , сөздік қорын жетілдіру арқылы, сыни ойлауға, шығармашылық қабілетін дамытуға үйренеді | ||||
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру | ||||
Күтілетін нәтиже | Сөз байлықтары мен сөздік қорлары молаяды; Өз беттерінше ой қорытытып, сыни ойлауға дағыланады; сөйлеу тілдері мәдениеті артады | ||||
7 модульдің қолданылуы | АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау", "Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету" | ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Миға шабуыл, Жигсо2, Автор орындығы | ||||
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер | ||||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг | Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
| Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. Оқушылар мақалдың жалғасын таба отырып, тақырыпты, мақсатын анықтайды | |||
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | ||
Білім Қызығушылық тарын ояту | «Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздеріне таптыру үшін интерактивті тақтаға мақал-мәтелдердің басын жазып, жалғасын таптыру 1. 1.Қоянды қамыс өлтіреді...? 2. " ... - қанаты ат" 3. "Өзге елде сұлтан болғанша, ... " 4. "Жаңбыр жауса жер ырысы,... " | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау арқылы оқушыларды диалогқа түсіру Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау | Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру | ||
Түсіну | Сұрақ-жауап арқылы М.Өтемісұлы өмірі шығармашылығын, «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдерінің мазмұнын ашу.
| Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізеді, топ бойынша әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ой-пікірлерімен санаса білу | ||
Қолдану | Тақырыпты қалай мегерген бақылау, оның мазмұнын топта , жұпта әңгімелеп беру үшін Жигсо 2 әдісін пайдалану
| Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру Өз ойларын, пікірлерін ашық айту | Топпен жұмыс жасау: «Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдерінде не айтылған, қандай түйінді ойлар бар Әр топ бір-бірінің жұмыстарының сызбасын бағалайды, өз пікірлерін айтады.
| ||
Сергіту сәті | «Кірпі биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды. | ||
Талдау Шығармашылық жұмыс | Венн диаграммасы І топ Д.Бабатайұлы мен М.Өтемісұлы өмірі мен шығармашылығын салыстыру ІІ топ М.Өтемісұлына модель жасау ІІІ топ Топтастыру «Махамбетке» | Тапсырманың орындалуын түсіндіреді. Жаңа тақырыпты толық меңгерту мақсатында өз пікірлерін модель, постер арқылы қорғауға бағыттайды | Модель, постер қорғайды Сыни ойлана отырып, өз пікірлерін, көзқарастарын білдіреді | ||
Қорытындылау | Не білдім? Қандай сезімде болдым? Не білгім келеді?
| Оқушылардың пікірлерін тыңдау бүгінгі сабақ б.ша не түйгендерін бақылау | Топ бірлесе отырып қағазға тақырыптан не түсінгенін жазады Ойларын ортаға салады | ||
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақтарын таратады Бір- бірін бағалауды қадағалау | Топты бағалау Өзін -өзі бағалау | ||
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтырады |
Сұрақ-жауап:
1. Жырдағы басты кейіпкерлер кімдер? Жағымды кейіпкерлер туралы не айтар едіңдер?
2. Жырдағы жағымсыз кейіпкерлер кімдер, олардың іс-әрекеттері қандай?
3. Алпамыстың басқа балалардан ерекшелігі қандай?
4. Жырға сүйене отырып Алпамыстың ерлігін сипатта?
5. Жырда қандай салт-дәстүрлер айтылады?
6. Жырдың басты идеясы не деп ойлайсыңдар?
Бағалау парағы
№
Аты-жөні
Сұрақ-жауап б.ша
Постер құрау
Салыстыру, модель қорғау
Қорытынды баға
1
2
3
4
5
6
7
Бағалау парағы
№
Аты-жөні
Сұрақ-жауап б.ша
Постер құрау
Салыстыру, модель қорғау
Қорытынды баға
1
2
3
4
5
6
7
Бағалау парағы
№
Аты-жөні
Сұрақ-жауап б.ша
Постер құрау
Салыстыру, модель қорғау
Қорытынды баға
1
2
3
4
5
6
7
Бағалау парағы
№
Аты-жөні
Сұрақ-жауап б.ша
Постер құрау
Салыстыру, модель қорғау
Қорытынды баға
1
2
3
4
5
6
7