- Преподавателю
- Другое
- Открытый урок по казахскому языку Өтебай Тұрманжанов
Открытый урок по казахскому языку Өтебай Тұрманжанов
Раздел | Другое |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Бадирова К.Н. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: «Өтебай Тұрманжанов»
Сыныбы: 8 «А»
Күні: 16.02.2016ж
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: қазақ халқының балалар жазушысы Өтебай Тұрманжанов туралы мәлімет беру,шығармаларымен таныстыру;
ә) дамытушылық: ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту;
б) тәрбиелік: топтық жұмыс арқылы оқушыларды өзара ынтымақтастыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: әртүрлі тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар,
постер,түрлі-түсті қарындаштар, стикер, «Тілек ағашы»
Сабақтың түрі : аралас
Сабақтың әдіс- тәсілдері : топтық жұмыс, сұрақ - жауап, түсіндіру,түртіп алу стратегиясы
Пәнаралық байланыс : әдебиет, орыс тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу
Әнұран орындау
оқушыларды түгелдеу
«Шаттық шеңбері» сабақта білім шыңына жету үшін шеңберге тұрып,
бір - бірімізге игі тілектер айтамыз.
ІІ. Оқушыларды топқа бөлу: бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздер бойынша оқушылар тақтаға шығып, жалқы,жалпы зат есімдерді жазады
(сөздер кеспе қағазда беріледі,орыс тіліне аударады),осы сөздер арқылы 2 топқа бөлінеді
қиыншылық , аудан, Бөген, Ташкент ,қамқорлық ,ауылдастар, Жалғызағаш, жоқшылық , Тұрманжанов, облыс, «Ақ жол», азаттық, Өтебай, Шымкент, жалшы , Ғ. Мұратбаев.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:
«Жазушы өміріне саяхат»: интербелсенді тақтада жазушының өмірбаяны туралы ақпарат тамашалайды.
«Жаңа сөздермен жұмыс»:
қиыншылық-трудность қаламгер-писатель
жоқшылық- нищета байдың есігіндегі- у бая
азаттық - свобода ауылдастары- односельчане
мәз болады - обрадовались кешегі - вчерашний
«Мәтінмен жұмыс» : әр топқа тақырып бойынша мәтін беріледі,оқушылар оқып аударады (137 бет, 1 тапсырма)
«Дәптермен жұмыс»: мәтіннен етістіктерді дәптерге теріп жазып,тұйық етістікке айналдырады : туған, өтеді, бағып, жүрген, кіреді ,оқып, мәз болады, жазыпты.
«Сыныптан тыс оқу» : ақынның «Құс ұясын бұзбайық» өлеңінен екі топқа үзінді беріп,аударту, дәптерге етістіктерді тұйық етістік формасына айналдырады
Құс ұясын бұзбайық!
1 - топ:
Жұмыртқасын алмайық , --- алмау
Обалына қалмайық! ---- қалмау
Тақия тұзақ салмайық , ---- салмау
Қарғысына қалмайық ! ----- қалмау
Әдейі көздеп атпайық , ------ атпау
Көп күнәға батпайық ! ----- батпау
Балалар , мұны ұғыңдар , ----- ұғу
Уәдеден шығыңдар! ----- шығу
2 - топ:
Өсіруге балапан ,
Құстар ұя салады , ----- салу
Жасауға жұмсақ ұяны
Жабағы жүнді жияды. ----- жию
Жайлы қып жасап ұяны , ---- жасау
Жұмыртқасын салады ,
Бір қуанып қалады . ----- қалу
Жұмыртқасын басады , ------ басу
Балапанын ашады ---- ашу
ІҮ. «Сабақты қорытындылау»
Екі топқа шығармашылық тапсырма беріледі: ақынның күз, қыс туралы өлеңдері бойынша постерге сурет салу, аудару
Күзге тіреп күн иек , -------------- 1 топ
Болып қапты қыркүйек
Қырманды жұрт алыпты,
Дәнге батып қалыпты.
Жемістер де пісіпті ,
Жерге үзіліп түсіпті
Шөп буыны қатыпты,
Шөмелені ел тасыпты.
Межелі кез болыпты,
Мектеп есік ашыпты шөмеле - стог сена
межелі кез - назначенное время
Тамаша ғой қыс деген, ---------- 2 - топ
Түкірік жерге түспеген,
Қызыл шұнақ аязы ,
Қызартып беттен тістеген
Албырап бетің алаурап,
Шаңғы тепсең сабаулап
Бойыңнан буың бұрқырап,
Жылына түссең жараулап .
Балалар - ау, балалар ,
Мұнан қызық не болар?
Қыстың да бар қызығы ,
Жылында бір келетін
шұнақ аяз - сильный мороз
жылына түссең - если согреться
Ү. «Оқушыларды бағалау» : әр топ сабақта көрсеткен білімі бойынша бағаланады. Ерекше білім,шығармашылық тапқырлық көрсеткен оқушыларды атап өтемін.
ҮІ. «Үйге тапсырма» : 3 тапсырма,138 бет, 4 тапсырма - жазбаша
ҮІІ. «Кері байланыс»