Урок по литературе на тему «Қазақ хрестоматиясы»

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

02.02..2016ж

9Акласс . қазақ әдебиеті 59-сабақ

Пән мұғалімі:Сейпилова Н.Ж

Сабақтың тақырыбы: .«Қазақ хрестоматиясы»

Сабақтың мақсаты:

Ғұмырын туған халқының өнер-білімді, мәдениетті,өркениетті ел қатарына қосу жолына арнаған көрнекті тұлға еңбегімен кеңірек танысу.

Күтілетін нәтижелер:

Өз бетінше ақпарат алады,нені қалай түсінгенін айта алады;,топпен, жұппен жұмыс жасауға үйренеді;

Өзінің және кластастарының білім алуына жауапкершілікпен қарайды.

Пәнаралық байланыс

Тарих, география, орыс әдебиеті

Сабақ кезеңдері:

Ресурстар

Мұғалім -оқушы әрекеттері

Технология,

әдіс-тәсілдер

Жеке жұмыс

Бағалау

Үй тапсырмасы


Ы.Алтынсариннің педагогикалық қызметі



Мұғалімнің бағалауы

Қызығушылықты ояту


-Кел, балалар, оқылық!/ Ыбырайдың төменгі кластарда өткен өлеңдерін біреуі бастаса, келесісі жалғастырып кетеді.

Эстафета

«жалғастыр» ойыны


Шапалақ арқылы бағалау

Мағынаны тану

Оқу

лық


«Қазақ хрестоматиясына енген тақырыптар:

1/ Ұсақ әңгіме-ертегілер

2/ Үлкен кісілер турасындағы әңгімелер

3/ Әр түрлі өлең-жырлар

4/ Қазақтың мақал-мәтелдері

1-қадам. 5 топтағы әр мүшесіне мәтін бөлініп беріледі.

Әр топ мүшесі№1,2,3,4,5 номерленеді.

1.Өмірбаяны. 2.Қызмет жолы. 3.Қазақ хрестоматиясы.

4.Ақындығы. 5. Ыбырай туралы...

2-қадам.Сараптау топтарына бөлінеді.1+1т.б. ортақ тақырыптарын бірігіп түсінеді.

3-қадам. Жанұяларына қайтып келіп, түсіндіреді.

4-қадам.Мәтін бойынша бір-бірлеріне сұрақтар қояды, ұпай жинайды.

Ыбырай Алтынсарин туралы ойлар...1. Ыбырай Алтынсарин қазақ арасына әуелі Еуропаның білім-ғылымының көзін ашқан бір аяулы жан болды. («Оренбургский листок» газеті, 1889 жыл)2. Ірі ағартушы, өнерлі ақынның артына қалдырған ізіне қарап отырсақ, көңілге алғысқа толы ойлар келеді. (М.Әуезов)3. Ыбырай қалдырған мұралардың құнды бір саласы - оның хаттары. Жазушының хаттары үлкен суретшінің зор бейнесін айқындай түсетін мәнді еңбектер. Бұлар, әсіресе, ақынның дүниеге көзқарасын, қоғамдық ойларын, әлеуметтік бетін, саяси бағытын айқындау үшін қажетті материал. (Х.Сүйіншәлиев)


ЗИГЗАГ



Сатылай кешенді талдау.

















Мағ ашу





Ұпай арқылы бағалай

Ойтолғаныс


Ыбырай өлеңдеріне байланысты кестелер толтыру

Ыбырай сөзі Қандай қасиеттерді айқындайды?

Қандай қасиеттерді айқындайды?

1.Оқысаңыз балалар,

Шамнан шырақ жағылар

Тілегенің алдыңнан,

Іздемей-ақ табылар.

2. Өнер-білім бар жұрттар,

Тастан сарай салғызды.

Айшылық алыс жерлерден,

Жылдам хабар алғызды.


3. Ақылсыз жанды досым деп,

Басыңды қосып, сыр айтпа.

Күндердің күні болғанда,

Ол жаман айғақ болар басыңа.


4. Кім сендерді, балалар, сүйетұғын,

Қуанышыңа қуанып, қайғыңа күйетұғын.

Түн ұйқысын төрт бөліп,кірпік қақпай,

Шешең байғұс дамылсыз жүре-тұғын.


білемін

Жаңа ақпарат

Түсініксіз ақпарат

Мені таңғалдырды


ИНСЕРТ

Үйге тапсырма:

«Әй, жігіттер», «Залым төреге» өлеңдерін оқып, тақырыбына талдау жасау.



© 2010-2022