Разработка урока Мектеп ғимараты

Сабақтың тақырыбы: Мектеп ғимараты.Сабақтың мақсаты:Білімділік:тақырып бойынша алған білімдерін толықтыра отырып, сауатты жазуға жәнесөйлеуге үйрету;жекелей, топпен жұмыс істей білу дағдыларының қалыптасуына ықпал ету.Дамытушылық:ой-өрісін кеңейту; ауызша және жазбаша тілді дамыту қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру.Тәрбиелік:мектепті, яғни білім ордасын құрметтеп, сыйластыққа, бірлікке тәрбиелеу.Сабақтың түрі: аралас сабақ Оқытудың әдістері: әңгімелеу , сұрақ –жа...
Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Сабақтың тақырыбы: Мектеп ғимараты.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:тақырып бойынша алған білімдерін толықтыра отырып, сауатты жазуға және

сөйлеуге үйрету;жекелей, топпен жұмыс істей білу дағдыларының қалыптасуына ықпал ету.

Дамытушылық:ой-өрісін кеңейту; ауызша және жазбаша тілді дамыту қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру.

Тәрбиелік:мектепті, яғни білім ордасын құрметтеп, сыйластыққа, бірлікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқытудың әдістері: әңгімелеу , сұрақ -жауап, талдау, тыңдалым, сөйлесу, айтылу, жазылу, тілдесу.

Күтілетін нәтиже: мектеп ғимараты жөнінде өз пікірін айта білу.

Түйінді идеялары: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер әр түрлі деңгейдегі балалардың диалогтік әңгіме, топпен жұмыс, өзін-өзі бағалау, сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын пайдалану арқылы қол жеткізетін білім, білік, дағдыларының дамуын көздейді. Берілген жұмыс формалары оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерінің дамуына, өздерін бағалай білу, реттеу қабілеттерінің дамуына, оқуға деген ынталарының артуына ықпалын тигізеді.

Сабақтың көрнекілігі: сұрақтар, карточкалар

Сабақтың пәнаралық байланысы: орыс тілі

Сабақтың кезеңдері :
І .Ұйымдастыру кезеңі: 1.1.Оқушыларды түгендеу,сабаққа көңіл аударту.

-Сыныпта кім кезекші?

-Сыныпта мен кезекшімін. Сыныпта кім жоқ? - Сыныпта ... жоқ.

/сұрақ-жауап,кіріспе сөйлесу/

  1. Қазір қандай жыл мезгілі?

  2. Көктем айлары қандай?

  3. Бүгін нешесі? Аптаның қай күні?

  4. Көктемде қандай мереке болады?

  5. Ұлы Жеңістің неше жылдық мерей тойы?

  6. Ал қазақтың Ұлы ақыны Абай Құнанбаевтың биыл неше жылдық мерей тойын атап өтеміз?

  7. Олай болса Абай атамыздың бір өлеңін жатқа айтып берейік.

Балалар, бүгін сабақта сендер екі топқа бөлініп отырсыңдар. Бірінші топ - «Білімпаздар»тобы; екінші «Тапқырлар» тобы. Топ ішінде сендер өздеріңді бағалай отырып, соңында қорытынды баға шығарасыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 2.1. Оқулық: 26-бет, 5-тапсырма. Кесте бойынша «Мектеп» тақырыбына әңгіме құрастыру.

2.2.Мектеп туралы видео-ролик.

«Мектеп» тақырыбына диалог құрастыру.

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру /тыңдалым, ой қорыту/ Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

3.1.Сөздік жұмыс:

Ғимарат - здание;

Білім ордасы - центр знания;

ұғым -понятие;

ереже - правило;

белсенді - активный;

сауатты - образованный;

мәдениетті - культурный;

міндет - обязанность;

мекеме - учреждение.

1.Тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіріп , аудару.

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.



3. Сөз тіркестерін құру.

ғимарат

білім ордасы

ұғым

ереже

белсенді

сауатты

мәдениетті

міндет

мекеме

адам

әдемі

басты

көп қабатты

мұғалім

мектеп

үлкен

жақсы

оқушы

Сергіту сәті : Ұлытау Жұмыр қылыш.

3.2. Тыңдалым. Мәтінмен жұмыс. «Мектеп ғимараты» - түсініп оқу, мазмұнын айту.

«Мектеп ғимараты»

«Мектеп» деген сөз араб тілінен шыққан. «Оқу орны», «Білім ордасы» деген ұғымды білдіреді.«Мектеп - білім беретін мекеме». Мектепте«Оқушыларға арналған ереже» бар: жақсы оқу, үлгілі болу, белсене қатысу. Осы барлық ереженіоқушы орындаса, келешекте сауатты, білімді, мәдениетті болады. Бұл - мектептін ең басты міндеті.

1) Мұғалімнің оқуы; 2) Әрбір оқушы 1 сөйлемнен оқиды; 3) 1 оқушы толық оқиды;

3.3.Жаттығу: 1) Оқушылардың ойын жинақтау мақсатында «Мектеп ғимараты»деген недеген сұраққа жауап алынады.Кластер толтыру.

3.4. Мәтінді пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап беру:

  1. «Мектеп» деген сөз қай тілден шыққан?

  2. Ол қандай ұғымды білдіреді?

  3. Оқушыларға арналған қандай ереже бар?

  4. Оқушы ережені орындаса қандай болады?

  5. Мектептің басты міндеті не?


ІV. Грамматикалық бөлім. Дәптерлеріне бүгінгі күнді жазу:

Наурыздың он алтысы, дүйсенбі

Сынып жұмысы.

Мектеп ғимараты.

4.1. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.

I-деңгей 1. «Мектеп», «Білім» сөзін септеу

ІІ- деңгей 1. «Мектеп», «Мекеме» сөзін тәуелдеу

III -деңгей 1.Мына сөздерді жіктеңдер: білімді бол, жақсы оқы

І- жақ Мен білімді боламын

ІІ- жақ Сен білімді боласың

Сіз білімді боласыз

ІІІ- жақ Ол білімді болады

І- жақ Мен жақсы оқимын

ІІ- жақ Сен жақсы оқисың

Сіз жақсы оқисыз

ІІІ- жақ Ол жақсы оқиды

V. Жаңа сабақты қорытындылау.4.1. «Мектеп - білім беретін мекеме». Мектептің ең басты міндеті - сендер сияқты білімпаз, тапқыр, сауатты, тәртіпті, үлгілі оқушы тәрбиелеп шығару.

4.2. Оқу, білім туралы мақалдарды аяқтау:

Білімпаздар тобы:

1. ... - кеме,

Білім - ... .

2. Күш - ... .

Тапқырлар тобы -

  1. ... - білім бұлағы,

... - өмір шырағы

2. Ұстаз- ... жүрегі.

VІ.Сабақты қорытындылау.

6.1. Өз мектебімізге деген сүйіспеншіліктерін білдіру.

6.2. Оқушыларды бағалау.

ҮІІ. Үй тапсырмасы: 7.1. Жаңа сөздерді жаттау. 7.2.Берілген мәтіннің мазмұнын айт



© 2010-2022