7-сынып қазақ әдебиетінен Қ. Бекқожиннің Ақсақ Темір мен ақын балладасы шығармасы

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Шетпе лицейінің қазақ тілі мен әдебиетінің I санатты мұғалімі

Корганбаева Ардак Куанишовна


Қысқа мерзімді жоспар. Сыныбы: 7 «а»-сынып Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

Қ. Бекқожин «Ақсақ Темір мен ақын» балладасы

Мақсаты:

Қ.Бекхожиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру.Ақсақ Темірдің тарихи тұлға екенін түсіну.Баллада мен өлеңді ажырата білуге үйрену

Міндеттері:

Оқушыларды топқа біріктіру арқылы, ұжымшылдыққа, бірелесе жұмыстануға жұмылдыру.Өз ойларын нақты, дәлелді жеткізуге дағдыландыру, азаматтық тұлға қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

1.Қ.Бекхожиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат алады.

2.Ақсақ Темірдің тарихи тұлға екенін түсінеді.

3.Баллада мен өлеңді ажырата білуге үйренеді.

Қолданылатын модуль:

Қолданылатын стратегиялар:

ОмОЖТ, СТОҮ, ОүБжОБ, ОмОАКТП, ТжДБО, ОЖЕСОжО, ОБжК

«Топтастыру», «Сұхбат-интервью», Рөлдік ойын. Сұрақ-жауап,«Сыртқа-ішке», БББ әдісі.

Негізгі дерек көздер, ресурстар

Оқулық. Әдебиет. 7-сынып. Р.Құтқожина. Қ.Бітібаева. Е.Арын.

АКТ мүмкіндіктері; Ғаламтор желісі, АКТ негіздері, қалам, интербелсенді тақта, дәптер, стикер, маркер.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Күтілетін нәтиже

Ұйымдастыру. Тұсаукесер

(1мин)

Психологиялық ахуал. Өзара ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тірек сөздер арқылы топқа бөледі.

Жалқы есімдер арқылы топқа бөлінеді.

Топ іске жұмылады, зейіні шоғырланады. Қызығушылықтары оянады

Үй тапсырмасын тексеру.

7 мин.

Өткен тақырыпты қорытады, келесі сабақпен байланыстырады.

Алған білімдерін бекітеді.

Үй тапсырмасы қорытылып, жаңа сабақпен байланысады.

Білу

(7мин)

Ақын өмірі туралы дерек келтіреді. Жұптық, топтық жұмыс орындатады

7-сынып қазақ әдебиетінен Қ. Бекқожиннің Ақсақ Темір мен ақын балладасы шығармасы

Тілшілер мен саяхатшылар бір-біріне сұрақ қою арқылы қаламгер өмірі мен шығармашылығымен, тың деректермен танысады

Қ.Бекқожин шығармашылығы жөнінде деректермен танысады, топтастырады. Бір-бірімен сұхбаттасады, жұптық жұмыс орындайды, сәйкестендіреді.

Түсіну.

(10 мин)

Шығарманың бастапқы мәтінін таныстырады.

-Оқушылар, шығармада бізге таныс емес сөздердің мағынасын ашайық.

Жұптық жұмыс Шығармамен танысып, өз мазмұнымен танысады.Сөздік жұмыспен жұмыс жасайды, дәптерге жазып алады

Мәтінмен танысады, мазмұнын ашады.

Сөздікпен танысады.

Қолдану.

(Постер қорғау)

5 мин

Өлеңдегі басты кейіпкер кім?

- Азияның барысы Темір ме, Хафиз бе?

«Сыртқа-ішке» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды.

Ақын мен Әмір Темір арасындағы байланыс, кейіпкерлерге мінездеме.

Талдау.

(10 мин)

Балладаның композициялық құрылысына талдау. I деңгей тапсырмасын орындау арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту

Әр жұпқа тапсырма беріледі, тапсырма талданады. Композициялық талдау.

Оқушының танымдығы артады, ойлау шеберлігі дамиды. Түйіні: Ашу - дұшпан, ақыл - дос. Ақылыңа ақыл қос.

Жинақтау.

( мин)

БББ әдісі арқылы оқушы ойын сұрайды.Сабақты бекітеді.

Сабаққа қатысқан оқушыларды формативті, жиынтық бағалау.

Топтық жұмыс.

Кері байланыс

Оқушының сабақтан түйген қорытынды білімі, түйгені.

Үй тапсырмасы.

(3 мин)

Жаңа сабақ бойынша іздендіреді, білімдерін жинақтауды көздейді.

Кері байланыс

Жаңа сбақтан алған тероиялық жинақтайды. Баллададан үзінді жаттайды, Ақсақ Темір туралы мәлімет жинады




© 2010-2022