PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea Roşie

Multstimaţi colegi! Vă propun în continuare un proiect didactic la limba şi literatura română în şcolile alolingve- Proiectul acesta este pentru clasa a şaptea şi este realizat în baza manualului clasei respective.  Unitatea didactică - "Copilul şi natura". Subiectul este "Cartea Roşie - semnal de alarmă". Tipul lecţiei - de recapitulare a cunoştinţelor.  În proiectul prezentat sînt folosite diferite metode şi procedee. Încă aş vrea să menţionez că proiectul dat este efectuat pe baza prezentării...
Раздел Другое
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ Сartea RoşiePROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ

( în baza manualului pentru cl. a VII-a)

Aliona Şavrieva

Liceul Teoretic

s. Tvardiţa

Clasa: a VII - a

Data:

Unitatea: "Copilul şi natura"

Subiectul: "Сartea Roșie - semnal de alarmă"

Tipul lecţiei: de recapitulare

Timpul preconizat: 45 de minute

Subcompetenţele vizate:

Înţelegerea după auz: A6 - asocierea mesajului audiat cu imagini sau informaţii cunoscute; A4 -determinarea evenimentelor principale şi secundare ale textului audiat; A6 - formularea titlurilor adecvate pentru mesajul audiat.

Vorbirea: V1 - utilizarea unui lexic adecvat temei/situației abodate; V4 - alcătuirea unei relatări după o imagine; V7 - conversarea pe ;"> Lectura: L1 - citirea fluientă, corectă, conștientă și expresivă; L4 - realizarea dialogurilor pe baza unui text.

Scrierea: S2 - alcătuirea/continuarea unui dialog pentru diverse circumstanțe; S5 - respectarea rigorilor de structurare a unei comunicări scrise.

Obiectivele operaţionale:

  1. să repete materialul studiat despre plantele şi animalele rare;

  2. să răspundă la întrebări;

  3. să-şi expună părerea asupra unei probleme;

  4. să alcătuiască un dialog la tema studiată;

  5. să facă concluzia lecţiei;

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descoperirea, lectura, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, lucrul în echipe, lucrul individual, lucrul în perechi.

Mijloace didactice: manual de limba română pentru clasa a VII-a aut. I. Iordăchescu, V.

Roșcovanu; prezentarea Power Point. integrama, fişe de lucru.

STRUCTURA LECŢIEI

Secvenţele

lecţiei

Activităţile de predare - învăţare

Resur-se de timp

I.Evocare Organiza-rea

clasei pentru

lecţie.

Captarea atenţiei.

Anunţarea obiective-lor lecţiei.





















II. Realiza-rea sensului

Reac-tualizarea

cunoştin-ţelor/

capacităţilor













Obţinerea perfor-manţelor


















Evalua-rea

formativă









III.

Reflecție


VI.Extin-dere


Profesorul organizează clasa pentru activitatea ce va urma.

- Vă rog să vă luaţi de mîini, să zîmbiţi şi să vă doriţi unul altuia suc-ces la lecţie.

- Vă aduc la cunoștințe că astăzi la lecție vă veți aprecia singuri, completînd în finele lecției fișa de autoevaluare. Nota va depinde de imaginile acumulate la lecție.

- Pentru a se încădra în lecție, vă rog, să atrageți atenția la

ecran.

Slaid 1.

(Elevii numesc fiecare imagine. Răspunsul corect apare după numirea de către elevii variantei proprii).

Slaid 2

- Iar acum vă rog să fiți atenți. Pe ecran va apărea informația, care vă este cunoscută parțial. După citirea informației o să-mi spuneți ce v-a fost cunoscut și ce nu v-a fost cunoscut pînă astăzi.

Slaid 3.

Slaid 4.

Slaid 5.

(Citirea informației de către profesor - elevii răspund la întrebări)

Slaid 5.

În continuare se arată cîteva slaiduri cu imaginile animalelor și plante-lor studiate la lecții (broască țestoasă de baltă, șarpele lui Esculap, jde-rul de pădure, arinul negru, lebăda cucuiată, nufărul alb). Elevii le numesc și repetă informația aflată pe parcursul lecțiilor.

Slaid 6. Lucrul în perechi.

- Cu fiecare an în Cartea Roșie se înscriu tot mai multe specii de plante și animale. Iar acum vă propun să vă gîndiți și să-mi spuneți, cum credeți, care sînt cauzele degradării florei și faunei, alegînd și argumentînd o variantă din cele propuse.

Slaid 7.

- Pentru a face mai ușor niște concluzii, puteți să folosiți structurile

date în următorul slaid.

Însărcinarea 6 Lucrul în perechi
- Priviți următorul planșet. Citiți începutul unui dialog despre rolul florei și faunei în viața omului.

Slaid 7.

- Iar acum vă propun să ne amintim cele studiate din conjunctivul verbului.


Slaid 8.Lucrul în echipe

Intitulați desenul. Exprimați-vă gîndurile în 3-4 propoziții despre problema dată.

Slaid 9.


Se face bilanţul lecţiei:

- Despre ce am vorbit astăzi?

- Ce concluzii putem face după lecţia noastră?

- Vă propun să ne întoarcem la obiectivele lecţiei şi să verificăm cele studiate.

Profesorul propune elevilor să-şi determine despoziţia spre sfîrşitul lecţiei date prin alegerea feţişoarelor lipite pe tablă cu diferite emoţii - tristeţea, indiferenţa, zîmbetul.

  • Învăţătorul notează elevii.

Notarea se face cu ajutorul elevilor, care sînt rugați să completeze fișa de autoevaluare primită la începutul lecției.

1 min.



3 min.





6 min.
















5 min.


5 min.




4 min.










6 min.





2 min.








5 min.











3 min.





3 min.


2 min.

13


© 2010-2022