Разработка урока Жабайы аңдар

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жабайы аңдар

Сабақтың тақырыбы: Жабайы аңдар.

Сабақтың мақсаты: Жабайы аңдар туралы толық мағлұмат беру, аңдар атауларын үш тілде меңгерту.
Сабақтың міндеттері:
♦ Білімділік: Жануарлар тірі табиғаттың негізгі бөлігі, олардың да алуан түрі бар екені туралы түсінік қалыптастыру, жабайы аңдардың түрімен таныстыру. Осының ішінде Қазақстанда мекендейтін жабайы аңдар атауларын үш тілде меңгерту.
♦ Дамытушылық: Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін, жабайы аңдардың атауларын қазақша, ағылшынша, орысша меңгерту.
♦ Тәрбиелік: Жануарларға қамқорлық көрсету жайында сөйлесе отырып, оларға қамқор болуға бағыт беру.

Сабақтың түрі: Интерактивті сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі:
1) Интерактивті тақта ( жануарлар топтамасының сызбасы, суреттер).
2) Жануарлардың жеке топтама суреттері.
Пән аралық байланыс: Әдебиет. Орыс тілі. Ағылшын тілі. Жануартану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу.
2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себептерін сұрау.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
4. Тіл дамыту сәтін өткізу.

ІІ. Өткен материалдарды еске түсіру, жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.

Балалар біз қандай грамматикалық тақырып өттік?
1. Есімдік деген не?
2. Қане есімдіктің қанша түрі бар?
3. Жалпылау есімдіктерін ата.
4. Болымсыздық есімдіктерін ата.
5. Жіктеу есімдіктерін ата.
6. Сілтеу есімдіретін ата.
7. Сұрау есімдіктерін ата

  • Енді, балалар біз қандай лексикалық тақырыптарды өттік? Дұрыс! Қане қайталайық.

  • 1.Қоршаған ортаға не жатады?
    2. Біз қоршаған ортаны қорғау үшін не істейміз?

  • Қоршаған ортаны қорғаудың дүниежүзілік күні.

  • Қорықтар.

  • Табиғат туралы қанатты сөздер.

ІІІ. Жаңа сабақты қалыптастыру: «Жабайы аңдар»

-Қандай жабайы аңдарды білесіңдер?

- Неге оларды біз жабайы аңдар дейміз?

-Жабайы аңдар адамға пайда әкелеме?

- Олардың мінездері қандай ? (ақылды, айлакер, қорқақ, сақ, төзімді, т.б.)
- Жабайы аңдар қай жерлерде тіршілік етеді?
- Олардың тұрақты мекені қандай?
- Жабайы аңдар немен қоректенеді

-Қызыл кітапқа" қандай аңдар енген?

  1. Слаидтармен жұмыс (3 тілге аудару)

  2. Піл - слон - elephant

  3. Аю-медведь

  4. Керік-жираф-Giraffe

  5. Жолбарыс - тигр - tiger

  6. Қасқыр - волк - wolf

7.Түлкі - лиса - fox

Қандай аң? тауып көр:

- маймақ, орманда тұрады;

- құйрығы ұзын, қу;

- терісі ақ , сұр болады, қорқақ;

- мойны ұзын, биік жануар;

- балық жейді, суда жүзеді, ақ;

- жыртқыш, сұр, орманда тұрады;

- тікені бар, саңырауқұлақ жинайды;

- кішкентай, сары, жаңғақ жейді;

(аю, түлкі, қоян, керік, ақ аю, қасқыр, кірпі, тиін)

2. Эссе ( Кез келген аң туралы І , ІІ, ІІІжақта әңгіме құру ) Үлгі: Мен қоянмын. Мен орманда тұрамын. Мен кішкентаймын. Мен сәбізді жақсы көремін

Қандай? деген сұраққа қай сөз табы жауап береді ?

Сын есім

  • 1. Құрамына қарай: ....

  • 2.Тұлғасына қарай: ....

  • 3.Мағынасына қарай: ....

Сын есімнің шырайлары.
Заттың сыны мен әр түрлі дәрежелік сипатын білдіретін белгілер шырайлар деп аталады

  • 1.Жай шырай-негізгі түбірден тұрады. Әдемі.

  • 2.Салыстырмалы шырай жұрнақтары:

  • -лау,-леу,дау,-деу,-тау,-теу,-ырақ,-ірек,-рақ,-рек .

  • 3. Күшейтпелі шырай-заттың сынын күшейтіп көрсетеді. Өте ,ең,тым -сөздері арқылы және күшейткіш буын арқылы жасалады. Өте әдемі,әп-әдемі.

Оқулықты ашамыз. 119-бет.

  1. Сөздік жұмыс. Тақырып бойынша оқулықта берілген жаңа сөздермен жұмыс.
    Бөрене - бревно
    сақтану - опасаться
    тасқын су - пловодье
    ыңғайлы - удобный
    ойпат жер - низменность
    қателеспейді - не ошибаются
    үңгірін кездестірдік - здесь увидели берлогу
    болжағыш - превидящий
    күрке - палатка
    а) сөздерді тізбекпен оқу;
    ә) әр түрлі сөз тіркестерін құрастыру;.


  2. Мәтінмен жұмыс. Оқу. (тізбектеп)
    Оқылым, мәтінмен жұмыс. 2 - тапсырмадағы «Болжағыш аю» мәтінін оқу.


  3. Мәтін бойынша 5 сұрақ құру



    Тапсырма №1

1-қатар 1.Мәтіннен сын есімдерді теріп жазу.

2-қатар 2.Болжағыш деген сөзге фонетикалық талдау жасау.

3-қатар 3.Мәтіннен септік және жіктік жалғауы бар сөздерді (3-4 сөз) теріп жазу,жалғауларын көрсету.

Үлгі: аңшының (І. с.), күркесіне (ІІІ ж. т. ж.., Б. с.)


Әр қатар 1 сөзден ауызша : 4.Сөз құрамына талдау:

Бөренелер , аюлар, аңшымыз.

Тапсырма №2

Әр қатар 2 сөзден

  • Тапсырмалар.121-бет,4-тапсырма

Жай

Салыстырмалы

Күшейтпелі

Биік

Ұсақ

Ыңғайлы

Толық

Төзімді

Ақылды

Қорқақ

Биіктеу

Өте биік

Тапсырма №3

Сын есімнен салыстырмалы және күшейтпелі шырай жасаңдар.

  • 1.Күшейтпелі буын арқылы асырмалы шырай жасау: жаман , жас , қызғылт, жұмсақ.

  • 2.Қазақ тіліне аудар:

Короткий-короче-очень короткий; Горячий-горячее - очень горячий;

Легкий-легче- очень легкий.

  • 3.Өте ,ең,тым сөздерімен асырмалы шырай жаса.

Ұзын,қымбат,биік,суық.

Тапсырма №4

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді жазыңдар.

Бұл-……..болатын тасқын …….. сақтану.

Бәрі де ……. жерлерде қазылған.

Мен биыл ……….олардың …. үңгірін кезіктірдім.

Керекті сөздер:үш, қыста, биік, судан, көктемде

Тапсырма №5

Аю, қасқыр, жолбарыс сөздеріне сын есім жазу.
Рефлексия.

Жабайы аңдар:

  • немен қоректенеді?

-мінезі

-тұрақты мекені

-қайда тіршілік етеді?

Сын есім шырайлары.


Оқушылар білімі бағаланады.
Үйге тапсырма: «Маған ұнайтын жабайы жануар» тақырыбына эссе жаз.


© 2010-2022