- Преподавателю
- Другое
- Есімше сабақ жоспары (6 сынып)
Есімше сабақ жоспары (6 сынып)
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кыстаубаева Т.А. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
ҚАЗАҚ ТІЛІ. ЕСІМШЕ
Қыстаубаева Толғанай Артықбайқызы
№27 Дихан орта мектебі
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: ЕСІМШЕ
Сабақтың мақсаты: 1. білімділік: етістіктің ерекше түрінің екі түрлі мәнде қолданылуы мен сөйлемдегі қызметі, жасалу жолын, түрленуін меңгерту;
2. дамытушылық: таным белсенділігі мен грамматикалық сауатын жетілдіру, тіл дамыту, сөздік қорын арттыру;
3. тәрбиелік: тіл мәдениеті мен ұқыптылыққа баулу, белсенді тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту
СӨӘ: сұрақ-жауап, топтастыру, мәтінмен жұмыс, сатылай кешенді талдау
ПАБ: әдебиет, орыс тілі, сурет, математика
Сабақтың көрнекілігі: қанатты сөз, сөзжұмбақ, суреттер, кесте
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле,
Жетерсің мұратыңа біле, біле.
Ж. Баласағұн
ІІ. Ой қозғау кезеңі: «Ойнайық та ойлайық!» Сөзжұмбақ «Есімше»
ІІІ. Мағынаны ажырату кезеңі:
Есімше - етістіктің ерекше түрі. Сөйлемде 2 түрлі мәнде, 2 түрлі қызметте қолданылады.
Етістіктің негізгі және туынды түбірлеріне, сондай-ақ етіс, болымсыз етістік тұлғаларына жұрнақтар қосылу арқылы жасалады.
-қан, -кен, -ған, -ген;
- ар, -ер, -р, -с;
- мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек,
-атын, -етін, -йтын, -йтін;
Махамбеттей болу менің арманым,
Армандаған асқар таудың заңғарын.
Білесің ғой айтқаныңа көнбейтін,
Әр жүректе өзіне тән заң барын.
ІҮ. Мағынаны өрбіту кезеңі:
А) Оқулықпен жұмыс:
251-жаттығу (есімшелерге морфологиялық талдау)
Болар, түсінбейтін, қимайтын, айтқаның, айтпаған, қалағандарың, келмеген, сенбеген, бармаспын, көздеген.
Сергіту сәті: «Кім жылдам?» ойыны арқылы
252-жаттығу. Суретпен жұмыс. Құрамында есімше кездесетін мәтін құрау.
Ә) Сатылай кешенді талдау (фонологиялық талдау).
Түсінгенге
-
Жің. б.с.
-
тү-сін-ген-ге
2 а.б. 2б.б.
-
Тү-
сін- 3ж.т.
ген-
ге
-
түсінгенге
-
түсін - ген - ге
(-ған) (-ға)
6. түсін - ген - ге
(-кен) (-ке)
Дыбыстарға математикалық мінездеме:
Ү. Сабақты қорыту: «Домино» әдісі арқылы
1.Көп сөйлеген білімді емес,
Дөп сөйлеген білімді.
2. Екпей егін шықпас,
Үйренбей білім жұқпас.
ҮІ. Тапсырма: «Көктем келбеті» мәтін жазу
ҮІІ. Білімдерін бағалау.