Разработка урока казахской литературы в 9 классе

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Бекітілді»

18.10.15

9 сыныптағы тізбектелген сабақтар топтамасының тақырыбы : « Ежелгі дәуір әдебиеті»

Сабақтар топтамасының жалпы мақсаты: Қорқыт баба туралы деректерді оқыту, Оғызнама мазмұнын меңгерту арқылы айтылған ойды таныту, адалдыққа,қайырымдылыққа,адамгершілікке,ата-ананы құрметтеуге тәрбиелеу; өз бетінше ізденіске,ойларын еркін айту дағдыларын дамыту.

№ 9 сабақ

ПӘНІ

Қазақ әдебиеті

КЛАСЫ

ТАҚЫРЫБЫ

Қорқыт ата.Оғызнама.

МАҚСАТЫ

Оғызнаманың мәнін ашу, Оғызнама мазмұнын меңгерту арқылы айтылған ойды таныту, адалдыққа,қайырымдылыққа,адамгершілікке ,ата-ананы құрметтеуге тәрбиелеу; өз бетінше ізденіске,ойларын еркін айту дағдыларын дамыту.

ОҚЫТУ

НӘТИЖЕСІ

Күтілетін нәтижелер :

-берілген ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай алады;

-қарама-қарсы көзқарастады талдай алады;

-құбылыстарды салыстырып, олардың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады;

-проблемалық сұрақтарды талдай алады;

- проблемаға қатысты шығармашылық көзқарасын білдіре алады;

-жоғары деңгейлі сұрақтарға жауап бере алады;

-тақырыпқа қатысты болжам жасай алады;

-жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырып үйренеді;

-тақырып бойынша өз болжамын шығармашылық тұрғыдан жеткізе алады;

-ұсынылған проблема бойынша өз көзқарасына рефлексия жасай алады;

-өз ойын негіздей, дәлелдей алады (немесе негіздеп үйренеді);

-релевантты ақпарат жинай алады;

-дәлелдерді сыни тұрғыдан талдап, бағалай алады;

-проблеманы шешу жолдарын тауып үйренеді;

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

1.Қызығушылықты ояту

«Өткенге шолу»

Оқушылармен диалог

жүргізеді.

Сұрақ: ал енді осы тәуелсіз,егеменді азат елде,тыныш,бейбітшілік елде батырлар бар ма? Кімдер, олардың қандай істері үлгі саған?

Қорқыт туралы видео көрсетеді.

Сұрақ: бұл көріністен не байқадыңдар?

Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Мақал-мәтелдер келтіреді.

Сабақтың тақырыбын анықтайды.

2.Мағынаны ашу

Топтарға тапсырмалар береді





«Қорқыт қобыз» әнін оқушыларға тыңдатады

1 топ - Қорқыт туралы дерек, аңыз

2 топ - Қорқыт ата кітабындағы жырлар.

3 топ - Қорқыттың қанатты сөздері,күйлері

4 топ - Оғызнама жыры.

Топтағы оқушылар басқа топтағы оқушыларға сұрақтар қояды

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

1.Қорқыт ата кітабындағы Дерихан. жырда ежелден қалыптасқан дәстүр қандай?

2.Осы дәстүрге көзқарасың қалай?Қоғамда жалғасын табуына қалай қарайсың? Неге?

3.Бұқаш есімінде халық дәстүріне қатынастығы бар ма?

4.Осы жырда ата-анамен бала арасындағы махаббат қалай берілген?Бала әрекеті,ана әрекеті.

Әр топтың спикері смайликтер арқылы өз тобындағы оқушыларды бағалайды.



Оқулық,маркерлер,қағаз

3.Рефлексия



Оқушылардан кері байланыс алады

«Даналықтың дариясы - дара абыз» тақырыбына эссе жазады.

5 жол өлең : Қорқыт,Қобыз,Бұқаш,Желмая.

Оқушылар кері байланыс береді

Бағалау: топ басшылары сөйлейді

4.Үй тапсырмасын беру.

Қорқыт атаның қанатты сөздерінің 1-не өзіңе ұнаған өмірмен байланыстырудағы ой толғау.



© 2010-2022