Урок по теме ВИДЫ СПОРТА. (6 класс)

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

Күні,айы,жылы: 17.03.2016

Сынып: 6 «Б»

Тақырып: Спорт түрлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Спорт түрлері туралы түсініктерін молайта отырып, оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыру, мәтінді түсінуге, ойды жүйелеп айтуға үйрету;

Дамытушылық: Сөздік қорын байыту. Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру, оқушылардың тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру.

Тәрбиелік: қазақ тілін үйрене отырып, спорт түрлерінің атауларын, адамға пайдалы екенін дәлелдеу, салауатты өмір салтын ұстанатын, ұлтжанды азамат тәрбиелеу.

Түрі: аралас, жаңа білімді игеру сабағы.

Тәсілі: Әңгімелесу, сұрақ-жауап, дамыта оқытудың элементтері, өзбетімен жұмыс жасау әдісі, топтық жұмыс.

Көрнекілігі: дидактикалық материалдар, кестелер, слайд, интерактивті тақта.

Пәнаралық байланыс: спорт, дене тәрбиесі, тіл.

Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Сабаққа даярлығын тексеру. Орындарына отырғызу.

Қазір қай жыл мезгілі?

Көктемде неше айы бар?

Көктемде ауа райы қандай?

Оқушыларды 2 топқа бөлу.

Ережесін айту.

Психологиялық ахуал: Мазайка құрастыру.(тілек айту).

Үй жұмысын тексеру: 5 сұрақты тест.

Тест

1.Өткен шақта тұрған етістігі бар сөйлемді белгілеңдер.

А) Шалдың бір баласы болды.

Б) Азат ертен келеді.

В) Ол-мұғалім.

Г) Мектеп үйдің қасында.

2. Қимылдың мезгілін және уақытын білдіретін үстеудің тұрі.

А) Мекен.

Б) Мезгіл.

В) Қимыл-сын.

Г) Туынды.

3. Мезгіл үстеудің сұрақтарын белгілеңдер.

А) Кімнің? Ненің?

Б) Қашан? Қашаннан?

В) Қайда? Қалай?

Г) Кімге? Неге?

4. Таңертең бір бала келеді де,арамшөпті жұлып тастады. Үстеуді көрсетіңдер.

А) таңертең.

Б) бала.

В) арамшөп.

Г) келеді.

5. Туған елінің обалын ойлайтын азамат болады. Сөйлем қандай шақта тұр.

А) Жедел өткен шақ.

Б) Келер шақ.

В) Осы шақ.

Г) өткен шақ.

Жаңа тақырып:

Жаңа тақырыпты ашу: тақтада берілген суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Суреттерде не бейнеленген?

Мәтінмен жұмыс:1. Мәтін үнтаспа арқылы оқушылар тындайды.

Спорт түрлері.

Спорт денсаулықты жақсартады. Салауатты өмір салтын қалыптастыруда спорттың маңызы зор. Спорт Бүгінгі елімізде жақсы дамып келеді. Спорттың қай түрін алып қарасақ та, барлығы да денсаулыққа пайдалы.

Спорттың күнделікті қолданыстағы мынадай түрлерін атай аламыз: коньки, шаңғы тебу, қол күрестіру, футбол, волейбол, баскетбол, бокс, еркін күрес, жеңіл атлетика,ауыр атлетика, тейквондо, дзюдо, велоспорт, жүзу.

Егер адам осы спорт түрлерінін бірімен айналысса, өмірде маңызды жетістіктерге жетеді. Тәуелсіз Қазақстанның болашағы жарқын болуға үлес қосамыз.

2. Мәтінді бөлімдер бойынша қысқаша баяндайды.

1 топ: Спорттың маңызы.

2. топ: Күнделікті қолданыстағы түрлері.

Тұжырым: Не түсіндіндер? Өз ойын айту.

  1. Менің ойымша, спорт адам денсаулығына пайдасы өте зор.Салауатты өмір салтын сақтаған, шыныққан адам барлық жағдайда төзімді болады.

  2. Менің ойымша, спорт адамға сабақты жақсы меңгеруге үлкен жол ашады.

  3. Менің ойымша, спортпен айналысқан адам жаман әдеттерден аулақ болып, жақсы қасиеттерді бойына жинады.

Топтастыру: Газет шығару.

1 топ «Спорт түрлері»

2 топ «Спорт жұлдыздары»

Сергіту сәті: Қимылдар музыка арқылы орындалады

Тақтамен жұмыс: ( интерактивті тақта)

1 тапсырма: Төмендегі берілген сөздерді пайдаланып тіркесті сөзді құра.

.......... шахмат, ......... велоспорты, .............боксы,................тейквондосы, күрес ..........., жүгірумен............, тағызқұмалақ.............., баскетбол.............,хоккей..........., футбол.........., коньки............, шаңғы............, волейбол...............

2 тапсырма: Берілген сөздерден дұрыс сөйлем құра, қарамен жазылған сөзге фонетикалық талдау жаса.

Мектепте, спорттық, біздің, жарыс, өтті.

Футболда, жеңді, команданы,барлық, сыныптастарымыз, біздің.

3 тапсырма: Берілген сөздерді үш топқа бөл: біріккен сөздер, қос сөздер, қысқарған сөздер.

Біріккен сөздер

Қос сөздер

Қысқарған сөздер

Баскетбол, АҚШ, аяқдоп, жанкүйер, үлкенді-кішілі, БЖСМ, қысы-жазы, Ата-ана, ҚР.

Сергіту сәті: Қимылдар музыка арқылы орындалады.

4 тапсырма. Акроөлең құрастыру.

С-

П-

О-

Р-

Т-

Қорытынды:

Класстер толтыру.

Жазғы спорт түрлері

Қысқы спорт түрлері

Балалар сендер қазақ халқының ұлттық ойындарын білесіңдер ме?

Солардың бірі: көкпар, бәйге, күрес, теңге алу, қыз қуу, тоғызқұмалақ, жамбы ату.

Ал қазір біз сеңдермен қазақ халқының ұлттық ойын ойнаймыз.

«Арқан тарту» ойыны.

Оқушылар екіге бөлініп, сөздерді аударады.Мен сөз айтамын, сендер аударып өзіне тартасындар.

Ойын-игра, жарыс-соревнования, бәйге-конные скачки, дойбы-шашки, шаңғы-лыжи, өнер-искусство, күрес-борьба,күшті-сильный.

Рефлексия: Бүгінгі сабақта сеңдерге не ұнады? Өз ойларынды қағазға жазып, «Тілек ағашына іліңдер».

Бағалау: Табыс баспалдағы. Өзін-өзі бағалау.

Үй тапсырма: Жаңа тақырып бойынша 5 сөйлем жасып келу.

© 2010-2022