- Преподавателю
- Другое
- Конспект уроку з української літелатури на тему Українська народна казка Про жар-птицю та вовка
Конспект уроку з української літелатури на тему Українська народна казка Про жар-птицю та вовка
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Курылко В.В. |
Дата | 01.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
УКРАНСЬКА НАРОДНА КАЗКА
«ПРО ЖАР-ПТИЦЮ ТА ВОВКА»
Мета: поглибити знання учнів про фантастичні казки; виробляти вміння відтворювати в уяві незвичайні художні картини; формувати навички виразного читання казки, заохочувати дітей до пояснення особистого сприйняття і тлумачення казки: вчити дітей розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті, виховувати їх гуманістами, духовно багатими людьми.
Обладнання: ілюстрації із серії «У світі казок»; малюнки учнів до казки «Про жар-птицю та вовка»; збірки «Українські народні казки».
Тип уроку: урок-дослідження.
Казка вчить - як на світі жить
Народна мудрість
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань за схемою
Схема «Назва казок»
Чарівні (фантастичні) казки
1
2
3Казки про тварин
1
2.
3.
Побутові казки Героїко - фантастичні казки
1 1
2. 2.
3. 3.
Чотири учні біля дошки записують у схему назви казок», які вони вивчили
4-5-х класах, і розписують їх за групами.
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Діти, з попередніх уроків ми з вами дізналися, що казка виражає суспільний досвід людей. У ній протиставляється добро і зло, відображаються найкращі риси нашого національного характеру.
-
Про які це казки я говорю? («Мудра дівчина», «Про правду і кривду»)
-
А до якої групи належать ці казки? (До побутових)
-
А якщо в казці з'являться фантастичні персонажі, чудодійні предмети, надприродні явища, то яка це казка? (Чародійна)
Правильно, такі казки ще називають фантастичними.
Отже, сьогодні перед вами стоїть незвичайне завдання: ви сьогодні не просто учні, а дослідники. І досліджувати ми будемо фантастичну казку «Про жар-птицю та вовка». Вам потрібно буде з'ясувати, чим відрізняються фантастичні казки від побутових.
А дати відповідь на це завдання ви зможете після того, як опрацюємо казку. Зверніть увагу на епіграф до уроку (зачитуємо). Нам потрібно буде дати відповідь: чи вчить нас казка, як жити на світі? Отже, розв'язавши ці завдання, ви навчитеся розрізняти добро і зло не тільки в казці, а й у житті, станете мудрішими, духовно багатшими.
ІІІ. Робота з казкою «Про жар-птицю та вовка»
1. Творча лабораторія.
-
Учні з малюнків, які вони виготовили, складають діафільм за змістом казки.
-
Підібрати з тексту казки підписи до кожного кадрика (усно).
2. Ділова гра. Літературознавець - учитель. Дослідники - учні.
Діти, я вам уже казала, що в нас незвичайний урок, тому що ви будете дослідниками, а я - літературознавцем.
3. Конкурс «Казкознавці».
-
Як починається казка «Про правду і кривду»? (Жили колись два брати: один багатий, а другий бідний, що й не сказати...)
-
Як починається казка «Мудра дівчина»? («Було собі два брати - один убогий, а другий багатий.)
-
А як починається казка «Про жар-птицю та вовка»? (Було в одного царя три сини: два розумних, а третій - дурень.)
Учитель оголошує переможців конкурсу.
4. Гра «Дослідження».
Літературознавець. Що спільного ви помітили, коли ми брали участь у конкурсі «Казкознавці».
Дослідники. Казковий зачин містить натяк на те, що дія відбувається не тепер, а колись. Це особливість початку майже кожної казки.
Літературознавець. Що ще особливого ви помітили в казках?
Дослідники. Кожній казці характерні триразові повтори.
Літературознавець. Давайте в тексті казки «Про жар-птицю та вовка» знайдемо триразові повтори.
Учні зачитують і коментують:
-
Три брати: два розумних і один дурний - часто третій, наймолодший
син. Поясніть, чому це так? -
Три стовпи, три дороги.
-
Що вони символізують? (Життєві дороги.)
-
Як характеризує кожного із синів зроблений вибір дороги? (Учні пояснюють.)
-
Три завдання, які постали перед дурнем: украсти жар-птицю, коня і панну.
-
Тричі допомагає хлопцеві вовк.
Літературознавець. Читаючи казку «Про жар-птицю та вовка», ми бачимо, що на допомогу наймолодшому синові приходить «дивовижний» помічник. Давайте назвемо цього помічника. (Де вовк)
-А чому саме наймолодшому синові він допомагає?
Дослідники. Бо він добрий, не пожалів голодному вовкові коня
свого, а звірі у казках допомагають лише добрим, мужнім і благородним людям.
-А які ви ще знаєте казки, в яких героям допомагає вовк? (Російські казки -«Василина Прекрасна» та інші.)
Літературознавець. А що ще незвичайного ви побачили в казці?
Дослідники. Дурень їздить на вовкові; Кінь до половини золотий, до половини срібний, та ще й везе; Вовк перетворюється на панну, на коня; Вовк оживляє парубка за допомогою цілющої і живлющої води.
Літературознавець. А чи буває так у житті?
Дослідники. Оці всі незвичайні предмети, події, помічники є фантастичними, тому що в житті таких явищ не буває.
Літературознавець. То яка це казка?
Дослідники. Ця казка фантастична.
Літерату рознавець. Чи зустрічалися ми з фантастичними подіями та незвичайними героями у побутових казках?
Дослідники. Ні. Вони з'являються лише в чарівних або у фантастичних казках.
Літературознавець. Отже, зробіть висновок: чим відрізняються фантастичні казки від побутових?
Дослідники. У фантастичних казках є «дивовижний» помічник, який допомагає героєві, котрий пройшов випробування на доброту і людяність; наявні фантастичні події і чудодійні предмети.
IV. Підсумок і узагальнення уроку
1. Що нового ви дізналися про казки?
2. Які особливості фантастичних казок?
3. То чого вчить нас казка «Про жар-птицю та вовка»? (Добро перемагає зло. Якщо людина має добре серце, то їй допомагають навіть «дивовижні» помічники.)
4. А чи буває так у реальному житті? І в реальному житті завжди знайдеться хтось, хто прийде на допомогу.
5. То чи вчать нас казки, як жити на світі?
V. Мотивація оцінок
VI. Домашнє завдання
-
Повторити з теорії літератури поняття «Казка». 2.Підготувати усне власне міркування про зміст казок.