Қазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сынып

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сынып

Қазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сынып



5

сынып

4 апта

23 күн

3 сабақ

1

Сабақтың тақырыбы

Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі

2





Сабақтың мақсаты

Жаңа сөздердің жасалуы және пайда болуы жайлы тереңінен түсінуге материалдар негізінде бағыт беру.

Жаңа білімді игеру барысында білімнің түбіне терең үңіліп, өзінше ізденетін және сыныпқа жаңа идея ұсынып,өз ойын дәлелдей алатын тұлға қалыптастыру.

Мұғалім берген білім бағытын өз бетімен дамыта алатын білімді,ізденімпаз тұлға тәрбиелеу.

3




Оқу нәтижелері

Тілдікқорымол, халықтыңруханибайлықтарынқазынатұтатын,сөздіңмән-мағынасынтереңұғынатын ,өзжауабынталқылауғақабілеттідеынталы , дұрысшешімтабаалатын, тапсырмалардыорындаудадұрысбағытұстанатыноқушылар.


4


Түйінді идеялар

Өз білімін ,көшбасшылық қабілетін шыңдап,сабақ барысында қолдана алатын оқушы.

5

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топтық бағалау,диалог,постер.

уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

5 мин

Ұйымдастыру.Сынып ахуалын "Сандарды бейнеле" атты тренинг негізінде сынып ахуалын қалыптастыру.Сөздік құрам негізінде топқа бөлу.

Оқушылар дене мүші қимылдарымен сандарды бейнелейді.Көнергенсөздер,тарихисөздер, архаизмдер

5 мин

Өткен материалды пысықтау.Тақтада берілген кестені толтыру.

Оқушылар көнерген сөздерді түрлеріне қарай кестені толтырады.

5 мин

Жаңа білімді игеру. І топ.Білу. Түсіну. Жаңа сөздердің жасалу жолын түсіндіреді, жаңа сөздердің тууының 2 себебін айту.166-жаттығу

Әр топтан көшбасшы шығып ойын постер негізінде түсіндіреді.

10 мин

Қолдану.Талдау.ІІ топ. Ғаламтор,несие,рәміз сөздерінің пайда болу жолын түсіндір және сөйлем құра .167-жаттығу

Әр топ өз ойларын постер негізінде ортада талдайды.

5 мин

Жинақтау.ІІІ топтақтадаберілген графикалық диктант тапсырмасын орындайды және сұрақтар дайындайды.,басқа топтарға қояды.168-жаттығу.

Топпен ақылдаса сұрақ қояды.

10 мин

Бағалау. Жиынтық бағалау ай негізінде:

  1. Толық ай- түсіндім

  2. Жарты ай-жартылай түсіндім

  3. Жаңа ай - ештеңе түсінбедім.

Әртоптан оқушылар өздеріне баға береді.

Қазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сыныпҚазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сынып

Қосымша материалдар.

Газет-журналдардан құрамында жаңа сөздер кездесетін мәтіндер тауып келу.

3 мин

Рефлексия. Смайликтер негізінде қорытындылау.

Әртопсабақтаналғанәсерлерінсмайликтер арқылы талқыға салады.жазады,

2 мин

Үй тапсырмасы

Ереже, 169--жаттығу

5

сынып

3 апта

22 күн

3 сабақ

1

Сабақтың тақырыбы

Кәсіби сөздер және термин сөздер

2





Сабақтың мақсаты

Кәсіби және термин сөздердің жасалуы және пайда болуы жайлы тереңінен түсінуге материалдар негізінде бағыт беру.

Жаңа білімді игеру барысында білімнің түбіне терең үңіліп, өзінше ізденетін және сыныпқа жаңа идея ұсынып,өз ойын дәлелдей алатын тұлға қалыптастыру.

Мұғалім берген білім бағытын өз бетімен дамыта алатын білімді,ізденімпаз тұлға тәрбиелеу.

3




Оқу нәтижелері

Тілдікқорымол, халықтыңруханибайлықтарынқазынатұтатын,сөздіңмән-мағынасынтереңұғынатын ,өзжауабынталқылауғақабілеттідеынталы , дұрысшешімтабаалатын, тапсырмалардыорындаудадұрысбағытұстанатыноқушылар.


4


Түйінді идеялар

Өз білімін ,көшбасшылық қабілетін шыңдап,сабақ барысында қолдана алатын оқушы.

5

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топтық бағалау,диалог,постер.

уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

5 мин

Ұйымдастыру.Сынып ахуалын "бала мен ана " атты тренинг негізінде сынып ахуалын қалыптастыру.Сөздік құрам негізінде топқа бөлу.

Оқушылар тепе-тең екі топқа бөлінеді.содан соң екі топқа жануарлар атауы беріледі .Балалары дөңгелектеніп отырып көздерін жұмады,ал аналары шашыраңқы жүреді.балалары көздерін жұмады анасы жауар даусын салады,баласы анасын тауып алуы керек.Топқа бөліну:көнерген сөздер,кірме сөздер,диалектсөздер жазылған парақшалар негізінде әр топ өз тобына барып отырады.Бағалау парақшалары беріледі.

5 мин

Өткен материалды пысықтау.Тақтада берілген графикалық диктантты орындау. Сұрақтық қайталау тестін орындау.

Оқушылар өткен тақырыптар бойынша графикалық диктантты толтырады. Әр топқа ғ сұрақтық тест тапсырмасы беріледі ,орындап, тақтадағы жауап бойынша тексеріп бағалайды

5 мин

Жаңа білімді игеруге бағдар беру."Ой шақыру" тәсілін қолдану.

Тақтаға кәсіби сөздердің екі саласына байланысты және термин сөздердің екі түріне байланысты тақырып мазмұнын ашып бағдар беру мақсатында суреттер көрсету .

5 мин

Блум таксаномиясын негізге ала отыра топтық тапсырмалар беру. Барлық топқа тапсырма.Білу. Түсіну.1 тапсырма. Кәсіби сөздердің және термин сөздердің жасалу жолын түсіндіреді, сөздердің тууының 2 саласы мен түрі жайлы мысалдар келтіреді.

Барлық өз ойларын постерге не интерактивті тақтада көрсетеді.Әр топтан көшбасшы шығып ойын постер негізінде түсіндіреді.Постермен жақсы жұмыс жасаған топ сый алады.

10 мин

Қолдану.Талдау.

І топ.196-жаттығу-бір сөйлемге синтаксистік талдау жасайды.

ІІ топ. 197-жаттығу- бір сөйлемге синтаксистік талдау жасайды.

ІІІ топ. 198-жаттығу-бір сөйлемге морфологиялық талдау жасайды.

Әртопөз жаттығу нәтижесін интерактивті тақта арқылы көрсетіп,талдауларын жасайды.Жақсы талдау жасаған оқушы сый алады.

5 мин

Жинақтау.Барлық топ тақтадағы сұрақтардың дұрыс және бұрыстығын дәлелдеп айтады.

Топпен ақылдаса дұрыс жауаптарын табады.Толық та ,дұрыс көп сұраққа жауап берген оқушы сый алады.

5 мин

Бағалау. Жиынтық бағалау ай негізінде:

  1. Толық ай- түсіндім

  2. Жарты ай-жартылай түсіндім

  3. Жаңа ай - ештеңе түсінбедім.

Әртоптан оқушылар өздеріне баға береді.

Қазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сыныпҚазақ тілінен Жаңа сөздердің жасалуы және туу емлесі 5 сынып

Қосымша материалдар.

Газет-журналдардан кәсіби және термин сөздер кездесетін мәтіндер тауып келу.

3 мин

Рефлексия. Смайликтер негізінде қорытындылау.

Әртопсабақтаналғанәсерлерінсмайликтер арқылы талқыға салады.жазады,

2 мин

Үй тапсырмасы

Ереже, 193-194 жаттығу





© 2010-2022