Тақырып: ( Түбір мен қосымша)

Раздел Другое
Класс -
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: оқушылардың түбір мен қосымша туралы ұғымдарын тереңдету, грамматикалық талдау арқылы байланыстырып сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

оқушының ой -өрісін дамыту, сөздік қорын молайту, сабаққа қызығушылығын

Дамытушылығы: оята отырып, өз бетінше жұмыс істеу және ой қорыту машығын арттыру. Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа баулу.

Тәрбиелігі: спорт өнеріне оқушыларды баулу, дені сау, тәні таза ,ХХ! ғасыр азаматтары болуға тәрбиелеу.

Түрі: ойын сабақ

Әдісі: сұрақ -жауап, ойландыру, көрнекілік әдістері, ойын түрлері, жеке және топтық жұмыстар

Көрнекілігі: Суреттер, ұрандар,

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

Сабаққа дайындықтарын тексеру

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру

- «Дауға салса алмастай қиған, сезімге салса қырандай қалқыған ,ойға салса қорғасындай балқыған,өмірдің кез келген орайында әрі қару,әрі байрағы, әрі мәңгі жас, отты да ойнақы ана тілімнен артық қазақ үшін бұл дүниеде не бар екен ? » деп Президентіміз Н.Ә.Назарбаев айтқандай , қазақ үшін қымбат, қазақ тілін бастаймыз.

Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? / Қыс./

Қыста қандай ойын түрлерін ойнағанды ұнатасыңдар ? / Шана, шаңғы, хоккей .../

Олай болса ,балалар біз қысқы ойын түрлерімен жақынырақ танысамыз және ойнаймыз.

Сабағымыз ойын түрінде өтеді.

- 2011 жылы ,елімізде қандай спорттық мейрам болды?

- Астана, Алматы Азиада - 2011

- Азиада дегеніміз не? / Бұл тек қана Азия құрлығындағы мемлекеттер спортшылары қатысқан жарыс болды./

11 ойын түрлері: биатлон, шаңғы жарысы, шаңғыларда бағдарлану, тау шаңғысы коньки тебу, фристаил, әйелдер арасында, ерлер арасында шайба мен хоккей, доппен хоккей.

Бүгін біз құрама командамызға медаль қосуға еңбек етеміз.

Сыныпты топқа бөлеміз.

1.Шаңғышылар тобы

2.Конькишілер тобы

3.Мәнерлеп сырғанаушылар тобы

(Әр топтың топ басшысы,ұраны, өз тобының атына сәйкес спорт түріне шолу жасап кетеді, жарысқа қатысқан спортшылардың аты жөнін айтады. )

Сайысымыз үш кезеінен: топтық сайыс, жартылай финал, финал

Балалар, сендердің жеңістерің тапсырманы орындауларыңа байланысты болады.

Тапсырма. Жүрегіңнен шыққан мейірімділік,қайырымдылық және жанашарлық сезімдері кімдерге, нелерге арналатынын бос торкөздерге жазыңдар

Мына сөздер жазылады: анама,әкеме, нағашыма, досыма, мұғалімге, Отаныма, мектебіме,бауырыма

Осындай жақсы күймен сабағымызды жалғастырайық.

Дәптерлеріңді ашып бүгінгі күннің жадын жазып қоямыз.

Енді жүректен шыққан жақсы сөздерімізден түбір сөздерді ажыратып жазайық.

Кім ? Ана,әке, нағашы, дос, мұғалім,бауыр. Не? Отан, мектеп

Балалар бізге екінші «ә» сыныбы құпия хат жолдапты, соны ашып көрелік.

1. Жұмбақты шеш, суретін жылдам сал.

а\ Шелек қалпақ басында ә\ Өңкей батыр мұз үстінде

Сәбіз екен танауы. Екі топта

Қыста қардан туады, Бірде артқа, бірде алға

Тауып көрші сен оны. / аққала / Таласып жүр бір допқа. / шайба/

б\ Бес ін, бес іннің аузы бір ін. / қолғап/

2. Жұмбақ шешулеріне қосымша жалғаңдар, түбірін сызып қойыңдар.

Аққалалар, шайбалар, қолғаптар

Енді топтық сайыстан өту үшін 315 -жаттыгуды орындаймыз.

Мәтінді түсініп оқы, түбір сөздерді тап.

Түбір сөздер: домбыра, қазақ, аспап, перне

Жақсы. Топтық сайыстан сүрінбей өттіңдер, енді келесі айналым жартылай финал

Тапсырма. Суреттегі зат атауларына қатыстырып сөйлем ойла және сол сөзге дыбыстық талдау жаса.

Суреттер : қобыз, қайық, асық /Дыбыстық талдау кезінддайын сөздерді

Қобыз қазақ халқының ұлттық аспабы. пайдалануға болады /

Біз қайыққа мініп қыдырдық.

Асығым алшы тұрды.

Ж а р а й с ы ң д а р ! Жартылай финалдан да өттік.

Сергіту сәті: Соқ та шайба , қуан жайна.

Мұздан тайма, тауып айла.

Әділ ойна!

Соқ! Соқ! Шайба !

Қақпаға айда. Шайба! Шайба!

Сақ бол! Соқ гол! Г-оо-оо-л!

Соңғы айналым финал.

Әр топтың басшылары «Қыс » тақырыбына шығарма жазады. Басқаларымыз сұраққа жауап береміз.

Т а қ т а д а :

1. Түбір дегеніміз не?

2.Қосымша дегеніміз не?

3.Тасымал дегеніміз не?

4.Сөйлем дегеніміз не?

5.Артық сөзді тап. Бақыт, Бекзат, Балнұр, Боранұлы

6. Алма, шие, балға ,жүзім

7.Ұйқасын тап: Қалың қарды күрейік

Коньки теуіп -----------------

8.Жеймін деп көп қауынды

Айболдың іші ---------------- .

9.Суретте: Шидей болып құмырсқа

Шаршамайды жұмыс/..../.

Ала жаздай дән тасып,

Дем алады ол қыс /..../

Қорытындысын шығару









Қабден Шыңғысов атындағы №5 жалпы орта білім беретін мектебі









Қазақ тілі

Тақырыбы: Түбір мен қосымша


Бастауыш сынып мұғалімі: Куатова Г.Н.




Жезқазған


© 2010-2022