• Преподавателю
  • Другое
  • Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ жоспары А. Құнанбаев Қараңғы түнде тау қалғып өлеңі

Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ жоспары А. Құнанбаев Қараңғы түнде тау қалғып өлеңі

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Павлодар қаласы, Железин ауданы

Железин №3 жалпы орта білім беру мектеп

қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі

Зеймуллаева Торгынай Сабитовна

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Қараңғы түнде тау қалғып»

Сабақтың мақсаты: Абайдың аудармашылық шеберлігі арқылы өлеңнен көрінетін ақын көңіл күйінің көріністерін түсіндіру

Міндеттері:

Сыни тұрғыдан ойлауға үйретуге баулу арқылы оқушылардың ой еркіндігін, сөйлеу мәдениетін дамыту;

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлануға үйрету арқылы өзінше ой қорытуға, ақынның өлеңдерімен М.Ю. Лермонтовтың,И.В. Гетенің өлеңдерін салыстыра отырып, оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижесі: «Ұлылар үндестігі» Абай, М.Ю. Лермонтовтың,И.В. Гетенің өлеңдерін салыстыра алады; оқушы өз ойын қорытуға, тұжырым жасай алады

Сабақтың әдісі:топтық, әңгімелеу, түсіндіру, ой толғау, салыстыру

Көрнекіліктер: Интербелсенді тақта, праектор, портреттер,маркер, карындаш,флипчарт.

Сілтеме: Қазақ әдебиеті оқулығы. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.Хрестоматия. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.

Жұмыс дәптері. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушы іс -әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

ОЖЕСО


3 мин

Психологиялық ахуал жасау

«Ыстық алақан» тренинг арқылы оқушылар сәттілік тілейді.

Оқушыларды әр түрлі кәмтиптерді таңдау арқылы топқа бөлу

Оқушылар қолдарын қойып, бір- біріне сәттілік тілейді.

Оқушылар қалаған кәмпиттерді алып, топқа бөлінеді.

Білім

АКТ

СТО

ОЖЕСО

8 мин



«Инсерт» әдісі түртіп алу. Ақынның өлеңдерімен М.Ю. Лермонтовтың,И.В. Гетенің суреттерін көрсету. Неге «Ұлылар үндестігі» деп атаймыз? Осы сөз тіркесімен не айта аламыз?

Бұлар кімдер? Олар жайлы не айта аласыздар?

Интербелсенді тақтадан «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңі үш тілде көрсетіледі

Абайдың М.Ю. Лермонтовтың,И.В. Гетенің

арасындағы байланысты, яғни Абайдың өлеңін Гете неміс тілінде аударғаны, кейін Лермонтов орыс тілінде аударғаны жөнінде айтады.

Оқушылар мәнерлеп оқиды, түсіндіреді

Түсіну

СТО

ТжДОО

АКТ

7 мин

Музыка тыңдату. Абайдың «Қараңғы түнде тау қалғып» әнімен М.Ю. Лермонтовтың орыс тілінде «Горные вершины» әнін тыңдатқызып,

Екеунің ұқсастығы мен ерекшелігін анықтау.

Оқулықтағы өлеңді түсініп оқиды; бір-біріне сұрақ қояды. Топта талқылайды

Венн диаграммасына салады.

Қолдану

СТО

ОЖТ

5 мин


Қараңғы түнде тау қалғып,

Ұйқыға кетер балбырап- деген өлең жолдарының тәрбиелік мәнін, ақынның мұнымен не айтқысы келетіндігін түсіндір

Жеке-дара жұмыс.

Талдау

ТжДОО

6 мин

Өлеңге сатылай кешенді талдау жасау.Өлеңнің негізгі идеясын қалай түсінесіңдер?

Жеке жұмыс. Дәптер алмасу арқылы бір-бірін тексеру

Жинақтау

ОБжК

ТжДОО

8 мин

І. «Абай- аудармашы шебер»

ІІ топ. «Абай-сазгер» осы тақырыптарды ашып постерге түсіру.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» жаздырту

Оқушылар топта ақылдаса отырып, флипчартқа түсіріп, постерға салады. Әрбір топ басқа топтың постерлеріне «Екі жұлдыз, бір ұсыныстарын» білдіреді.

Бағалау

ТжДОО

СТО

6 мин

«Егер мен Абай сияқты ақын болсам......»өлең жолдарын жазар едім?

Жеке жұмыс. Шығармашылық жұмыспен айналысады.

СТО

Рефлексия

2 мин

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату.

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу


© 2010-2022