«Абай-дана, Абай-дара қазақта»

Абай шығармашылығынан алған білімдерін тексеру, Оқушылардың байқағыштық, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту. Табиғат пен адамның, жалпы тіршілік атаулының тұтастығын түсіндіре отырып,оқушыға эстетикалық, экологиялық тәрбие беру.     Көрнекілігі:слайд,портрет, буклетСабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушыларды асық санымен 3- топқа бөлу, сабақтың мақсатымен таныстыру. ІІ. Қызығушылығын ояту сатысы: ой шақыру,оқушылар назарын тақтаға аудару.   аудармашы сазгер   ақынкүйші ...
Раздел Другое
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Солтүстік Қазақстан облысы

Айыртау ауданы

Златогорская орта мектебінің

Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің

мұғалімі Әбіл Есбол

«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»«Абай- дана, Абай- дара қазақта»Сабақтың тақырыбы: «Абай- дана, Абай- дара «Абай- дана, Абай- дара қазақта»

қазақта»

Мақсаты: Абай шығармашылығынан алған білімдерін тексеру,

Оқушылардың байқағыштық, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту.

Табиғат пен адамның, жалпы тіршілік атаулының тұтастығын түсіндіре отырып,оқушыға эстетикалық, экологиялық тәрбие беру.

Көрнекілігі: слайд,портрет, буклет

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: сұрақ жауап, кубизм әдісі, зерттеушілік әрекет, талдау

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушыларды асық санымен 3- топқа бөлу, сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ. Қызығушылығын ояту сатысы: ой шақыру,оқушылар назарын тақтаға аудару.

аудармашы сазгер

Абай

ақын күйші

қарасөз шебері күйші



қазақ әдебиетінің атасы

ІІ. Мағынаны ажырату.

Кубизм стратегиясы: Тақырыпты жан -жақты қамтуға мүмкіндік туғызатын оқыту стратегиясы.

Үшбұрыштың үш қыры бар.

1.Қолданыңыз 2.Зерттеңіз 3. Суреттеңіз, салыстырыңыз.

Қолданыңыз

Абай сазгер, әндерінің сипаты мен тақырыбы. Әндерін жатқа айтыңыз.

Зерттеңіз

Абай қарасөз шебері, қарасөзін жатқа айтыңыз. Абай аудармашы, лирикалары.

Суреттеңіз

Калаж әдісі бойынша, бүгінгі күнмен байланыстырыңыз.

Біз бүгін топпен жұмыс істейміз.

  1. Абай сазгер.

  2. Абай қарасөз шебері.

  3. Абай поэмалары.

Әр топтың алдына қойған мақсаты мен міндеті бар. Енді соларды жүзеге асырайық.

Балалар, ұлы Абай қазақ халқын етектен алған кеселдерді жоюдың бір амалын тапты. Ол халықты ояту үшін, оның жүрегіне, санасына, сезіміне әсер ету үшін орыс әдебиетіне жүгініп, аударма жасау дәстүрін дүниеге әкелді.

  1. Абай сазгер.

  2. Абай қарасөз шебері.

  3. Абай поэмалары.

1885 1858 1875-80 1909

Сандар сөйлейді

1954 1845-1904

1993

1944

1981 1993

1983 1945

  1. 1885 ж- Семейдегі Ахмет Риза медресесінде оқыды.

  2. 1858ж Әкімшілік,билік жұмысына араласты.

  3. 1875-80жҚоңыркөкше елінде болыс болды.

  4. 1909жАбай шығармаларының тұңғыш жинағы шықты.

  5. 1954ж «Абай» деректі фильмі түсірілді.

  6. 1944ж «Абай» операсы алғаш қойылды.

  7. 1983ж «Абай» атты «Қазақфилім» киностудиясы деректі филім түсірді.

  8. 1981ж «Абай- Әйгерім» сюжетіне құрылған сахналық туынды қойылды.

  9. 1945ж «Абай әндері»атты көркемфилім түсірілді.

10.1993ж ЮНЕСКО көлемінде 150-жылдық мерей тойы аталып өтті.

асыл сөздің жалғасын тап.

  1. Жұмысы жоқтық

Тамағы тоқтық…..( аздырар адам баласын)

  1. Үш- ақ нәрсе адамның қасиеті…. (ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек)

  2. Ғылымды іздеп

Дүниені көздеп….( екі жаққа үңілдім)

  1. Қайратсыз ашу- тұл

Тұрлаусыз ғашық- тұл……. ( Шәкіртсіз- ғалым -тұл)

  1. Әуелде бір суық мұз ақыл зерек…(жылатқан тұла бойды ыстық жүрек)

  2. Досы жоқпен сырлас…..

(Досы көппен сыйлас.)

  1. Өмірдің алды- ыстық, арты- суық…..

(Алды- ойын, артқы жағы мұңға жуық)

  1. Ақылмен ойлап білген сөз

Бойыңа жұқпай сырғанар……

(Ынталы жүрек сезген сөз, бір тамырды куалар).

Қорытындылау

Кім жылдам

(Әр сөздерге мақал- мәтел құрастыр.)

  1. Өтірік , өсек, мақтаншақ,

  2. Еріншек, бекер мал шашпақ

  3. Талап, еңбек, терең ой

  4. Қанағат,рахым, ойлап,қой.

Үй тапсырмасын беру: 17-қара сөзін жаттау және Абайға еліктеп қара сөз жазу

© 2010-2022