Открытый урок и презентация по казахскому языку на тему Пысықтауыш

Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышОткрытый урок и презентация по казахскому языку на тему ПысықтауышПәні, сыныбы, уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Күні: 18.11 Сыныбы:8 Пәні :қазақ тілі Мұғалім: БабахановаФ


Сабақтың тақырыбы:

Пысықтауыш

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты:

Пысықтауыш, оның түрлері жасалу жолы туралы мағлұмат беруге, жаңа тақырыпты оқып-үйренудің жобасын тұтас қабылдауға көмектесу.

  1. Дамытушылық мақсаты:

Оқу материалының тұлғалық және әлеуметтік-практикалық құндылығын түсінуге көмектесу. Өзіндік ой айта білуге дағдыландыру,шығармашылық қабілетін арттыру


  1. Тәрбиелік мақсаты:

Ұқыптылыққа ,мәдениеттілікке, отансүйгіштікке,табиғатты аялауға тәрбиелеу.


Қолданатын модульдер:

Блум таксаномиясы ,сын тұрғысынан ойлау ; ақпараттық- коммуникативті технологияны қолдану, оқыту үшін бағалау, оқытудағы жаңа тәсілдер. жас ерекшеліктеріне сай оқыту


Сабақта қолданатын стратегиялық іс-әрекеттер, әдіс-тәсілдер:

«Миға шабуыл», жеке,жұптық,топтық жұмыстар, сұрақ-жауап,топтастыру стратегиясы,ойын


Күтілетін нәтиже:

Тақырыпқа сай берілген тапсырмаларды өз бетінше, жұппен, топпен бірлесе талдайды. Топтаса алады, бағалайды, өз ойларын ашық айтады, топ мүшелеріне көмектеседі.


Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің мазмұны,

уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

Амандасады

Сабаққа өзін психологиялық жақтан дайындайды.

проектор

2. Үй тапсырмасын сұрау5 мин

«Бинго» ойыны 2мин

Тіл маржаны- шешендік сөз 5мин

Сұрақ-жауап

«Табиғат анаға» жазған хаттарын оқыту

«Бинго» ойынын ойнату, білімдерін тексеру

Оқушылардың сөз сараптау шеберлігін бағалау

Жазған хаттарын оқиды.

Сұрақ -жауап арқылы білімдерін пысықтайды.

Оқушылар сөйлем мүшелерінің айтысынан қай сөйлем мүшесі екенін анықтайды.

Бірін- бірі бағалау

макет

3. Негізгі бөлім: Жаңа сабақ

10 мин

Білу

«Жаңа сабақтың құпиясы»

Биыл Қазақ хандығының мерей тойы алғаш рет атап өтілді. Жақында әсем қаламыз Кентаудың

60 жылдығын ерекше атап өттік.

Өткен тарихымызды әбден білмейінше,алға ұмтыла алмаймыз.

Сабақты ынтамен үйренбей, білімді бола алмайсың.

Бұл сөзіме Айжан кеңк-кеңк күлді.

Желтоқсан құрбандары тәуелсіздік үшін күресті.

Миға шабуыл арқылы ережені анықтату

Жаңа сабақты қосымща мәліметтермен толықтыру

Пысықтауыш - етістіктен болған баяндауышты мекен,мезгіл,қимыл-сын мен себеп,мақсат жағынан айқындайтын сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі.Мысалы: «Ол үйге жүгіріп кірді» деген сөйлемде жүгіріп деген сөз Қайтіп? деген сұраққа жауап беріп,қимылдың сынын білдіріп тұр.

Пысықтауыштың негізгі белгілері: 1.Іс-қимылды мезгіл,мекен,мақсат,сын-қимыл,себеп,мөлшер жағынан пысықтап тұрады. 2.Қашан? Қайда? Қалай? Неге? Не үшін? Неліктен? т.б. сұрақтарға жауап береді.

3.Байланысу түрлері - меңгеру,жанасу және қабысу.

Сөйлемдерді талдай отырып, жаңа сабақтың мазмұнын ашады.

Пысықтауыштың ережесін анықтайды.

Формативті және суммативті бағалау

Түрлі түсті қағаздар


Түсіну , қолдану

4. Жаңа сабақты пысықтау

7-8мин

Талдау

2мин

«Ой жинақта- талдаумен»

Оқулықпен жұмыс

52-жаттығу

Ол- жақсы адам. Ол жақсы сөйлейді.

Сергіту сәті «Табитғатпен сырласу»

Талдау әдісі арқылы теориялық білімін практикада ұштастырады.

Жаттығулар орындайды

Іс -әрекет әрекет арқылы бойларын сергітеді.

Бірін-бірі бағалау



Проектор

Жинақтау

5. Қортындылау

Жаңа сабақты бекіту

Графикалық диктант

2мин





«Талдау -табыс кілті»

6мин

Графикалық диктант жаздыру үшін сөйлемдерді оқу

  1. Қазақстанда 130-дан астам ұлт өкілі өмір сүреді.

  2. Уақытым барда тапсырмаларды орындап алайын.

  3. Ассамблея Қазақстан азаматтарын отансүйгіштік рұхта тәрбиелейді.

  4. Бізге Ұлы жеңіс оңайлықпен келген жоқ.

Мәтін беріледі.

Пысықтауыштың құрамдық түрін

анықтап графикке түсіреді.

у

ү

к

д

х

Берілген мәтінге ат қояды, жалғасын тауып, қорытынды ой айтады,пысықтауыштың түрін анықтайды.

Бірін -бірі бағалау

Сызба

6. Бағалау, үй тапсырмасын беру

2мин

53-жаттығу талдау

«Қазақстан - өз елім» тақырыбында шығарма жазу

Сөз тіркестерін талдап, байланысу түрін анықтайды.

Рефлексия

1 мин

Бас саусақ арқылы сабақтан алған әсерлерін анықтау

Бас саусақ арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.

Өзіндік рефлексия




© 2010-2022