Конспект урока. Тема: Омоним. 5 - сынып ҚМЖ

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Т» атты апталық

Блеутаева Назгүл Жанабілқызы

Ш.Уәлиханов атындағы №10 орта мектеп - гимназия


Сабақ кезеңдері

(уақыты)

Мазмұны

Дерек көздері

Пән

қазақ тілі

Күні

18.09.

Сынып 5 сынып

Оқушы саны: 24

Қатыспағаны:

Сабақтың

тақырыбы:

Омоним

Белгілі бір оқудың мақсаты

Білімділік мақсаты: Омонимдер туралы түсінік беру;

жаңа тақырыпты мысалдар арқылы меңгерту. Лексикалық талдау жасай отырып, сөз мағыналарын аша білуге үйрету

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой - өрістерін кеңейту, шығармашылық тапсырмалар арқылы сөйлеу тілдерін дамыту..

Тәрбиелік мақсаты: Қазақ тілінің сөз байлығы жайлы айта отырып, тілге деген сүйіспешіліктерін арттыру

Нәтиже

Оқушылар омоним сөздерді танып біле алады, басқа сөздерден айырмашылығын біліп, орынды қолдана біледі

Сабақтың жоспары (уақытты да жоспарлау)

40 -45 мин

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Дерек көздері

Қызығушылықты ояту 3-5 мин

(Білу. Түсіну)

Сұрақ қою (миға шабуыл,білгендерін жаңғырту,

ой шақыру, қозғау)

Оқушылар құстар, талдар және гүлдер суреті қыйылған пазлдарды алады, сол бойынша 3 топқа бөлінеді.

Оқушылардың білгендерін жаңғырту барысында сауалнамалар қою:

  • Сөздің мағынасы дегеніміз не?

  • Сөздің қандай мағыналарын білесіңдер?

  • Синоним сөздер дегеніміз не?

  • Тура және ауыспалы мағына жайлы не білесіңдер?

  • Олардың айырмашылығы бар ма?

  • Ынтымақтасады

  • Білгендерімен бөліседі

  • Диалог орнатады

  • Сабақтың мақсатын, міндетін анықтайды

  • Нәтижені белгілейді

Мұғалім жасаған дерек көздері

Топ аттары жазылған парақтар

Мағынаны ажырату

20-25 мин

(Қолдану. Талдау)

- жауаптар іздеу, мәселені зерттеу; тәжірибеде қолдану, топпен жұмыс.

Белгілі тапсырмалар береді

Слайдтан омоним туралы мағлұмат алады, ой қозғайды.

Сөздердің мағыналарын ашуға тапсырма алады.

1 - топ: Жаз, құс.

2 - топ: Қой, бас.

3 - топ Шаш, кеш.

Сөз мағыналарын ашқаннан кейін сабақтың мақсатын сұрайдыү

Омоним ерекшеліктері:

  1. Сыртқы тұлғалары, дыбысталуы жағынан бірдей сөздер;

  2. Біркелі айтылғанымен мағыналары басқа болып келеді;

  3. Бір сөз табынан да, әр түрлі сөз табынан да болады.

Оқулықпен жұмыс:

63 - жаттығуды бәрі орындайды.

3 топқа арнайы шығармашылық жұмыс беріледі:

1-т оп - Антоним

2-топ - Синоним

3 - топ - Омоним

Қай топ жылдам?

3 - топқа сөйлемдер жазылған карточка беріледі, олар омоним бола алатын сөздерді тауып, тақтаға жазулары керек.

«Марат атты суар. Ол нысананы көздеп тұрып атты. Жаз өтіп, күз

келді. Аманжол үй жұмысын жазды. Ол ауруханадан жазылып шықты.»

Сабақ мақсатына сай дағдылар мен білімдерін дамыта алады

3 топқа арнап тақтаға жазылған сөздерді оқып олардың қандай мағыналары бар екенін ашады.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатын ашады.

Омоним ерекшеліктерін оқушылар өздері айтады.

Барлық сынып оқушылары жаттығуды орындайды.

Топ оқушылары арнайы постер қорғайды

«Жылдам» ойыншылар тақтаға сөздерін жазады, болған соң ол жұмыс тексеріледі.

АКТ

Плакат

Видеороликтер

Мәтін

Жаттығулар

Каточкалар

Деңгейлік тапсырмалар

Ой толғаныс - 10 мин

(Жинақтау. Бағалау)

Ойлау процесінің ең жоғарғы сатысында мәселені талқылау; бағалау; кеңейту (үй тапсырм. беру)

  • Кері байланыс орнатып отырады

  • «2 жұлдыз, 1 тілек»

  • Әр оқушының жұмысын қорытындылайды

  • Оқыту мақсатына баға береді

Үйге: Ережені жаттау, 67 - 68 жаттығуды орындаау

  • Өз түйгендеріне көз жүгіртеді

  • Келесі сабақтың міндеттерін анықтайды

  • Өздерінің және құрбыларының жұмыстарын бағалайды

Дескрипторлар

Рефлекция

Тақатада ілінген «Ғажайып саябақ» суретіне сбақ барысында алған құс, тал, гүл суреттерін қыстырады.

Тал - бойымыздағы бар біліміміз, гүл - бүгінгі сабақта ашқан біліміміз, құс - сабақтан алып қайтқан, түсінген біліміміз.

Стикерлер

Мұғалімнің өз сабағына беретін рефлекциялық есебі

  • Сабақ, оқыту мақсаты шынайы болды ма?

  • Оқыту ортасы қандай болды?

  • Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

  • Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? т.б.

Сұрақтарға жауап беру үшін қолданады

Оқытуға және үйренуге қатысты ең жақсы екі дүниені атап көрсету

1

2

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді?

1

2

Осы сабақ барысында барлық сынып не жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет ақпарат білдім?

Мұғалім:

аты - жөні



© 2010-2022