• Преподавателю
  • Другое
  • План по казахской литературы на тему Қожа Ахмет Иасауидің Диуани Хикмет кітабының тәрбиелік мәні

План по казахской литературы на тему Қожа Ахмет Иасауидің Диуани Хикмет кітабының тәрбиелік мәні

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

9-класқа арналған қазақ әдебиетінен қысқа мерзімді сабақ жоспары Пән мұғалімі: Келимбердиева Балбиби Лабакбаевна

Пән

Қазақ әдебиеті

Класс

9 класс

Тақырып

Қожа Ахмет Иасауи

«Диуани хикмет» кітабының тәрбиелік мәні

Мақсаты

Қожа Ахмет Иасауидің «Диуани хикмет» кітабындағы негізгі ойды түсіну, адамгершілік , тәрбиелік мәнін ашу

Күтілетін нәтиже

  1. Шығарманың мазмұнын меңгереді

  2. Өміршеңдігін таниды

  3. Сыни ойлана алады

Түйінді идея

Даналар сөзі -ақылдың көзі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Кіріспе

2 минут

Психологиялық дайындық. Түстер арқылы үш топқа топқа бөліну

«Сілку жаттығуы» Топқа бөлінеді

Қима қағаздар

Тұсаукесер

1 минут

«Қожа Ахмет Иасауи» туралы видео ролик

Видеоны көріп, үй тапсырмасын айтуға дайындалу

Интербелсенді тақта

Өзін-өзі бағалау

7 минут

«Бос орын» әдісі

Иасауи туралы не білетіндерін айту

Ортаға қойылған орындықтарға үш топтан оқушылар шығып, Иасауи туралы білетін мәліметтерін ортаға салады. Бос орынға келесі топтан оқушы шығып толықтырып отырады.

Өзін-өзі бағалау, бағдаршам арқылы бағалау

Негізгі бөлім

30 минут

«Блум таксономиясы»

1.Білу Иасауи хикметтерін мәнерлеп оқу

2. Түсіну

Хикметтеріндегі негізгі ойды анықтау

3.Қолдану

1-топ Иасауи ілімінің өміршеңдігі

2-топ Хикметтеріндегі дін мәселесі

3-топ Иасауидің ар ілімі

4.Талдау

Иассауи мен Абай үндестігі

5.Жинақтау «Екі жақты күнделік»

Ғалымдардың пікірі

Менің ойым

Ерлан Арын: Түркістандық ғұламаның «Даналық кітабын» тек әдеби шығарма деу аздық етеді. Иманжүзділік оқулығы десек әділетті болар. Ол тұтқиыл тұңғиықтар тұсында тұйықтан шығарар жолды көрсетіп, инабатшыл көңілге иман ұялатады.

А. Қыраубаева: Суфизм көзқарасындағы ақындық дәстүрдің қазақ поэзиясындағы қалыптасуына түркілік әдебиет даму кезеңіндегі шығармаларда негізі қаланған мәселелердің кейінгі ақындар арқылы жалғасатындығы табиғи заңдылық, Аллаға ғашықтық Иасауи және оның дәстүріндегі ақындар поэзиясында орныққан құбылыс.

Н.Назарбаев: Кемеңгер ғұламаның қабірі басына Әмір Темір тұрғызған кесене Орта Азия мен Қазақстандағы ең қастерлі мінәжат орнына айналды. Еділден Ауғанға дейінгі, Қап тауынан Қашқарға дейінгі ұлан-ғайыр кеңістіктегі мұсылмандар Қожа Ахмет Ясауи қабіріне тауап етіп қайтуды дәстүр тұтты.





Хикметтерін мәнерлеп оқиды, негізгі ойды ашады

Топтар берілген мәтіндегі мәліметтерді оқып, өздеріне берілген стикерлерге жазып , плакаттарға жапсырады Сағат тілі арқылы плакаттарды ауыстырып отырады.

Иассауи мен Абай өлеңдеріндегі ұқсастықты табады

Ғалымдардың пікірін оқып, өз ойларын қосады.











Интербелсенді тақта, стикерлер, плакаттар, маркерлер

Өзін-өзі бағалау

Қорытынды

Ең ұлы құндылық -сүйіспеншілік

Интербелсенді тақтадан сүйіспеншілік туралы үзіндіні көру

Интербелсенді тақта

Рефлексия

3 минут

Иманды адам қандай болуы керек?

Иманды адам қандай болуы керектігін топтастырып жазады Сабақ туралы өз ойларын жеткізеді

Үйге тапсырма

1 минут

Иасауи хикметтерінен үзінді жаттау

«Имандылық - адам бойындағы ең үлкен қасиет» тақырыбында ойтолғау жазу

Бағалау 1 минут

Бағалау парақшаларын жинақтау




© 2010-2022