• Преподавателю
  • Другое
  • Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Мета: розкрити ідейний зміст комедії, визначити тему твору, з’ясувати особливості показу процесу українізації 20 – х років у п’єсі, охарактеризувати образи, визначити актуальність проблем порушених у комедії; розвивати аналітичне мовлення та мислення,  уміння самостійно розмірковувати, давати власну оцінку прочитаному, аналізувати тематику, образну систему твору ; виховувати повагу до української мови та культури.Обладнання : аудіозапис повільної музики , підручник, міні - словничок, віночок із ...
Раздел Другое
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Відділ освіти Шахтарської міської ради

Шахтарська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів № 2

Шахтарської міської ради Донецької області









Розробка уроку

української літератури

в 11 класі

Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості

у комедії

М. Куліша «Мина Мазайло»

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Підготувала Бєлих Н. А. ,

учитель української мови,

української та світової

літератури , спеціаліст

І кваліфікаційної категорії








Шахтарськ , 2014 рік


Мета: розкрити ідейний зміст комедії, визначити тему твору, з'ясувати особливості показу процесу українізації 20 - х років у п'єсі, охарактеризувати образи, визначити актуальність проблем порушених у комедії; розвивати аналітичне мовлення та мислення, уміння самостійно розмірковувати, давати власну оцінку прочитаному, аналізувати тематику, образну систему твору ; виховувати повагу до української мови та культури.

Обладнання : аудіозапис повільної музики , підручник, міні - словничок, віночок із різнокольоровими стрічками, ялинка для проведення вправи «очікування», комп'ютерна презентація

Тип уроку : урок засвоєння нових знань із використанням технології «Шість капелюхів, що думають»

Очікувані результати :

Після цього уроку учні зможуть

  • Розкрити ідейний зміст комедії «Мина Мазайло» ;

  • визначити тему твору та проблеми порушені у ньому;

  • з'ясувати особливості показу процесу українізації 20 - х років;

  • охарактеризувати образи твору ;

  • самостійно здобувати знання ;

  • ділитися набутим досвідом .

На уроці будуть формуватися такі групи компетентностей :

  • соціальна ;

  • комунікативна ;

  • інформаційна ;

  • самоосвітня ;

  • пізнавальна ;

  • особистісна ;

  • продуктивної творчої діяльності .

Ключові поняття : сатирична комедія, нігіліст, манкурт, шовінізм, українізація.

Структура уроку

І. Організаційна частина .

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів .

  1. Бесіда з учнями.

  2. Презентація - огляд прізвищ учнів класу.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

  1. Вступне слово вчителя .

  2. Формулювання теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу .

  1. Робота учнів під полями білого капелюха

  2. Робота учнів під полями зеленого капелюха

  3. Робота учнів під полями жовтого капелюха

  4. Фізкультхвилинка

  5. Робота учнів під полями червоного капелюха

  6. Робота учнів під полями чорного капелюха

  7. Робота учнів під полями синього капелюха

  8. V. Підсумок уроку.

1. Самооцінка роботи на уроці .

2. Рефлексія .

VІ. Домашнє завдання .


Перебіг уроку

Куліш - драматург був талант світового

масштабу. Не буду шукати небезпечних

аналогій в класиці - між Шекспіром і Шиллером

або Мольєром чи Бомарше, але

в сучасній… йому драматургії він не мав собі рівних…

Ю. Смолич

1. Привітання з учнями

Доброго дня, любі діти! Доброго дня, шановні гості! Сьогодні у ЗОШ №2 сталася новина: на урок української літератури в 11 класі завітали поважні гості.

В народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Ми дуже раді нашим гостям і сподіваємось на плідну співпрацю.

2. Релаксаційна вправа «Візьміть те, що Вам потрібно». Вправа проводиться з метою формування в учнів оптимістичного ставлення до уроку й очікування позитивних результатів .

Звучить повільна музика .Учитель звертається до дітей :

«Для того, щоб наш урок пройшов вдало діти, оберіть ті якості, які допоможуть Вам вдало працювати на уроці і отримати позитивні оцінки»

  • Хоробрість;

  • Любов;

  • Сила;

  • Віра;

  • Надія;

  • Наполегливість;

  • Мрія;

  • Терплячість;

  • Оптимізм;

  • Мудрість;

  • Щирість;

  • Ніжність;

  • Дружелюбність.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Вступне слово вчителя

Уроки є різні ... Уроки нудні й довготривалі ... уроки складні й філософські ... Уроки радісні й сумні, піднесені й поетичні ... Сьогодні у нас урок буде таким, яким його створити ви. Адже кожен урок - це своєрідна вистава : сценарій, зазвичай складений вчителем, редагується, удосконалюється вами, учнями. Отож, сьогодні ви є творцями інтегрованого уроку - форуму на тему: «Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії

М. Куліша «Мина Мазайло». І розпочати нашу роботу я б хотіла ось з такого запитання:

  1. Бесіда з учнями

  • Чи задумувалися ви над значенням та походженням власного прізвища?

  • Хто з вас може його пояснити?

  • Зробімо огляд прізвищ учнів нашого класу

  1. Презентація - огляд прізвищ учнів класу

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів .

Вступна бесіда

  • Що ж змушує людей змінювати прізвище?

(Звісно, буває і таке: прізвище є немилозвучним, принижує його носія, та ми маємо пам`ятати, що прізвище, як і ім`я, - це частинка нашого «я». Яким би смішним воно не було, ми звикаємо до нього, якоюсь мірою любимо його і дуже ображаємось, коли бачимо насмішку чи нетактовне співчуття на нашу адресу.)

(Хотілося б додати. Прізвища сьогодні умовні, вони не відображають ні роду занять конкретної людини, ні її характер, зовнішність, поведінку і таке інше. Справедливо говорять у народі, що не прізвище красить людину, а людина може зганьбити чи прославити своє прізвище.)

  • Що означає прізвище головного персонажа комедії? (Корінь Маз- говорить про здібності предків до малювання ).

  • Чи є у нього підстава для зміни прізвища?

(Звісно, не має, прізвище, на мою думку, є милозвучним, не принижує його носія)

  • А він є винятком у своєму бажанні змінити прізвище? (Ні)

Слово вчителя

Що ж відбувалось тоді з людьми, з Україною, якщо люди зважувалися відмовитися від свого роду, коріння, нації? Як бачимо, виникає стільки питань, що п'єса вже не є такою простою, якою здається на перший погляд. То про що ж ми будемо говорити на уроці? Які завдання ми повинні розв'язати, аби реалізувати тему нашого уроку. Дуже скоро ми будемо зустрічати Новий рік. І тому зараз я пропоную потренуватися прикрашати ялинку, записати очікування від сьогоднішнього уроку, на основі яких ми сформулюємо мету нашої роботи.

  1. Формулювання мети уроку за допомогою вправи «Очікування»

Отже, для повного розкриття визначеної теми нам слід виконати наступні завдання:

  • Розкрити ідейний зміст комедії «Мина Мазайло» ;

  • визначити тему твору та проблеми порушені у ньому;

  • з'ясувати особливості показу процесу українізації 20 - х років;

  • охарактеризувати образи твору ;

  • розвивати аналітичне мовлення та мислення;

  • уміння самостійно розмірковувати та здобувати знання ;

  • виховувати повагу до української мови та культури

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу .

1.Вступне слово вчителя

А зараз я б хотіла розповісти вам притчу.

Розглядаючи п'єсу Миколи Куліша «Мина Мазайло» ми теж будемо приміряти капелюхи різного кольору, використовуючи технологію «Шість капелюхів, що думають». Опинившись під полями кожного з них ми будемо змінювати ролі, типи мислення і діяльності. Отже, комедію «Мина Мазайло» письменник створив на «живому» матеріалі, який дало йому спостереження над запроваджуваним у 20-х роках процесом українізації. У п'єсі поставлено одичне питання: бути чи не бути українській нації?, розв'язувати яке ми будемо, використовуючи технологію «Шість капелюхів, що думають». Ми бачимо, як головний герой Мина зрікається свого національного «я», намагаючись наблизитися до російської культури. Цей образ - не літературна вигадка, а реальна істота, український тип манкурта, нігіліста. Він мав своїх прототипів.

2. Робота під полями зеленого капелюха Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

  • Створення реклами за комедією «Мина Мазайло»

  • Мозкова атака

Визначення теми твору

М. Куліш спрямував перо сатири на міщанство, яке, на думку автора, гальмує процес українізації. Тож давайте визначимо тему твору. ( тему твору: «міщанство й українізація.»)

3Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло». Робота під полями білого капелюха.

  • Бесіда з учнями

- Коли написана п'єса «Мина Мазайло»?

- Що відбувалося в Україні того часу?

  • Повідомлення учнів про українізацію

В Україні дістав легалізацію процес так званої українізації (офіційно - з середини 20-х років). Попри те, що «українізація» повсякчас відбувалася під акомпанемент червоного терору, її успіхи не можна не визнати вражаючими: вже на кінець 1927 року українською мовою вчилося 77 відсотків школярів, а на 1932 рік на 87,5 відсотків було зукраїнізовано пресу.

Як тільки комуністичний режим зрозумів, що ситуація виходить з-під контролю, кампанію "українізації" у 1932-1933 роках було брутально припинено, а національне відродження - умертвлено й розстріляно. Мільйони виморених голодом українських селян, що становили основу нації, плюс 80 відсотків репресованих кадрів української культури - таким виявився підсумок "українізації".

Слово вчителя

М.Куліш як письменник, суспільний діяч і просто українець не міг залишитися байдужим до цих змін у суспільстві, намагався про них розповісти. У драматичному творі це було можливим тільки через висловлювання героїв. До речі, М. Куліша називають провидцем за твір "Мина Мазайло".

  • Робота з текстом твору

Знайдіть висловлювання персонажів про українізацію

- Чи правий був письменник у своїх передбаченнях? Чи щирими були заходи й наміри влади щодо українізації? Проаналізувати репліки дійових осіб комедії та документальні матеріали, зробити висновки.

слова Мини Мазайла:

- Серцем передчуваю, що українізація - це спосіб робити з мене провінціала, другосортного службовця і не давати мені ходу на вищі посади.

слова дядька Тараса:

- Їхня українізація - це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було... Попереджаю!

слова Мокія:

- Хто стане нищити двадцять мільйонів одних лише селян українців, хто?

слова тьоті Моті:

Та в "Днях Турбіних" Альоша, ти знаєш, як про українізацію сказав: все це туман, чорний туман, каже, і все це минеться. І я вірю, що все оце минеться. Зостанеться єдина, неподільна...

слова комсомольців:

- Ми, члени КСМУ, обговоривши питання про прізвище взагалі, принципово подаємо таку пропозицію: ми переконані, що за повного соціалізму поміж вільних безкласових людей поведуться зовсім інші, нові прізвища. Можливо, що й не буде окремих приівищ.... А просто так, що кожний член великої всесвітньої трудової комуни замість прізвища матиме свого нумера, і все...

- Чи правий був письменник у своїх передбаченнях? ( так, письменник виявився правим у своїх передбаченнях, бо у 30 - х роках національне відродження було умертвлено й розстріляно.


Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»
4.Робота під полями жовтого капелюха

  • Слово бібліотекаря

Коли мова заходить про українізацію, національне питання, мовці використовують слова: патріотизм, нігілізм, шовінізм, манкурт… Характеризуючи своїх персонажів, вам доведеться користуватися ними. Чи можете ви пояснити їх значення?

На екрані ви бачите витяг із тлумачного словника, у якому наводяться визначення цих понять.

Шовініст - людина, що обстоює ідею расової винятковості та розпалює національну ворожнечу й ненависть.

Манкурт - особа, що відмовляється від свого народу, національності.

Патріот - віддана своїй Вітчизні та народу людина, яка поважає інші національності

Нігілізм- світоглядна позиція, суть якої в запереченні життєвих цінностей.


  • Характеристика персонажів комедії

У п'єсі поставлено одичне питання: бути чи не бути українській нації? Схарактеризуємо головні образи п'єси, які допоможуть відповісти на запитання, поставлене автором.

Мина

Харківський службовець Мина Мазайло у сім'ї поводить себе як грубий деспот. «Заставлю! Виб'ю з голови дур український. А як ні - то через труп переступлю. Через труп !... або уб'ю! Вижену з дому!»

Здатний відректися від всього, що пов'язане з Україною. Слово українець - страшне і незрозуміле для нього, вважає, що краще бути малоросом. «Українцями звуться ті, хто вчить нещасних службовців так званої української мови. Не малоруської і не тарасошевченківської, а української - і це наша малоросійська трагедія».

Тому його так лякає українізація. «Серцем передчуваю, що українізація - це спосіб робити з мене провінціала, другосортного службовця і не давати мені ходу на вищі посади.» Саме Мина є манкуртом та нігілістом у творі, бо відмовляється від свого народу, національності.

Але генетична пам'ять навіює Мині страх перед зрадою предківщини.

Безглуздість Мининої мрії автор підтверджує словами «Помер Мазенін Мина Маркович».


  • Мозковий штурм

Яких ви знаєте літературних попередників цього персонажа? (Карпенко-Карий «Мартин Боруля» (Боруля), Мольєр «Міщанин - шляхтич» (Журден). Вони, як і Мина Мазайло, не розуміють свого смішного становища, а засліплені бажанням стати «порядними» людьми.


Мокій

Вважає себе справжнім патріотом, має глибокі знання з української історії, літератури, фольклору, відчуття мови. Він романтик. Але коли говорить дівчині замість слів кохання («давайте я вас українізую»), то виглядає смішним, справді «вдареним мовою». У суперечках з батьком - грубий, жорстокий, нестриманий. У нестямі кричить: «З новим прізвищем у криницю!» Любов до свого викликала в нього нехіть до іншого, «чужого».


Отже, Мокія не можна назвати позитивним героєм. А що, як і його друзям-комсомольцям, заманеться йому втілити в життя ідею «всесвітньої нумерної системи.» А таки заманеться.


Тьотя Мотя

Мотрона Розторгуєва - рідна сестра дружини Мини, живе в Курську, її «афоризми»-репліки смішні і страшні. (Харків - нащо ви нам істортіли город). В українській опері «Тарас Бульба» артисти співають по-українськи. «Єто же просто безобразіє!» Українська мова - «австріяцька вигадка». Залізна логіка: «Да этого не может бить, потому что этого не может бить нікада». Ім'я «тьотя Мотя» в народі сприймається як прізвисько.


«По-моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованной». Уособлює російський шовінізм: «Це ви серйозно, чи по-вкраїнському?»


Дядько Тарас з Києва

Гірке й страшне передбачення: «їхня українізація - це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було ...»


«Подумай, Мокію, що скажуть на тім світі діди й прадіди наші, почувши, що ти міняєш прізвище...»


Дядько виявляється шовіністом, але слабкішим за тітку Мотю і покладається на її милість, він слабохарактерний, тьотя Мотя зробила з нього лакея.

Тож, як бачимо, думки Миколи Куліша, вкладені в уста персонажів комедії «Мина Мазайло», дійсно стали пророчими.

Фізкульт хвилинка

Слово вчителя

Шановні діти ! Перш ніж продовжити наше заняття я хочу запропонувати вам вправу, яка допоможе вам відчути себе бадьорішими. Сядьте зручніше і закрийте очі. Тричі глибоко вдихніть… Тепер уявіть собі, що ви лежете на зеленому лузі, і над вами прозоро - блакитним небом пропливають пухнасті хмарки, дзвінко співають пташки…( 1-2 хвилини) А тепер уявіть собі, що ви біжите по білому пляжному піску до теплої блакитної води…( 1-2 хвилини) Гладите м'яке шовковисте хутро біленького кошеняти……( 1-2 хвилини)

АРозробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло» тепер повільно відкрийте очі, посміхніться один одному, цією посмішкою ми й продовжимо нашу роботу.

5. Робота під полями червоного капелюха

  • Займи позицію

Визначте, які герої твору є позитивними, а які негативними

Отже, у п'єсі діють лише негативні герої, бо навіть Мокія не можна назвати позитивним героєм. А що, як і його друзям-комсомольцям, заманеться йому втілити в життя ідею «всесвітньої нумерної системи.» А таки заманеться.

6Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло». Робота під полями чорного капелюха


  • Підсумкова бесіда:

  1. ЯРозробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»к ви розумієте такий вислів про п'єсу «Мина Мазайло»: «Комедія доби стає трагедією доби»? («Ще як підходив до загсу - думалось: а що, як там сидить не службовець, а українець? Почує, що міняю, так би мовити, його українське і заноровиться. На зло тобі, заноровиться».

З діда-прадіда Мазайло-Квач так люто ненавидить свій народ. Це вже не комедія, а трагедія.)


2. Чому М. Куліш обрав для свого твору жанр комедії? (Бо що, як не сміх, може найдошкульніше вдарити по мазайлах, які роду свого цураються.)

3. Наскільки реалістичним є кінець комедії? Мина - пристосується і випливе, бо українізація - мильна бульбашка, просто він не вгадав, звідки подме вітер.

5. Наскільки проблема українізації, порушена М. Кулішем, актуальна нині, у час відродження та державотворення?

6Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло». А як ви ставитеся до питання проголошення двох державних мов у нашому регіоні?

7. Робота під полями синього капелюха


  • Дерево рішень

Вирішення питання: «Бути чи не бути українській нації?»

Висновок. Не перестаєш дивуватися: хто ж постарався, щоб людина так відверто зреклася природних пракоренів і навіть цинічно хизувалася відступництвом?

Порушуючи питання національного відродження України, автор пробуджує почуття національної самоповаги. Він спонукає нас думати над тим, як відстояти мову, культуру, історію, як відродити Україну.

Прикро зізнатися, але й зараз живуть такі «мазайли», які соромляться свого походження, своєї нації. Чи чуєте ви українську мову у транспорті, в магазині, на вулиці? Не ту, яка лунає з приймачів, а живу мову, мову спілкування. Мабуть, дуже рідко. Чогось наші сучасники забувають про своє коріння, генетичну пам'ять.

V. Підсумок уроку.

1. Самооцінка роботи на уроці .

2. Рефлексія .

  • Отже, що ми зробили на сьогоднішньому уроці, приміряючи різнокольорові капелюшки:

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Створили рекламу за комедією «Мина Мазайло»

Визначення теми твору

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Знайшли висловлювання персонажів про українізацію

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Охарактеризували персонажів комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначили, які герої твору є позитивними, а які негативними

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначили актуальність комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Вирішили питання: «Бути чи не бути українській нації?»


  • Технологія «Рюкзак»

Діти, які з тих знань, що отримали на уроці, ви візьмете із собою для використання на інших уроках, у житті, для виконання домашнього завдання, тощо. Давайте зараз ці знання помістимо у рюкзак.

VІ. Домашнє завдання .

Початковий рівень - Скласти опорний план - конспект за матеріалом підручника стор. 143 - 146

Середній рівень - Скласти міні - словничок «Засоби комічного»

Достатній рівень - Дати відповіді на запитання стор. 147 - 148

Високий рівень - Написати листа одному з персонажів комедії «Мина Мазайло»



Лист самооцінки

Прізвище та ім'я учня _____________________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів:

0 балів - не брав участі у певному виді діяльності;

1 бал - виконав завдання частково;

2 бали - виконав завдання повністю

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Створював рекламу за комедією «Мина Мазайло»

Визначав тему твору

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Знайшов висловлювання персонажів про українізацію

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Охарактеризував персонажів комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначав, які герої твору є позитивними, а які негативними

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначав актуальність комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Вирішував питання: «Бути чи не бути українській нації?»

Усього балів____________

Лист самооцінки

Прізвище та ім'я учня _____________________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів:

0 балів - не брав участі у певному виді діяльності;

1 бал - виконав завдання частково;

2 бали - виконав завдання повністю

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Створював рекламу за комедією «Мина Мазайло»

Визначав тему твору

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Знайшов висловлювання персонажів про українізацію

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Охарактеризував персонажів комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначав, які герої твору є позитивними, а які негативними

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Визначав актуальність комедії

Розробка уроку української літератури в 11 класі Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості у комедії М. Куліша «Мина Мазайло»

Вирішував питання: «Бути чи не бути українській нації?»

Усього балів____________

Тестування за комедією М. Куліша «Мина Мазайло»


1. Яке з тверджень хибне:

Микола Куліш був талановитим:

а) драматургом; б) журналістом; в) дипломатом; г) громадським і культурним діячем.

2.Перша п'єса М.Куліша називається:

а) «Земля»; б) «Щорс»; в) «Україна в огні»; г) «97»; ґ) «Зачарована Десна».

3.У якому творі М.Куліш звертається до теми «українізації»? а) «Мина Мазайло»; б) «97»; в) «Прощай, село»; г) «Комуна в степах».

4.Про кого сказано?

«Чи не в нього наш Мокій і вдався? Там такий, що в нього кури по-українському говорять».?

а) Про Мину Мазайла з однойменної п'єси; б) про Малахія Стаканчика з п'єси «Народний Ма­лахій»; в) про дядька Тараса з Києва («Мина Ма­зайло»).

5. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова?

«Як ще ми погано знаємо українську мову. Кажемо, наприклад: потяг іде третьою швидкістю, а тре­ба - поїзд третім погоном йде. Погін, а не швидкість».

а) Дядькові Тарасу з Києва; б) Рині; в) Мині Мазайлу; г) Мокію.

6. З яким твором світової літератури п'єса «Мина Мазайло» має спільні риси?

а) «Пігмаліон» Б.Шоу; б) «Міщанин-шляхтич» Ж.-Б.Мольера; в) «Фауст» И.Гете; г) «Гамлет» В.Шекспіра.

7. Як хотів змінити своє прізвище Мокій - герой п'єси «Мина Мазайло»?

а) Квач; б) Мазєнін; в) Бразолійний; г) Мазайло-Квач.

8.Своє ставлення до української мови (з байдужого на прихильне) з часом змінює:

а) Уля; б) Рина; в) тьотя Мотя; г) Баранова - Козино.

9.Події в комедії «Мина Мазайло» розгортаються в такій послідовності:

а) телеграма до Курська - приїзд тьоті Моті - звільнення з посади Мазайла - навчання «правильних проізношеній» ;

б) звільнення з посади Мазайла - телеграма до Курська - приїзд тьоті Моті - навчання «правильних проізношеній» ;

в) телеграма до Курська - навчання «правильних проізношеній» - приїзд тьоті Моті - звільнення з посади Мазайла;

г) приїзд тьоті Моті - телеграма до Курська - звільнення з посади Мазайла - навчання «правильних проізношеній» .

10.Кого запросив Мазайло для вивчення правильної російської вимови:

а) Тьотю Мотю; б) дядька Тараса; в) Баранову - Козино; г) комсомольців.

11. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова: «Або кажуть - думка бринить. Це треба так розуміти: тільки-тільки береться, вона ще неясна - бри­нить. Спів бринить. Це, наприклад, у степу далеко ледве чутно пісню...»? "

а) дядькові Тарасу з Києва; б) Рині; в) Мині Мазайлу; г) Мокію.

12. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать сло­ва: «їхня українізація - це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було... Попереджаю!» ?

а) Дядькові Тарасу з Києва; б) Рині; в) Мині Мазайлу; г) Мокію.






Самооцінка

Прізвище, ім'я учня_______________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 2 балів.

1. Ви брали активну участь у роботі з текстом комедії «Мина Мазайло»________________

2. Ви вдало визначили тему п'єси _______

3. Ви обґрунтовували свою думку під час гри «Займи позицію» та «Дерево рішень»_________

4. Ви брали участь у аналізі образів твору__________

5. Ви доповідали класу про результати роботи____________

6. Ви відповідали на питання протягом уроку_________________

Усього балів_____

Самооцінка

Прізвище, ім'я учня_______________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 2 балів.

1. Ви брали активну участь у роботі з текстом комедії «Мина Мазайло»________________

2. Ви вдало визначили тему п'єси _______

3. Ви обґрунтовували свою думку під час гри «Займи позицію» та «Дерево рішень»_________

4. Ви брали участь у аналізі образів твору__________

5. Ви доповідали класу про результати роботи____________

6. Ви відповідали на питання протягом уроку_________________

Усього балів_____

Самооцінка

Прізвище, ім'я учня_______________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 2 балів.

1. Ви брали активну участь у роботі з текстом комедії «Мина Мазайло»________________

2. Ви вдало визначили тему п'єси _______

3. Ви обґрунтовували свою думку під час гри «Займи позицію» та «Дерево рішень»_________

4. Ви брали участь у аналізі образів твору__________

5. Ви доповідали класу про результати роботи____________

6. Ви відповідали на питання протягом уроку_________________

Усього балів_____


Терміно - понятійне поле

Сатирична комедія - твір, у якому за допомогою спеціальних сатиричних засобів різко висміюються суттєві суспільні вади, зображуються смішні (комічні) події й персонажі.

нігіліст, манкрут, шовінізм, українізація.

Нігілізм (від лат. nihil - «ніщо») - світоглядна позиція, суть якої в запереченні життєвих цінностей.

Манку́рт - людина зі стертою історичною пам'яттю, яка перетворюється на раба, якщо забуває свою батьківщину, мову та історію.

Шовіні́зм - пропагування національної переваги на чужих етнічних територіях (на територіях іншої етнічної спільноти одним народом (нацією) - іншим народам (націям)).


© 2010-2022