Одағай туралы түсінік (6-сынып)

Тақырыбы: Одағай туралы түсінікМақсаты: Сөз табының түрлерін пысықтау . Одағай туралы бұрынғы білетіндерін еске түсіре отырып, сөйлеу шеберлігін дамытуБалалар сөз табының түрлерін ажыратады, ережені пайдалана отырып жаттығулар орындайды.Күнделікті өмірде қолданылатынын біледі.
Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін: __________ Пән мұғалім: Телегусова Ш.Ж.

Күні

22.04

2-сабақ

Сыныбы:

6

Сабақтың тақырыбы:

Одағай туралы түсінік

Сабақтың мақсаты:

Сөз табының түрлерін пысықтау .Одағай туралы бұрынғы білетіндерін еске түсіре отырып, сөйлеу шеберлігін дамыту

Күтілетін нәтиже:

Одағай сөздерді ажырата алады.Олардың ерекшеліктерін туралы түсінеді.Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады. Басқалардың және өз пікірін сыни тұрғыда бағалайды. Шығармашалық қабілеттері байқалады. Топта бірлесе жұмыс жасайды.

Негізгі идеялар

Одағайдың ерекшеліктерін түсінеді.

Қолданылатын әдіс -тәсілдер

Сын тұрғыдан ойлау,

Өз бетінше ізденіп әрекеттенуге үйрету,

Жеке және топқаға бірлескен жұмыс,

Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту,

АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,

Диалогтік оқыту,

Сілтеме

Мұғалімге арналған нұсқаулық;Оқулық: 6-сынып, қазақ тілі. Атамұра-2011, 164-бет.

Ресурстар

Кітап, дәптер,сабақтың құрылысы, интерактивті тақта,флипшарт, фломастер, стикер

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру. (1 мин)



Сыныпта атмосфералық ынтымақтастықты қалыптастыру (1 мин)









Топқа бөлу

I

II

III

IV

2мин

Сабақты бағалау әдісімен таныстыру (1 мин)

II.Үй тапсырмасын сұрау (8 мин)



III. «Миға шабуыл» әдісі арқылы қызығушылығын ояту. 2мин

IV. Мағынаны ашу.

Жаңа сабақ (10мин)



Сертіту сәті (2 мин)

V. Жаттығу жұмыстары

(10 мин)

VI. Ойды қорыту(3 мин)







VI.Бағалау (2 мин)



VII.Жаңа сабақты қорыту



Рефлексия (2 мин)



Үйге тапсырма (1 мин)

Оқушылармен амандасу және түгендеймін. Тақта, сынып тазалығына мән беремін.

Сыныпта ынтымақтастық атмосфералық қалыптастыру үшін, болашақты жасаушы білімге ұмтылған жас өрендер оқушыларды ортаға шақырып,бір-біріне мадақтау сөздер айтқызамын. Бүгінгі біздің мақсатымыз болашақтың үйін тұрғызу екенін айтамын.Алда тұрған 5 міндеттер туралы түсіндіремін.

1. Іргетас қалау. Үй тапсырмасы.

2. Кереге тұрғызу. Жаңа сабақ. Деңгейлік тапсырмалар

3. Терезе, есік салу. Жаттығу жұмыстары.

4.Шатыр көтеру. Ой толғау. «Кубизм» әдісі

5. Үйге жылу беру. Қорытынды. Бағалау.

Оқушыларды қатарға тұрғызып, 1,2,3,4 сандар арқылы топқа бөледі.Топтың ережесін еске салып кетемін.

Өзін -өзі бағалау.Топпен бағалау.Ауызша бағалау

1 міндет. Іргетас қалау. «Іргеміз мықты болсын, болашақтың құрылысшылары!»деп оқушыларыма сәттілік тілей отырып, үй тапсырмасын сұраймын.АКТ- ны пайдаланып өткен тарауды қайталау мақсатында оқушыларға Венн диаграммасын қолдандым.

Оқушыларды ортаға шығарып, бір -бірлеріне мадақтау, ренжу мағынасындағы сөздер айтқызамын.

2 міндет. Кереге тұрғызу.Оқушылардың қолдарына бір кірпіштен беремін. Онда деңгейлеріне қарай деңгейлік тапсырмалар жазылған. «Біріншіден, жаңа сабақты тыңдайық.Екіншіден, ережені есте сақтайық.Үшіншіден, жаттығу арқылы меңгерейік».

Сергіту үшін оқушыларды реттімен тұрғызамын.

3 міндет.Терезе ,есік салу.Ол үшін оқушыларға кітапта берілген 314- жаттығу. 315-жаттығу орындатамын.

4 міндет.Шатыр көтеру. «Кубизм» әдісі бойынша жұмыс.
1) Баяндаңыз (Одағай туралы айту)
2) Қолданыңыз (Одағайға сөйлем құрау)
3) Салыстырыңыз (Шылаумен салыстыру)
4) Топтастырыңыз (Одағайдың негізгі белгілерін айту)
5) Зерттеңіз (Мұнымен не жасауға болады?жақсы ма,жаман ба)
6) Қорытынды жасаңыз (Одағайдың түрлерін айтып, мысалдармен дәлелдеу)

Оқушыларды формативті және жиынтық бағалау. Тапсырма орындау барысында топтарға 2 жұлдыз, 1 тілек айтызып,көгершінге( стикерге) жазғызамын.Өзін -өзі бағалау.Топпен ауызша бағалау

Үйге жылу беру үшін жаңа сабақты қорыту мақсатында сұрақ -жауап алмасу «желпеуіш» әдісін пайдаландым.

«2 жұлдыз,1тілек» әдісі арқылы кері байланыс аламын.

Үйге көркем әдебиеттерден одағайға байланысты өлеңдер ,диалогтар жазып келуді тапсырамын.

Мұғаліммен амандасады. Оқушылар оқу құралдарын дайындап, реттейді.Сабаққа келмеген оқушы туралы ақпарат береді.

Сыныптастарына мадақтау сөздерін айтады .









Қатар бойынша топқа бөлінеді.Топтың ережелерін атап кетеді.

Бағалау әдісі қалай жүзеге асатынын біледі

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Бір -бірінің жауабын тексереді.



Оқушылар бір -бірлерімен көтерінкі көңіл -күйлерін білдіру арқылы тақырыпты ашып алады.

Тапсырмаларды орындайды,пікір таластырады. Оқушылар қолдарындағы кірпіштерін қалайды.

Одағайдың ережесін шығарады.

Мұғаліммен бірге жаттығу қимылдарын қайталайды.

Үйдің есік, терезесін салу үшін жаттығу жұмыстарын орындайды.

Оқушылар одағайдың басқа сөз таптарынан айырмашылығын ажырата алады.





Әр тапсырма сайын бағаланады.Сабақ соңында қорытындыланады.



Алдымен оқушылар желпеуіш жасады.Содан кейін бүгінгі сабақ бойынша бідгендерін қағаз бетіне түсірді.

Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды.

Берілген тапсырманы күнделіктеріне жазады.



© 2010-2022