3-сынып Жатыс септік. Мезгілдер

Раздел Другое
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .Мезгілдер3-сынып Жатыс септік .МезгілдерСабақтың тақырыбы: Жатыс септік Мезгілдер.

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру:5-тапсырма 119-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы: Жатыс септік (Местный падеж)

Кімде?(у кого?)неде?(где?)қайда?(где?)

Жатыс септік Отвечает на вопросы Кімде?у(у кого?)неде?(где?)

Жатыс септік имеет оканчания - да , - де, - та, - те.М;қалада, дәптерде , ағашта, Павликте. т.б.

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Мезгіл - время

1-тапсырма Оқы біліп ал!

Таңертең утром

Түсте в обед

Кешке вечером

Түнде ночью

2-тапсырма Біліп ал.

Не деу керек?

Таңертең Қайырлы таң!

Кездескенде Сәлеметсіз бе!

Түнде Қайырлы түн!

Қоштасқанда Сау болыңыз!

3-тапсырма Үлгі бйынша жаз.

КІМДЕ? НЕДЕ? ҚАЙДА?

Үмітте, дәрігерде, қоянда, Алматыда, оқушыда, әтеште, үстелде, түсте, Азатта, китте, үйде, әншіде, сағатта, кешке, түнде, көшеде.

5-тапсырма Диологті досыңмен оқы

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; 4-тапсырма Сұраққа жауап бер.Сөйлем құра.121-б

Сабақтың тақырыбы: Шығыс септік Сен білесің бе?

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру:5-тапсырма 119-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы: Шығыс септік (Местный падеж)

Кімде?(у кого?)неде?(где?)қайда?(где?)

Жатыс септік Отвечает на вопросы Кімде?у(у кого?)неде?(где?)

Жатыс септік имеет оканчания - да , - де, - та, - те.М;қалада, дәптерде , ағашта, Павликте. т.б.

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Мезгіл - время

1-тапсырма Оқы біліп ал!

Таңертең утром

Түсте в обед

Кешке вечером

Түнде ночью

2-тапсырма Біліп ал.

Не деу керек?

Таңертең Қайырлы таң!

Кездескенде Сәлеметсіз бе!

Түнде Қайырлы түн!

Қоштасқанда Сау болыңыз!

3-тапсырма Үлгі бйынша жаз.

КІМДЕ? НЕДЕ? ҚАЙДА?

Үмітте, дәрігерде, қоянда, Алматыда, оқушыда, әтеште, үстелде, түсте, Азатта, китте, үйде, әншіде, сағатта, кешке, түнде, көшеде.

5-тапсырма Диологті досыңмен оқы

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; 4-тапсырма Сұраққа жауап бер.Сөйлем құра.121-б

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру:4 тапсырма сұраққа жауарп бер.5-тапсырма Өлеңді жаттап ал 160-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы: Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

1-тапсырма Бір суретті таңдап әңгіме жаз.

Әдежайда

Вокзалда

Стадионда

Театрда

2-тапсырма Сөйлемдерді толықтырып жаз.

Көшеде .... тұр. Театрда .... болды. Циркте ... бар. Стадионда .... өтеді. Вокзалда .... тұр. Әуежайдың үстінде ... ұшып жүр.

Керекті сөздер;ұшақ, жарыстар, пойыз, спектакль, бағдаршам, клоундар

3-тапсырма Сөйлемдерді толықтырып жаз.

Менің ауылым қаланың возле. Сенің ауылың теміржолдың за Сіздің ауылыңыз таудың на. Оның ауылы орманның в.

4-тапсырма Дұрыс жауабын белгіле.

Тест

1.Циркте кім жұмыс істейді?

А.жолсерік

Ә.мұғалім

Б.дәрігер

В.клоун

Г.оқушы

2.Әуежайда не тұр?

А.вагон

Ә.автобус

Б.ұшақ

В.троллейбус

Г.трамвай

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; Сөздік , ереже жаттау

Сабақтың тақырыбы: Сөздік диктант.

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: Сөздік , ереже жаттау

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы: Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Теміржол, жолаушы, жолсерік , жүк қоймасы, пойыздардың жүру кестесі, жүк вагоны, жүрдек пойыз, ұшқыш, болғым келеді, ол үшін, жүк ұшағы, оқу керек, әскери тікұшақ,өзен, егін, бағады, егеді, ауыл, тағам, тұрақ, қауын,озат, жем, тау,бәріне сәлем айт! , жолыңыз болсын!, Еңбектің наны - тәтті.Жалқаудың жаны - тәтті.


6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; Сөздік , ереже жаттау



Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру:4,5- тапсырма сұраққа жауарп бер. 171-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы: Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

1-тапсырма Ережені қайтала.

2-тапсырма Сөйлемдерді толықтырып жаз.

басымен

көзімен

Адам мұрнымен

аяғымен

3-тапсырма Сурет бойынша үш сөйлем жаз

БАЛА НЕ ІСТЕДІ?

4-тапсырма Сөйлемдерді аяқтап жаз.

Сүтті,шайды,шырынды......

Борщты,палауды, сорпаны...... КЕРЕК

Етті,балықты, картопты ......

Нанды, сүтті,лимонды........

5-тапсырма Аударып жаз

читаю стоишь

Я слушаю Ты сидишь

говорю ходишь

думает

Он лежит

плачет

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; Сөздік , ереже жаттау

Сабақтың тақырыбы: Өткен шақ Жануарлар

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру:5-тапсырма 119-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Әлем-мир керік - жираф

Ірі- крупный зіл - бегемот

Ғаламшар - планета қоңыз - жук

1-тапсырма Диалогті досыңмен оқы

2-тапсырма Сурет бойынша әңгіме құра

3-тапсырма Сұраққа жауап бер

СЕН НЕ ІСТЕДІҢ?

Кітап оқыдым Әжеме бардым

Киноға бардым Сүт іштім

Балмұздақ жедім Нан сатып алдым

Стадионда жүгірдім Сабақ оқыдым

4-тапсырма Жұмбақьы шеш , жаттап ал.

ЖҰМБАҚ

Өзі жап - жас, мұрты бар

Ет пен сүтке асығар.

(МЫСЫҚ)

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; 6-тапсырма Мәтін бойынша сұраққа жауап бер.

176-бет

Сабақтың тақырыбы: Ең үлкен

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: 6-тапсырма Мәтін бойынша сұраққа жауап бер.176-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Салмағы - вес

Ұзындығы - длина

1-тапсырма Мәтінді оқы , әңгімеле

Ең үлкен

Жануарлардың ең үлкені - көк кит.Көк киттің ұзындығы - 33 метр, салмағы - 150 тонна. Көк киттің жүрегінің салмағы - 700 кг, тілінің салмағы - 2 тонна. Киттің баласының ұзындығы - 8 метр, салмағы - 6 тонна.

2-тапсырма Сұрақтарға жауап бер.

3-тапсырма Сөйлем құрап жаз

А.с кит

І.с киттің

Б.с китке

Т.с китті

Ж.с китте

Ш.с киттен

К.с китпен

4-тапсырма Сөз тіркестерін аяқтап жаз.

Үлкен

Биік

Ең Қызық

Бірінші

кішкентай

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; 5-тапсырма ,1-тапсырма әңгімелеу

178-бет

Сабақтың тақырыбы: Жолбарыс

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: 6-тапсырма Мәтін бойынша сұраққа жауап бер.176-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Жолбарыс-тигр оңай - легко

Күшті - сильный өлтіреді - убивает

Жыртқыш- хищник ертеде - давным-давно

Қабан - дикая свинья қамысты жағасында - в прибрежных камышах

1-тапсырма Мәтінді оқы , әңгімеле

Жолбарыс

Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң.Ол 9-10 метр жерге секіреді.Жолбарыс қабанды, сиырды, жылқыны оңай өлтіре алады.Ол аюды да өлтіре алады.Жолбарыс сағатына 120 км жүгіре алады.

Ертеде Қазақстанның Іле,Балқаш,Шу,Сырдария,Зайсан, сияқты өзен көлдерінің қамысты жағасында жолбарыс көп болған.

2-тапсырма Сөйлем құрап үйрен.

1.Жолбарыс.
2.Үлкен жолбарыс.
3.Үлкен жолбарыс көрдім.
4. Мен үлкен жолбарыс көрдім.
5.Мен хайуанаттар бағында үлкен жолбарыс көрдім.

3-тапсырма Сөйлемдерді жаз

Сен білесің бе?

4-тапсырма оқы, біліп ал.

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма; 5-тапсырма сөзжұмбақты шеш. 180-бет

Сабақтың тақырыбы: Тасбақа

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: 5-тапсырма сөзжұмбақты шеш. 180-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Құм - песок

Серуендеу- прогуливаться

Көтеру - поднять

Ұнатады - любит лакомиться (ПИТАТЬСЯ)

1-тапсырма Сурет бойынша әңгіме құра.

2-тапсырма Диологті досыңмен оқы

Есіңе сақта!Жануарларға қамқор бол!

Позаботься о животных!

3-тапсырма Өлеңді оқып жаттап ал

ТАСБАҚА

Жайбасармын, сылбырмын,

Жүрісім бір өнбейді.

Мыртық аяқ құрғырың

Жүгіруге көнбейді.

4-тапсырма Оқы біл.

Алып тасбақа

Ең ірі тасбақа Малайзияда. Оның салмағы 1,5 тоннадай.Олар құмға жұмыртқа салады.

Алматының хайуанаттар,бағында салмағы бір центнер тасбақа бар. Балалар тасбақаға мініп , серуендейді.Ол үлкен адамды да көтереді.

Алып тасбақа көкөністі, жемісті, көк пиязды ұнатады. Ол сүт ішеді, 10 литрге дейін су ішеді.

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма;3-тапсырма жаттау 181-бет

5-тапсырма жазу 182-бет

Сабақтың тақырыбы: Піл

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: 3-тапсырма жаттау 181-бет

5-тапсырма жазу 182-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Құрлықта - на суше өсімдік - растение

Ересек - взрослый ми - мозг

Азу тіс - коренной зуб бүйрек - почки

Үндістан - Индия ішек - кишки

1-тапсырма Мәтінді оқы,әңгімеле

Піл құрлықтағы ең ірі,ауыр салмақты жануар. Оның салмағы 9 тоннадай болады. Азу тісінің салмағы 220 кг. Ересек пілдер бір күнде 140 кг өсімдік жейді. Пілдер тәулігіне 100 - 200 литр су ішеді.Олар 70 - 80 жыл өмір сүреді. Миының салмағы 4,5 кг . Бүйрегінің салмағы 16 кг. Ішегінің ұзындығы 30 метр. Піл баласын 22 ай күтеді. Пілдің Отаны - Африка мен Үндістан.

2-тапсырма Сұрақтарға жауап бер

3-тапсырма Сурет бойынша әңгіме құра

Сандарды сөйлет!

22 ай 70-80 жыл 140кг 9 тонна 100-200 литр

4-тапсырма Сөйлемдерді аяқтап жаз.

Пілді көр ....

Бес кг алма ал ....

Мен Киттің суретін сал ....

Ыстық шай іш ...

Жолбарысқа ет бер ....

5- тапсырма Оқы біл

6) Бағалау: Төмендегі аталған оқушылар

бағаланады. 5,4,3,2, .................

7) Үйге тапсырма;5-тапсырма әңгімелеу 184-бет

6-тапсырма жазу 184-бет

Сабақтың тақырыбы: Түйе

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға тақырыптың мазмұнын

түсіндіру.

ә) Оқушылардың сөздік қорын байыту,

ойлау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

б) Оқушыларды достыққа, адалдыққа,

ұқыптылыққа және білімділікке шақыру

Сабақтың негізгі барысы:

1) Ұйымдастыру: Сәлемдесу, кезекшімен тілдесу, келмеген оқушыны

журналға белгілеу

2)Үй тапсырмасын тексеру: 6-тапсырма Мәтін бойынша сұраққа жауап бер.176-бет

3) Жаңа сабаққа дайындық: Өтілетін сабақтың тақырыбын тақтаға жазып,

Оқушылар назарын жаңа сабаққа аудару.

Есіңе сақта4) Сабақтың барысы:

Сөздіктермен жұмыс жүргізу:

Шөл дала - пустыня батпайды - не увязнет

Шыдайды - терпит жүк - груз

табан - стопа шақырым - километр

тікен - калючка

1-тапсырма Сурет бойынша әңгіме құра.

2-тапсырма Мәтінді оқы, әңгімеле

Шөл даланың ыстығына тек түйе шыдайды. Оның жалпақ табаны құмға батпайды. Табанынан ыстық та, суық та өтпейді. Түйе 2-3центнер жүк көтереді.Түйе 40-50 шақырым жолды су ішпей, шөпжемей - ақ жүріп өтеді. Түйе шөлде өсетін ащы. Тікен шөптерді жейді. Ол 45 күнге дейін су ішпей жүре алады. Түйе 200 литр су ішеді.

3-тапсырма Диалогті досыңмен оқы.

4- тапсырма Сурет бойынша әңгіме құра.

Сандарды сөйлет

45 күн 200 литр 40-50 шақырым 2-3 центнер

5-тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқы.

Түйе,түйе,түйемін,

Жануармын киелі.

Кім таласар бойыма,

Жыл басына иемін.

Жан - жағыма қараймын,

Күн мен түнді санаймын.

Мен өзімді даланың

Кербезіне балаймын. (Р.Наурызбаева)


© 2010-2022