- Преподавателю
- Другое
- R\разработка урока по бурятскому языку, как государственному на тему Убэл ерэбэ (5 класс)
R\разработка урока по бурятскому языку, как государственному на тему Убэл ерэбэ (5 класс)
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Евреева Л.Г. |
Дата | 25.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тема урока: Амар сайн, убэл!
Класс: 5
Цели:
1. Коммуникативная: знакомство с новым лексическим материалом по теме «Убэл», развитие речевых навыков;
2. Образовательная: научить использовать в речи новые речевые образцы.
3. Развивающая: развитие творческой активности, мышления, памяти, внимания.
4. Воспитательная: воспитание интереса к изучаемому, готовности к коммуникации и бережного отношения к природе.
Тип урока: урок изучения нового материала с использованием игровых технологий.
Форма урока: урок-сказка
Методы: объяснительно-иллюстративный, наглядный, частично-поисковый.
Средства: мультимедийная презентация.
Ход урока:
I этап:
Оргмомент.
Сайн байна, hуугты.
- Давайте посмотрим друг на друга и улыбнемся. Муноодэрэй хэшээлэй темэ «Амар сайн, убэл». Муноодэр бидэ хэшээлдээ онтохон руу аяншалаад, шулэг уншахабди, мэдуулэлнуудые бэшэхэбди. Дэбтэрнуудээ нээгээд, hарынгаа тоо бэшэе, хэшээлэй темэ: «Амар сайн, убэл». Шэдитэ ханза нээгдэбэ, манай онтохомнай эхилбэ.
Фонетическая зарядка: фонетическэ hорилгоёо дуугаар эхилэе. Би дуулахаб, таанад шагнагты
Убэлдоо дуратайб,
Убэлдоо баяртайб,
Убэлдоо зорюулан,
Дуугаа дууланаб!
Речевая разминка.
Основной этап.
- Би муноо шулэг уншаад угэхэб, таанад анхаралтайгаар шагнагты.
-Юун тухай шулэг бэ?
Шэдитэ убэлэй уедэ
Арад зон найрлана
Сагаан саhаар дэлгэржэ
Газар дэлхэй хушагдана.
Шэнэ жэлэй эхиндэ
Арад зон шууяна
Хуугэд баярлана эндэ
Мульhэн дээрэ hолжорно.
(убэл тухай).
-Чтобы хорошо поработать со стихотворением, познакомимся с новыми словами:
Мульhэн - лед
Елуур -каток
Хуугэд -дети, детвора
Саhан - снег
Баярлана - радуются
Шууяна- шумят
Жабар - мороз
(Уншаха, мэдуулэл, холбуулал зохёохо)
(Стихотворение выходит)
-
Каждый прочитайте про себя.
-
Один (два) читает полностью.
-
Читаем строчку, переводим (по одному), работа по рисунку.
III этап.
- Надо выполнить 2 задания. 1-дэхи даабари: амитадые зураглагты - опишите животных, какие они. ( Я показываю пример - хурин, томо баабгай).
-Энэ юун бэ? Ямар бэ? (унэгэн, шандаган, гоё шубууд)
Физминутка: Муноо булта амарая. Попробуйте изобразить каждого, кто здесь изображён.
hуулшын даабари: зубоор мэдуулэл зохёогты. Дополните предложения. Глаголы даны справа. Давайте составим первое предложение вместе.
Хуйтэн убэл… (ерэбэ)
Проверка задания.
Отгадайте загадки.
-
Сагаан хунжэл бухы дайдые хушаба.
-
Сагаан сар хэбтээд таргалаа.
-
Сагаан торгые эбхэжэ ядабаб. (саhан)
IV. Итог урока.
Убэлэй асуудалнууд.
- Ямар шэнэ угэнуудтэй танилсаабибди?
- Энэ hайхан байгаалияа яаха ёhотойбибди? Как мы должны относиться к природе?
- Бэрхэнууд, байгаалияа гамная!
-
Сэгнэлтэ.
-
Гэрэй даабари: шэнэ угэнуудээ сээжэлдээд, убэл тухай зураг зурагты.