- Преподавателю
- Другое
- Урок на тему Буквосочетания ке, ки
Урок на тему Буквосочетания ке, ки
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Янак Т.И. |
Дата | 08.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
( în baza manualului pentru cl. a II-a)
Profesor: Tatiana Ianac
Clasa: a II-a
Data:
Unitatea:"Copilul În societate".
Subiectul: "La Chişinău.Grupurile de litere: che,chi."
Tipul lecţiei: De predare - de învăţare a cunoștinșelor noi.
Timpul preconizat: 45 de minute
Ora 1/2
Subcompetenţe:
Înţelegerea după auz:
A2-identificarea în fluxul vorbirii a unităţilor lexicale noi;
A7- răspunsul la întrebări;
Vorbirea:
V2 -aplicarea modelelor de vorbire în contexte noi;
Lectura:
L3 - citirea corectă ,fluentă, conştientă;
Scrierea:
S1 -scrierea lizibilă, corectă şi izolată în cuvinte a literilor mari şi mici însuşite;
Obiectivul atitudinal:
-
să manifeste interes faţă de învăţarea limbii române;
-
să aibă încredere în puterile proprii.
Obiectivele operaţionale:
La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:
O1 să alcătuiască cuvinte după repere propuse;
O2 să selecteze informaţia necesară din textul citit/audiat;
O3 să alcătuiască îmbinări de cuvinte şi propoziţii după repere propuse;
O4 să pronunţe corect cuvintele în conformitate cu normele ortoepice în vigoare;
O5 să răspundă la întrebări;
Strategii didactice:
1.Metode şi procedee:
• discuţia
• explicaţia
• problematizarea
• dialog
•explicaţia
• jocul "Cine e mai isteţ ?"
• lucrul cu manualul
2. Mijloace didactice:
• manual de limba română pentru clasa a II-a aut. T. Cazacu;
•prezentarea în Power Point
•imagini.
3.Forme de organizare a învăţării :
•frontal
•individual
• în cor
STRUCTURA LECŢIEI
Etapele
lecţiei
Subcompetenţe
Activităţile de învăţare
Resurse
(materiale,procedurale,de, de timp)
Evaluare
I.Evocare
II.Realizarea sensului.
III. Reflexie.
IV.Extindere
V 2
S 1
A 2
L 3
V 2
A 7
S 1
Salutarea profesorului cu elevi.
Crearea atmosferei favorabile pentru desfășurarea lecţiei cu succes, semnarea celor care absentează.
Captarea atenţiei.
- Pentru a se încădra în lecţie, vă rog, să atrageţi atenţie la ecran.
Pe ecran apar silabe care sînt împrăştiate. Elevilor li se propune să alcătuiască cuvinte,apoi o propoziţie simplă.
Ca-nă,crean-gă,cîi-ne,co-coş,car-te.
Întroducerea în tema nouă.
Elevilor li se propune să citească şi să completeze propoziţii cu ajutorul desenelor. Profesorul arage atenţia elevilor la scrierea şi pronunţarea cuvintelor : buchet, ochi, rochie.
Anunţarea subiectului lecţiei și a obiectivelor ei.
Astăzi la lecţie:
-
vom lucra cu lexicul nou;
-
vom alcătui îmbinări de cuvinte şi propoziţii;
-
vom citi corect un text;
-
vom răspunde la întrebări;
Lucrul cu unităţi lexicale:
Lectura model a unităţilor lexicale de către profesor:
• prin imagini - ochelari,chibrituri,chefir,chitară/chitarist,cheie,chiflă, chirurg.
lectura model a unităţilor lexicale de către profesor:
Elevii repetă în cor şi pronunţă corect cuvinte cu îmbinări de litere che,chi .
Elevilor li se propune să alcătuiască îmbinări de cuvinte ,apoi propoziţii cu lexicul nou .
ochii
Închide ( ce?) ......
Deschide (ce?) uşa
......
Pauza dinamică. ("Bate vîntul...)
Pe ecran apar nişte imagini cu monumente istorice,profesorul întreabă unde se află aceste monumente.
Lucrul cu textul :
Elevii audiază cu atenţie textul şi după citirea -model trebuie să răspundă la întrebarea :
Unde locuieşte Chiril?
Lucrul asupra textului :
Elevii citesc textul şi răspund la întrebări
• Unde a fost Chiril?
• Unde el a mers?
• Ce a văzut băiatul?
• Ce i-a plăcut ?
Elevilor li se propune jocul "Cine e mai isteţ".
Cu grupurile de litere che,chi elevii alcătuiesc cuvinte:
Chirurg,închide,ochi,chefir,chiflă,cheie.
Tema pe acasă:
De memorizat lexicul nou;
De citit expresiv textul ;
De alcătuit în scris 2-3 propoziţii.
Învăţătorul notează elevii.
2 min.
Slaid 3
5 min.
Slaid 4
.
5 min.
Slaid 5-6
1 min.
Slaid 7-8
5 min.
Slaid 9
5 min.
Slaid 10
2 min.
Slaid 11-12
2 min.
5 min.
Slaid 13
3 min.
Slaid 14
5 min.
2 min.
Slaid 15
3 min.
Frontal
Problemati-zarea
Frontal
Explicaţie
Lucrul cu lexicul nou
(lucrul în cor,în perechi)
Lectura-model
Audierea textului
Răspunsul la întrebări
Joc didactic
Explicaţie