Әдебиеттен қысқа мерзімді жоспар Ғ. Мүсірепов. Жапон балладасы

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиет. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Ғ.Мүсірепов. «Автобиографиялық әңгіме»

Мақсаты:

а) Ғ.Мүсіреповтің өмірі, шығармашылығы туралы таныстыру;

ә) «Автобиографиялық әңгіме» терминінің мағынасын түсіндіру;

б) Жазушы өмірін өнеге ете отырып, ұлттық құндылықтарды түсінеді.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жазушының өмір жолын өзінің шығармасы арқылы танып, әдеби ұғымы кеңейе түседі.

Ресурстар:

Оқулық, ватмандар, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

2 мин

«Шаттық шеңбері»

Оқушылар шеңбер құрып тұрады, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді

Тамаша!

Білімді тексеру

3 мин

Қазақ халқының белілі ақын-жазушылары, олардың шығармалары туралы сұрақтар қояды

Қазақ халқының белгілі ақын-жазушылары туралы білгендерін айтады, олардың шығармаларына тоқталады, сөйтіп сабақтың тақырыбын айқындайды

Бәрекелді! Өте жақсы!

Проблеманы шешу

Кіріспе сөз

2 мин

Мұғалімнің Ғ.Мүсірепов жайында кіріспе сөзі

Оқушылар тыңдайды

Жеке жұмыс

6 мин

«Автобиографиялық әңгімені» оқушыларға іштей оқу тапсырылады

Оқушылар «Автобиографиялық әңгімені» іштей оқиды, түсінуге тырысады

Жарайсың! Тамаша!

6 мин

Оқығандары бойынша кластер құруды тапсырады

Оқушылар әңгімедегі деректерді пайдалана отырып, Ғ.Мүсіреповтің өміріне байланысты кластер құрады

Керемет!

Проблеманы шешуді қолдану

Жеке жұмыс

15 мин

Кластерді тақтаға құруды тапсырады

Оқушылар өздерінің құрған кластерлерін алдымен ауызша оқып, содан соң кезекпен тақтаға жазады

Өте күшті! Керемет! Жақсы.

Жарайсың!

Кері байланыс

10 мин

«Сабақта үйренгенін бағалау»

Оқушылар берілген кестені толтырады

Керемет!

Ұнады

Неліктен?

Қиын болды

Неліктен?


Үйге тапсыр ма беру

1 мин

  1. Газет-журналдардан, Ғаламтордан Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығына байланысты қосымша деректер қарап, оқып келу

  2. «Жапон балладасын» оқып келу

Рефлексия:

Әдебиет. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Ғ.Мүсірепов. «Жапон балладасы»

Мақсаты:

а) Жапония трагедиясы туралы білу;

ә) «Жапон балладасын» талдау арқылы адамзатқа төнге қауіп туралы жазушының жазу шеберлігін тану;

б) Шығарманың мазмұны арқылы аяушылық, қайырымдылық сезімдері оянады.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар шығарманың мазмұнын түсінеді, оны талдауды үйренеді, сол арқылы жазушының айтпақ ойын, шығарманың негізгі идеясын түсінеді.

Ресурстар:

Оқулық, А4 қағаздар, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

2 мин

Көңілді амандасу

Топқа бөлу

Оқушылар бір-біріне жымиып амандасады

Түстер арқылы 6 топқа бөлінеді

Тамаша!

Үй тапсымасын сұрау


  1. Газет-журналдардан, Ғаламтордан Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығына байланысты қосымша деректер қарап, оқып келу

  2. «Жапон балладасын» оқып келу

Оқушылар тапқан материалдарымен бөліседі, әңгімелейді

Жақсы.

Жарайсың!

Білімді тексеру

3 мин

АҚШ-тың Жапонияның Хиросима, Нагасаки қалаларына тастаған атом бомбасы туралы, оның зардаптары туралы сұрақтар қояды

Оқушылар қойылған сұрақтарға білгенінше жауап береді. Сол арқылы бүгінгі күн тақырбы анықталады

Бәрекелді! Өте жақсы!

Проблеманы шешу

Топтық жұмыс


Шығарманы 6 бөлікке, 6 топқа бөліп береді

І, ІІ топ - «Арқаның әңгімесі»

ІІІ, ІV топ - «Көздің әңгімесі»

V, VІ топ - «Тастың әңгімесі»

Оқушылар өздерінің бөліктерін оқып, сол бойынша сурет слады, сосын тақтаға шығып мазмұнын бірлесіп айтып шығады

Жарайсың! Тамаша! Керемет! Өте күшті!

Проблеманы шешуді қолдану

Кері байланыс

10 мин

«Менің сабақтан кейінгі әсерім»

Оқушылар берілген кестені толтырады

Керемет!

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?

1

Үйге тапсыр ма беру

1 мин

Оқулықтағы шығарманың соңында «Баллада туралы» деген тақырыпты оқып, түсіну. Балладаның ережесін дәптерге жазып, жаттап алу.


© 2010-2022