Сабақтың тақырыбы: Қ. Шаңғытбаев «Сабалақ» өлеңі

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Нуркеева САлтанат Бердикожаевна Қуандық Шаңғытбаев «Сабалақ» 5 сынып

Сынып:

5 «А» сынып

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Қ.Шаңғытбаев «Сабалақ» өлеңі.

Оқу мақсаты:

Абылай хан бейнесін ашу.

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

А) Шығарманың мазмұнымен танысады.

Ә) Абылай хан туралы ақпарат береді.

а) Тарихпен байланыстырады.

ә) Өлеңдегі Абылай хан бейнесін ашады.

а) Өз ойын ақын тілімен байланыстырады.

ә) Ел басқарудағы ерлік іс туралы сыни ойлауды дамытады.

Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма

Мақсаты

Мұғалім не істейді?

Оқушылар не істейді?

Ресурстар

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа біріктіру

Өткен шығармалар, кейіпкерлері,авторлары жазылған қағаздар арқылы топқа біріктіру.

Топқа бірігу арқылы берілген сөздер бойынша ой шақыру.

Парақшаларды таратамын, оқушылардың іс-әрекетін бақылаймын.

Парақшадағы сөздер туралы ойланады, топтарға бірігеді.

Топ аты жазылған парақшалар.

8

мин

Білу

Үй тапсырмасын тексеру

Өлеңді мәнерлеп оқу. «Арыңды жасыңнан сақта» эссе жазу

Оқушылар дайындаған сұрақтар

Зымыран сұрақтар

Өлеңді мәнерлеп оқуға дағдылану және эссе жазуда сыни тұрғыдан ойлану.

Өлеңді мәнерлеп оқыту. Жазған эсселерін оқытып, бір-бірлеріне бағалату.

Өткен шығармамалар бойынша сұрақтар қою

Өлеңді мәнерлеп оқиды. Жазған ой толғауларын оқып, бір-бірлерін

бағалайды.

Бір-біріне сұрақтар қояды

Зымыран сұрақтарға жауап береді.

Оқулық, дәптер.

3 мин

Түсіну

Миға шабуыл

«Абылай хан -қазақтың ұлы ханы» бейнероликтен үзінді

Абылай бейнесін нақтылау.

Абылай деген сөзді естігенде қандай ой келді?

Оқушыларды сыни ойландырамын.

2.СТО

Оқушылар өз болжамдарын айтады, тарихпен байланыстырады

7 мин

Қолдану

Жаңа сабақты меңгеру

Қ.Шаңғытбаевтың шығармашылығы туралы слайд жүргізіледі.
«Сабалақ» өлеңі мәнерлеп оқылады.

Ақын өмірінен мәлімет алып,

өлең мазмұнымен танысу.

Ақын өміріне тоқталып,«Өзара бөліп оқыту» әдісі бойынша өлеңді мәнерлеп оқыту. Өлеңдегі Сабалақ деген кім? деген сұрақ бойынша миға шабуыл жасату.

Ақын өмірінен мәлімет алады, өлеңді мәнерлеп оқиды. Сабалақ жайында миға шабуыл жасайды, топтық әңгіме жүргізеді.

Қ.Шаңғытбаев туралы слайд.

15мин

Талдау

Топтық жұмыс

І топ- Өлең мазмұнына қарай бөлімдерге бөліп, әр бөлімге ат қойыңдар.

ІІ топ- Өлең құрылысына талдау жүргізіңдер

ІІІтоп- Бүгінгі өмірдегі Абылай секілді тұлға кім деп ойлайсыздар?

«Мақтан тұтар тұлғалар»

Тарихпен байланыстырып,

ерлік іс туралы сыни ойлауды дамыту.

Топтық тапсырмалар беремін, шығармашылық ізденіске жетелеймін, топтық жұмыс барысындағы оқушының белсенділігін бақылаймын.

Шығармаға жоспар құрып, шығармашылықпен айналысады, сыни ойланады.

4.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

СТО

постер,

2мин

Сергіту сәті

Шапалақ

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

Оқушылар бір-біріне позитив көңіл-күй сыйлайды.

2

мин

Жинақтау

Аңырақай, Сабалақ, Абылай, тәуелсіздік деген сөздерді біріктіріп түйінді оймен бір сөйлем құрату.

Шығарманың негізігі идеясын түйіндеу.

Оқушыларды қорытынды ой түйіндей білуге дағдыландыру.

Оқушылар бір-бірімен пікірлеседі, қорытынды ой түйіндейді.

2

мин

Қорытындылау

«Кері байланыс»

Ой қорыту.

Оқушыларға сабақтан алған әсерлерін қалай жеткізуді түсіндіремін.

Сабақтан алған әсерін жазады. Тақтадағы қағазға іледі

Стикерлер

1 мин

Үй тапсырмасы

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Абылай хан туралы деректер жинау

Өлеңді мәнерлеп оқуға дағдылану. Аңырақай шайқасы туралы тарихи дерек жинау.

Үй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыт беремін.

Мұғалімнің қойған талаптарын есте сақтап, күнделікке жазып алады.

Күнделік

3 мин

Бағалау

Өз-өзін, бір-бірін бағалауды үйрену.

Оқушы білімін бағалау. Көшбасшылық танытқан балаларға қолдау көрсету.

Өз-өзін, бірін -бірі, бағалайды.

5. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Өз-өзін бағалау критерийі.



© 2010-2022