Урок по казахскому языку Кірме сөздер

Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок по казахскому языку Кірме сөздерУрок по казахскому языку Кірме сөздерСабақта оқыту іс - әрекетің ұйымдастырудың технологиялық картасы.

Пән аты: Қазақ тілі Күні: 14.12.2015

Сабақтың тақырыбы: Басқа тілден енген сөздердің тілге сіңісу жолдары.

Сабақтың Мақсаты:

1. Білімділік. Сөздік құрамға түсінік беріп, сөздік құрамға кіретін сөздерді, қолданылу жағдайын мысалдар арқылы түсіндіріп меңгерту.

2.Дамытушылық. Оқушылардың ой өрісін кеңейту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, есте сақтау қабілетін, сөздік қорын дамыту.

3. Тәрбиелілік.Оқушыларды еркін сөйлеуге, ұқыптылыққа, елжандылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, жаттығу, сұрақ-жауап

Пән аралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызба, кесте

Оқушылар білу керек: сын тұрғысынан ойлау арқылы білімдерін көтеру

Сабақ кезеңдері

Сабақтың барысы

Түзету жұмысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Үй тапсырмасын сұрау


  1. Жаңа сабақ







  1. Жаңа сабақты бекіту





  1. Сабақты қорытындылау:

  2. Үйге тапсырма

  3. Бағалау

Рефлексия












Сынып оқушыларымен амандасу, түгендеу. Бүгін қандай күн?

Психологиялық дайындық

Жаттығуды тексеремін

Сөздік қор дегеніміз не?

Тест тапсырмасы беріледі.

Сөздік құрам

Тілдегі сөздердің тұтас жиынтығын айтамыз

Халықтың тұрмыс жағдайын, кәсібін, мәдени қалпын танытатын сөздер енеді

Байырғы сөздер, әсіресе жаңа , термин сөздер ауызекі тілге қарпайым сөздер, диалектизм, кәсіби сөздер кіреді.

Сөздер қолдану жағдайына қарай


Жиі сирек

Үнемі өзгеріп отырады, байырғы төл сөздер ғана тұрақты.

Жаттығулармен жұмыс.

144-жаттығу. Суретпен жұмыс. 21-сурет. Мәтін құра. Мәтіндерді іс әрекетті білдіретін сөздер - баяндау сынды, сипатты білдіретін сөздер - суреттеу болады. Бір-бірінің жазғандарынды тексеріп, сөз пікірлерінді айтыңдар.

Сергіту сәті.

146-жаттығу. Мәтінді оқып мазмұнын түсіндіріңдер. Мәтінге ат қойындар, ойларынды ауызша айтыңдар.

1. Карточкаларға мақал-мәтелдерге жазылады., әр түрлі тақырыпта. Карточкаларды сол тақырыптың ауыл-ауылға бөліп орналастырыңдар.

2. Мақал-мәтелдерді және дегендей, деп көмекші естіктіктерді пайдаланып, ауызша ой толғандар.

3. Мақалды толықтыр. Қойылған сөздің астын сыз.

Тіл тас ....

Тас жармаса, бас жарады.

4. Тұрақты тәркестердің мағыналарын анықтап, дәптерге жаз.

Ит арқасы қиянды -

Аузынан құм құйылды -

Көзді ашып-жұмғанша -

5. Топпен жұмыс.

2 минут ішінде кестені толтыр.

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Анатомсиялық атаулар

Тамақ атаулары

Аң-құс атаулары

Бас, қол, аяқ

Ет, бауырсақ, сүт

Жылқы, қарлыған, аққу

тест тапсырмалары арқылы қорытындылау

145 -жаттығу, 64-бет


© 2010-2022