- Преподавателю
- Другое
- Фантастика жайлы мағлұмат беру. «Ғажайып планета»
Фантастика жайлы мағлұмат беру. «Ғажайып планета»
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Нурпайзова А.К. |
Дата | 08.02.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
9 сынып Жануарлар селекциясы
Сабақтың мақсаты
Танымдық- оқушыларға жануарларды сұрыптау әдістері туралы толық білім беру.
Дамытушылық- сұрыптау саласында Қазақстандық селекционерлердің қол жеткізген табыстарымен таныстыру.
Тәрбиелік- сұрыптаудың шаруашылықтағы маңызын білуге, өмірде пайдалана ,қолдана білуге баулу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ -жауап, салыстыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын сұрау
-
Өсімдіктер селекциясында қолданылатын қандай әдістерді білесің?
-
Жаппай және жеке сұрыптаудың қандай ерекшеліктері бар?
-
Туыстық және туыстық емес будандастырудың ерекшелігі неде?
-
Әріден будандастыру деген не?
-
Бұл әдісті қандай мақсатта жүргізеді?
-
Гетерозис құбылысын қалай түсінесің?
Жаңа сабақ Жануарлар селекциясы
Жаңа сабақтың негізгі мазмұны:
Жануарлар селекциясы.
Жануарларды шағылыстыру.
Қазақстан ғалымдарының еңбектері.
-
Жаппай сұрыптау және жеке сұрыптау.
Жаппай сұрыптау нәтижесінде алынған қазақтың ақбас сиыры мен қырдың қызыл сиыры.
Ғалымдар Б.М.Мусин, Н.З.Ғалиакбаровтар қазақтың ақбас сиырын шығарған.
Жануарларды шағылыстыру
1.Туыстық емес шағылыстыру
2. Әріден шағылыстыру
-
Қазақстан ғалымдарының еңбектері.
Н.С.Бутарин, А.Е.Есенжолов және А. И. Жандеркин
Биязы жүнді қой мен жабайы арқарға түраралық шағылыстыру жүргізіп, арқар-меринос қойын шығарған.
Академик В.А.Бальмонттың басшылығымен етті-жүнді бағыттағы қазақтың биязы жүнді қойы және Еділбай қойы шығарылды.
Ю.Н.Рзабаев және Ю.Н.Барминцев етті-сүтті бағыттағы Көшім және Мұғалжар жылқыларының қолтұқымын шығарды.
Жаңа сабақты қорыту.
1.Жануарлар селекциясының ерекшелігі неде?
2. Жаппай және жеке сұрыптаудың мақсаты қандай?
3. Шағылыстырудың қандай түрлерін білеміз?
4. Жануарлар селекциясына қазақстандық ғалымдар қандай үлес қосқан?
Оқушылар білімін бағалау.
Үйге тапсырма беру. 42оқу Кестені толтыру.