Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары әдебиет Махамбет Өтемісұлы (10 сынып)

Раздел Другое
Класс 10 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Рудный қаласы әкімдігінің №19 орта мектебі» КММ














Ашық сабақ жоспары

«Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы»

(10-сынып)













Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі

Бегайдарова Шынар Данияровна











2015-2016 оқу жылы

Сыныбы: 10 «А»

Қазақ әдебиеті

Күні: 25.09.15

3 - сабақ

Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты

Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы өздігінен білім ала отырып, өзарар білім алмастыру. Өлеңдерінің тақырыбы мен автор идеясын ашу, әдеби теориялық тұрғыдан талдау жасау дағдыларын қалыптастыру.

Жұмыс нәтижесі

Махамбет Өтемісұлының ақындық, адамдық болмысы, шығармаларының ерекшелігі туралы біледі. Заман талабына сай құрал-жабдықтардығ әдіс-тәсілдерді қолдана алады.

Сілтеме

Алпысбаев Қ. Әдбіғазиұлы Б., Сманов Б., Сәметова Ж. 10-сынып. «Мектеп» баспасы, 2006 жыл. 30-38 беттер.

Әдістер мен тәсілдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, компьютер, интерактивті тақта

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу («Мұғалімдер», «Тілшілер», «Актерлер», «Ғалымдар», «Жазушылар» болып топтарға бөлінеді), мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма


Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Сергіту сәті

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу

«Сәлем - сөздің атасы» тренинг өткізу

· Сәлем достым (қол беріп амандасу)

· Сен қалайсың? (иықтарын қағады)

· Қайда болдың? (құлақтарын тартады)

· Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды)

· Сен келдің (қолдарын жаяды)

· Жақсы болды (қатты құшақтайды)

Оқушылардың көңіл-күйлері жақсарады. Сабаққа деген ынтасы оянады


Білу

Үй тапсырмасы

Өткен тақырыптар бойынша білімін анықтау.

Дулат Бабатайұлы тақырыбы бойынша алған білімдерін «Ыстық орындық» әдісімен тексеру

Өткен тақырып бойынша алған білімдерін көрсетеді.

Түсіну

Автордың өмірі мен шығармашылығынан түсінік беру

Жаңа сабақ тақырыбын өздігінен білім алу әдісі арқылы жүзеге асырылады

«Зерттеуші шеберханасы»

І топ. «Мұғалімдер»: «Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы» компьютерде таныстырылым жасау.

ІІ топ. «Ғалымдар»: Кітапханадан, интернет желісінен тың материал тауып, таныстырылым жасау.

ІІІ топ. «Ақындар»: «Менің атым - Махамбет» өлеңін жаттау, тақырыбы мен идеясын ашу.

ІVтоп. «Тілшілер»: Сұхбат алу (Мектептегі қазақ тілі мен әд.пәні мұғалімдерінен, кітапханашыдан, тарихшылардан, т.б тақырыпқа байланысты сұхбат алады)

V топ, «Жазушылар»: «Махамбет - жалынды ақын» Эссе жазу

Дайындап келген тапсырмаларды орындай отырып, тақырыпты меңгереді.

Сергіту сәті

«Жұмыр қылыш» сергіту сәтін өткізе отырып, әрі оқушыларды қызықтыру, әрі жаңа сабақ мазмұнын аша түсу

«Ұлытау» тобының орындауындағы Махамбет Өтемісұлының «Жұмыр қылыш» күйіне сергіту сәтін жүргізу

Сергіту сәтінде берілген қимылдары орындай отырып, Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйін тыңдайды

Қолдану

Жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындау дағдысын дамыту.

Топпен жұмыс.

«Атадан туған аруақты ер» өлеңімен жұмыс жасау.

Атадан туған аруақты ер

Жауды көрсе, жапырар

Үдей соққан дауылдай.

Жамандарға қарасаң,

Малын көрер жанындай.

Жүйрік аттың белгісі

Тұрады құйрық-жалында-ай.

Айтып-айтпай немене,

Халық қозғалса,

Тұра алмайды хан тағында-ай!

Сатылай кешенді талдау жасау
1-топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтау.

2-топ. Өлеңді құрылысына қарай талдау. (1-шумақ)

3-топ. Өлеңді құрылысына қарай талдау. (2-шумақ)

4-топ. Әдеби теориялық ұғымдарды анықтау

5-топ. Өлең мазмұнын постерге түсіру.

Тапсырмалар орындай отырып біліктілік дағдыларын дамытады.

Жинақтау

Жаңа тақырып бойынша білімін нақтылау.

«Раунд-Робин» әдісі арқылы оқушылардың жаңа тақырып бойынша алған білімдерін анықтау, нақтылау.

Сабақ барысында алған мәліметтерді бірін-бірі қайталамай, бір сөйлеммен жеткізу.

Сабақ барысында алған білімдерін нақтылайды

Бағалау

Алған білімнің құндылығын бағалау

Рефлексия «Тілек ағашы».

Тілек ағашы арқылы сабақ барысын бағалайды.


Алған білімнің құндылығы бағаланады.





Бағалау парағы

«Мұғалімдер» тобы


Оқушының аты

«Ыстық орындық»

«Зерттеуші шеберханасы»

Өлеңмен жұмыс

«Раунд-Робин»

Бағалау

1

Арыстанова Мадина





2

Ершетаева Ұлдана





3

Жұмағалиев Ғали





4

Кушербаева Ақмарал





5

Сабитова Аниса





Бағалау парағы

«Ғалымдар» тобы


Оқушының аты

«Ыстық орындық»

«Зерттеуші шеберханасы»

Өлеңмен жұмыс

«Раунд-Робин»

Бағалау

1

Серкебаева Камила





2

Абдикеров Нұржан





3

Муйнанова Айкен





4

Хидуанова Қымбат





Бағалау парағы

«Ақындар» тобы


Оқушының аты

«Ыстық орындық»

«Зерттеуші шеберханасы»

Өлеңмен жұмыс

«Раунд-Робин»

Бағалау

1

Жанахметова Гауһар





2

Бердимуратова Балауса





3

Жарылқасынов Сейтжан





4

Серикбаева Жанниет





5

Сакенов Бекнұр





Бағалау парағы

«Тілшілер» тобы


Оқушының аты

«Ыстық орындық»

«Зерттеуші шеберханасы»

Өлеңмен жұмыс

«Раунд-Робин»

Бағалау

1

Ешназарова Лаура





2

Дарханова Нуриза





3

Кенжебекова Таңшолпан





4

Қалдыбаева Айжан





5

Рахманбердиева Ақмарал





Бағалау парағы

«Жазушылар» тобы


Оқушының аты

«Ыстық орындық»

«Зерттеуші шеберханасы»

Өлеңмен жұмыс

«Раунд-Робин»

Бағалау

1

Наурызбаева Альбина





2

Жарылқасынова Малика





3

Иржанова Аяжан





4

Мылтықбаева Айгерим





5

Сарсенбаева Гүлнұр














Менің атым - Махамбет

Менің атым - Махамбет,

Жасқұстағы Жәңгір хан

Ісінен болдым құса-дерт.

Атасы өткен Айшуақ

- Соның көзі көрді ғой:

Менің атам Өтеміс

Елдің қамын жеді ғой.

Біз бір енеден бір едік,

Бір енеден екі едік

- Екеуіміз жүргенде,

Бір-бірімізге ес едік.

Бір енеден үш едік

- Үшеуіміз жүргенде,

Толып жатқан күш едік.

Бір енеден бес едік

- Бесеуіміз жүргенде,

Алашқа болман деуші едік.

Өтемістен туған он едік

- Онымыз атқа мінгенде,

Жер қайысқан қол едік!

Біз ер едік, ер едік,

Ен Нарында жүргенде

Талма талтүс шағында

Тай жеген тарлан бөрі едік...

Біздің жайды сұрасаң,

Ерте көшіп, кеш қонған

Санаулы сәнді орданың бірі едік!





МҰҒАЛІМДЕР






ҒАЛЫМДАР





АҚЫНДАР





ТІЛШІЛЕР





АҚЫНДАР





Атадан туған аруақты ер


Атадан туған аруақты ер

Жауды көрсе, жапырар

Үдей соққан дауылдай.

Жамандарға қарасаң,

Малын көрер жанындай.

Жүйрік аттың белгісі

Тұрады құйрық-жалында-ай.

Айтып-айтпай немене,

Халық қозғалса,

Тұра алмайды хан тағында-ай!


Атадан туған аруақты ер


Атадан туған аруақты ер

Жауды көрсе, жапырар

Үдей соққан дауылдай.

Жамандарға қарасаң,

Малын көрер жанындай.

Жүйрік аттың белгісі

Тұрады құйрық-жалында-ай.

Айтып-айтпай немене,

Халық қозғалса,

Тұра алмайды хан тағында-ай!

Авторы

Тақырыбы

Жанр түрі

Идеясы

Тәрбиелік мәні

Шумақ

Тармақ

Бунақ

Буын саны

Ұйқас түрі

Шумақ

Тармақ

Бунақ

Буын саны

Ұйқас түрі

Әдеби - теориялық ұғымдар

Теңеу

Эпитет


Менің атым - Махамбет

Менің атым - Махамбет,

Жасқұстағы Жәңгір хан

Ісінен болдым құса-дерт.

Атасы өткен Айшуақ

- Соның көзі көрді ғой:

Менің атам Өтеміс

Елдің қамын жеді ғой.

Біз бір енеден бір едік,

Бір енеден екі едік

- Екеуіміз жүргенде,

Бір-бірімізге ес едік.

Бір енеден үш едік

- Үшеуіміз жүргенде,

Толып жатқан күш едік.

Бір енеден бес едік

- Бесеуіміз жүргенде,

Алашқа болман деуші едік.

Өтемістен туған он едік

- Онымыз атқа мінгенде,

Жер қайысқан қол едік!

Біз ер едік, ер едік,

Ен Нарында жүргенде

Талма талтүс шағында

Тай жеген тарлан бөрі едік...

Біздің жайды сұрасаң,

Ерте көшіп, кеш қонған

Санаулы сәнді орданың бірі едік!

Арғымақтан туған қазан ат,

Шабуыл салса нанғысыз.

Қазан аттан туған қаз мойын,

Күніне көз көрінім жер шалғысыз.

Айырдан туған жампоз бар,

Нарға жүгін салғысыз.

Аруанадан туған мая бар,

Асылын айуан десең нанғысыз.

Жаманнан туған жақсы бар,

Атасын айтса нанғысыз.

Жақсыдан туған жаман бар,

Күндердің күні болғанда,

Жарамды бір теріге алғысыз.

Тайманның ұлы Исатай

Ағайынның басы еді,

Алтын ердің қасы еді;

Исатайды өлтіріп,

Қырсық та шалған біздің ел!


© 2010-2022