Мекеме, ұйым ісқағаздары

Мекеме, ұйымдарда іс жүргізу жазбаша және ауызша түрде жүзеге асады.Жазбаша түрде заңдар мәтінінде жүзеге асырылса, ауызша түрде негізінен дипломатия, келіссөз, сот үдерісінде қолданылады.Ісқағаздарына тән жазу үлгілерінің өзіндік белгелері мыналар:-мазмұнның қысқа әрі тұжырымды баяндалуы-тұжырымдаманың дәл, нақты болуы- сөздер мен терминдердің нақты, тура мағынасында болуы шарт-Мемлекеттік терминология комиссиясы бекіткен нұсқаның пайдалануы- қалыптасқан мазмұндық-құрылым нормаларының қатаң сақ...
Раздел Другое
Класс 10 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

10-сынып, қазақ тілі № сабақ

Сабақтың тақырыбы: Мекеме, ұйым ісқағаздары

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға мекеме, ұйым ісқағаздарының жазылу үлгісін туралы түсіндіру.

Дамытушылық: Сауатты, ереже сай жазуға дағдыландыру

Тәрбиелік: Тазалыққа, адамгершілікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Көрнекілігі: тірек-сызба

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, жинақтау. Назарларын сабаққа аудару

Үй тапсырмасы: 1.Ресми байланыс дегеніміз не?

2.Ресми байланыс деп қандай байланысты айтамыз?

3.Ресми байланыс түрлерін ата.

4.Телефонхат пен жеделдаттың айырмашылығы неде?

5. Ұсыныс қандай жағдайда жазылады?

Жаңа сабақ:

Мекеме, ұйымдарда іс жүргізу жазбаша және ауызша түрде жүзеге асады.

Жазбаша түрде заңдар мәтінінде жүзеге асырылса, ауызша түрде негізінен дипломатия, келіссөз, сот үдерісінде қолданылады.

Ісқағаздарына тән жазу үлгілерінің өзіндік белгелері мыналар:

-мазмұнның қысқа әрі тұжырымды баяндалуы

-тұжырымдаманың дәл, нақты болуы

- сөздер мен терминдердің нақты, тура мағынасында болуы шарт

-Мемлекеттік терминология комиссиясы бекіткен нұсқаның пайдалануы

- қалыптасқан мазмұндық-құрылым нормаларының қатаң сақталуы

Мекеме ұйымдарда атқарылатын қызметке байланысты қағаздар:

Хаттама, бұйрық, келісімшарт (әрқайсысының жазылу үлгісіне жеке-жеке тоқталу (оқулық негізінде))

Оқулықпен жұмыс:

124-жаттығуда ауызша орындату

125-жаттығуды оқулықта берілген үлгіні негіз ете отырып жазбаша орындату (сауатты әрі көркем жазуларын қадағалау)

127-жаттығуды тақтада орындату

Жаттығу жұмысының шарты: берілген мәтіннен 3 сөзге фонетикалық, 2 сөйлемге синтаксистік талдау жасау. (сыныптағы арнайы стендті пайдалану)

128-жаттығуды ауызша орындату. (Оқушылар берілген өлең жолдарынан өздеріне ұнаған 2 шумағын жаттап, 3 минуттан кейін жатқа айтады).

Сабақтың қорытындысы:

124-жаттығуды орындату арқылы сабаққа қорытынды жасаймын

Бағалау:

Үйге тапсырма:

126-жаттығу (жазбаша орындау)

Өтілген сабақты пысықтау.

© 2010-2022