Ашық сабақ. Тіл мәдениеті

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы; Тіл мәдениеті.

Сабақтың мақсаты: Тіл мәдениеті туралы әдеби тілдің нормасы мен оның дамуы мен ауызекі сөйлеу арқылы қарым-қатынастарын нығайта отырып, оқушыларды ауызекі тілде сұхбаттасу арқылы таза сөйлеуге, ойлауға, жазуға дағдыландыру. Өз Отаннын, жерін қадірлеп, өз елінің мәдениетті азаматы болуға баулу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:.

1. Топтау стратегиясы.

2. Деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі: «Қазақстанның болашағы - қазақ тілінде!». Н.Назарбаев

, ақын жазушыларымыздың қанатты сөздер.

Ана тілінен айырылған адам өз халқы жасаған мәдени мұраның бәрінен құралақан қалады. Ғ.Мүсірепов

Сабақ жоспары:

1) Психологиялық дайындық.

2) Үй тапсырмасын тексеру.

3) Жаңа сабақ.

Сабақтың барысы:

1) Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

2) Үй тапсырмасын сұрау.

Туған тілім - тірлігімнің айғағы,

Тілім барда айтылар сыр ойдағы,

Өссе тілім, менде бірге өсемін,

Өшсе тілім, менде бірге өшемін!

Сабақтың тақырыбы: «Тіл мәдениеті»

Тіл - қастерлі де, қасиетті ұғым. Ол әрбір адамға ана сүтімен бірге еніп, қалыптасады. Ана тілін сүйген адам - туған жерін, елін, Отанын, атамекенін сүйеді деген сөз бар. Ал, бұлардың бәрі -адам баласы үшін ең қасиетті ұғымдар. Сондықтан біз мәдениетті ойланып, сөйлеп үйренуіміз керек.

Сөздікпен жұмыс.

Күлдіру - смешить

Күйдіру - огорчать

Сүйсіндіру - влюблять

Сүріндіру - спотыкаться

Бүлдіру - испортить

Жұбату - утешать

Сабақтың тақырыбы: «Тіл мәдениеті»

Сұрақтарға жауап беру: Мәтін бойынша тіл мәдениетіне қатысты өз ойларын сұрақ бойынша толықтыру.

Тілді қадірлеу неден басталады?

Тілді қадірлеу дұрыс сөйлеуден басталады

Адам мәдениетінің алғышарты не болып табылады?

Адам мәдениетінің алғышарты - дұрыс сөйлей білу болып табылады

Топпен жұмыс:

Кітап бойынша мәтіндегі тұйық етістіктерді теріп жазып септу

Берілген сөйлемді толықтырып жазу

Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі сабағымызда нені үйрендік?

Сабақ ұнады ма?

Үйге тапсырма: Диолог құру.

Бағалау.оқушыларды бағалау.

Рефлекция.

© 2010-2022