Қазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңі

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіҚазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіҚазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіҚазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіҚазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіҚазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңіСынып: 7 «Б»

Пән: қазақ тілі

Сабақ: №

Сабақтың тақырыбы: «Күз» Абай Құнанбаевтың өлеңі

Сабақтың мақсаты:Абай Құнанбаевтың «Күз» өлеңінің мазмұнымен танысу.

Міндеттері:

1. «Күз» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.

2. Ақын Абай Құнанбаев жайлы мағұламаттары кеңейту.

3. Өлең жазуға деген құлшынысы артады.

4. Табиғатқа деген сыйластығы, оларға қамкорлықпен қарауға үйренеді.

Көрнекілігі: Абай портреті. Күз суреті.

Әдістері: Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары, сұрақ-жауап.

Типі: аралас сабақ.

Түрі: жұптық жұмыс.

Қолданылатын стратегиялар: Ой шақыру, топтастыру, Венн диаграммасы.

Сабақтың барысы:

І Оқушыларды сабаққа әзірлеу.

ІІ Қазір жылдың қай мезгілі?

-Күз айларын ата?

-Бүгінгі ауа-райы жайлы не айтасың?

Ой шақыру.

- Күз мезгілі сендерге несімен қызықты?

- Кім қандай ойда отыр?

ІІІ Сендер күз мезгілін осылайша суреттейді екенсіңдер? Ал енді Абай атамыз қалай суреттейді екенін бүгінгі сабағымызда көреміз.

Топтастыру арқылы Абай туралы білетіндерін еске түсіру.Қазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңі

жазушы

аудармашы

ұлы ақын Абай Құнанбаев қоғам қайраткері

қазақ халқының ақыны философ


  • Балаларға арнап жазған өлеңдерін білеміз бе?

Абай Құнанбаев өмірімен таныстыру.

Абай жайында интерактивті тақта арқылы слайдтарды қараймыз (3 минут)

Сонымен қатар Абайды лирик ақын деп те атаймыз.

1.Бүгінгі сабағымызда Абай суреттеген «Күз» өлеңімен танысамыз. (0.30-2.28)

2.Өлеңді мәнерлеп оқу.

Күз

Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,

Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.

Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,

Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан?

Жасыл шөп бәйшешек жоқ бұрынғыдай,

Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.

Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп,

Жапырағынан айрылған ағаш, қурай.

Біреу малма сапсиды, салып иін,

Салбыраңқы тартыпты жыртық киім.

Енесіне иіртіп шуда жібін,

Жас қатындар жыртылған жамайды үйін.

Қаз, тырна қатарланып қайтса бермен,

Астында ақ шомшы жүр, ол - бір керуен.

Қай ауылды көрсең де, жабырқаңқы,

Күлкі-ойын көрінбейді, сейіл-серуен.

Кемпір-шал құржаң қағып, бала бүрсең,

Көңілсіз қара суық қырда жүрсең.

Кемік сүйек, сорпа-су тимеген соң,

Үйде ит жоқ, тышқан аулап, қайда көрсең.

Күзеу тозған, оты жоқ елдің маңы.

Тұман болар, жел соқса, шаң-тозаңы.

От жақпаған үйінің сұры қашып,

Ыстан қорыққан қазақтың құрсын заңы

Музыкалық сергіту сәті

3. INSERT стратегиясы (маған таныс емес) деген сөзердің астын сызу.

V - "білемін",

― - "мен үшін түсініксіз",

+ - "мен үшін жаңа ақпарат",

? - "мені таң қалдырады"

V - "білемін"

― - "мен үшін түсініксіз"

+ - "мен үшін жаңа ақпарат"

? - "мені таң қалдырады"



Осень

Ползет ненастье. Зябко и уныло

Сырая зависает мгла с утра.

Играют кони в поле, ржут кобылы,

И годовалых взнуздывать пора.

В работе и заботах день недолог:

Выделывают шкуры, кожи мнут,

Плетут ремни, латают дряхлый полог,

Просушивают скарб и шерсть прядут.

Ни радостного возгласа, ни крика,

Ни яркого пятна средь жухлых трав.

По-нищенски печально и безлико

Деревья мерзнут, листья растеряв.

И только отлетающие стаи,

Спешащие к теплу иной страны,

Аулам остающимся бросают

Гортанный клик прощанья до весны.

Вздыхают старики, и зябнут дети...

И, коротая долгие часы,

Я по холмам брожу, где веет ветер,

Где бегают некормленые псы,

Откуда виден весь наш быт убогий

В осенней мгле темнеющего дня,

Потертый войлок юрт, тоска дороги

И степи без единого огня.

Перевод Е. Курдакова

4. Венн диаграммасы.

Күз - жыл мезгілі, суық, сұр бұлт, ызғарлы, жаңбырлы

Қыс - жыл мезгілі, суық, тұманды, қарлы, боранды

Әр жыл мезгілінің ерекшеліктерін және ортасында олардың ұқсастықтары жазылады

Венн диаграммасы

Қазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңі

5. Күз тақырыбына эссе жазу

Бағалау

Үйге тапсырма: Абай суреттеген күз бейнесінің суретін салу.




Осень (Абай Кунанбаев)

Ползет ненастье. Зябко и уныло

Сырая зависает мгла с утра.

Играют кони в поле, ржут кобылы,

И годовалых взнуздывать пора.

В работе и заботах день недолог:

Выделывают шкуры, кожи мнут,

Плетут ремни, латают дряхлый полог,

Просушивают скарб и шерсть прядут.

Ни радостного возгласа, ни крика,

Ни яркого пятна средь жухлых трав.

По-нищенски печально и безлико

Деревья мерзнут, листья растеряв.

И только отлетающие стаи,

Спешащие к теплу иной страны,

Аулам остающимся бросают

Гортанный клик прощанья до весны.

Вздыхают старики, и зябнут дети...

И, коротая долгие часы,

Я по холмам брожу, где веет ветер,

Где бегают некормленые псы,

Откуда виден весь наш быт убогий

В осенней мгле темнеющего дня,

Потертый войлок юрт, тоска дороги

И степи без единого огня.

Перевод Е. Курдакова


  1. INSERT стратегиясы

V - "білемін"/ знаю

― - "мен үшін түсініксіз"/ для меня не понятно

+ - "мен үшін жаңа ақпарат"/ для меня новая информация

? - "мені таң қалдырады"/ меня удивило

V - "білемін"

― - "мен үшін түсініксіз"

+ - "мен үшін жаңа ақпарат"

? - "мені таң қалдырады"




  1. Венн диаграммасы.

Әр жыл мезгілінің ерекшеліктерін және ортасында олардың ұқсастықтары жазылады

Записываем особенности осени и зимы, а в середине что их объединяет

Венн диаграммасы Қазақ тілінен сабақ жоспары Абай Құнанбаевтың Күз өлеңі

Күз Қыс


  1. Күз тақырыбына эссе жазу

Үйге тапсырма: Абай суреттеген күз бейнесінің суретін салу.


© 2010-2022