Сабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сынып

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақ жоспары Абай Құнанбаев 7 сыныпСабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы

«Қансонарда бүркітші шығады аңға»

Сабақтың мақсаты:

а) А.Құнанбайұлының өмірінен мәлімет бере отырып, білімдерін жүйелеу,жинақтау және шығармашылық жұмыстар арқылы Абайды жан-жақты таныту;

ә) оқушыларды адамгершілікке,имандылыққа,асыл қасиеттерге тәрбиелеу;

б) мәнерлі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін,ойлау қабілетін,шығармашылық ізденісін дамыту;

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену т.б

Сабақтың көрнекілігі: сызбалары,кестелері, дидактикалық материалдар т.б

Пәнаралық байланыс: тарих

Сабақтың барысы:

а) Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

ә) Үй тапсырмасын пысықтау:

Үйге берілген тапсырманы сұраймын.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.

1.Ақынның арманын,өкінішін қай жолдардан байқауға болады?

2. Исатайдың сырт бейнесі, жан дүниесі,ақылдылығы,ержүрек батырлығы қандай жолдар,сөздер арқылы берілген?

б) Жаңа сабақты түсіндіру:

Абайдың өмірін және шығармаларын тірек сызбалар арқылы түсіндіремін.

өлеңдері поэмалары күйлері

Абай шығармаларыыыыыыыыы


аудармалары әндері қара сөздері

Ұлыақын, композитор, философ, ағартушы, қазақтыңреалистікжаңажазбаәдебиетініңнегізінқалаушы.

Абай (Ибраһим)Құнанбайұлы 10 тамыз 1845 ж. қазіргіСемейоблысыныңШыңғыстауларындаҚарқаралыныңағасұлтаныҚұнанбайдыңтөртәйелініңбіріҰлжаннантуған. ОртажүздіңАрғынтайпасыныңТобықтыруынаншыққанбилерәулетінен. ӘкесіӨскенбайұлыҚұнанбайөззаманындағыатақдаңқыалысқакеткенадамдардыңбіріболған. Патшаөкіметі XIX ғасырдыңортасындағыбірсайлаудаоныҚарқаралыауданыныңағасұлтандығынабекіткен. ШешесіҰлжанОртажүздіңАрғынтайпасынан .Қаракесекруыныңшешендікпен, тапқырлық, әзіләжуаменатышыққаншаншарлардыңқызы .«Абай»депжасИбраһимдіанасыҰлжанеркелетіпатаған. СоданберібұлесімменАбайтарихқаенді.

Абай өлеңжазуды 10 жасындабастаған. Оданбасқаертеректежазылғанөлеңдері - «Йузи-рәушән», екіншісі - «Физули, Шәмси». «Сап, сап, көңілім», «Шәріпке», «Абралыға», «Жақсылыққа», «Кеңжайлау» өлеңдері 1870 - 80 жылдараралығындажазылған. Ақындыққуатынтанытқанүлкеншығармасы «Қансонарда»1882 ж. жазылған. Алайдажасықырыққакелгенненкейінғанакөркемәдебиеткешындапықыласқойып, көзқарасықалыптасып, сөзөнерініңхалықсанасына тигізер ықпалынтүсінеді. Шығармаларытөртжүйеменөрбиді: бірі- өзжанынаншығарғантөлөлеңдері; екіншісі - ғақлия (немесе Абайдыңқарасөздері) депаталатынпрозасы; үшіншісі- өзгетілдерден, әсіресеорыстілдерденаударғанөлеңдері;төртіншісі - музыкалықмұрасы.

Кітаппен жұмыс: Кітаптан өлеңді мәнерлеп,нақышына келтіре оқып береді.

Сөздікпен жұмыс: қансонар-жаңа жауған қардың үстіндегі аңның ізі

Ғанибет-қызық,тамаша

Томаға-бүркіттің екі көзін жауып тұруүшін кигізетін бас киімі

Қырымнан-алыстан

Мазмұндық жоспар бойынша мазмұндау:

1. Қансонарда аңғашыққанбүркітші.

2. Бүркітпентүлкініңкезігуі.

3. Айқас.

4. Қарүстіндегікөрініс.

5. Қораздану.

6. Аңшыныңойлары.

Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.

1.Аңға шығудың сыры мен қырын қалай түсіндің?

2. Өлең мазмұнынан бүркітпен аң аулаудың қандай ерекшеліктерін байқадыңдар?

3. Өлеңдегі аңшы,қағушы,оның достарының көңіл-күйі,сезімі қай жолдар арқылы беріледі?

Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.

Үйге тапсырма: А.Құнанбайұлының «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңін мәнерлеп оқып келу.



© 2010-2022