Қазақ әдебиеті А. Байтұрсынұлының өлеңдерінің өзекті ойы (7 класс)

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: А.Байтұрсынұлының өлеңдерінің өзекті ойы.

Мысалдарының тәрбиелік мәні.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың А.Байтұрсынұлы туралы білімдерін толықтыру. Аудармаларына тоқталу,мысалдары туралы түсінік беру.

Тапсырмалар арқылы оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуге баулу. Ойлау қабілеттерін дамыту.

Жағымды мінездерге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың әдісі: сұрақ жауап,мәнерлеп оқу,мазмұнын ашу.

Пәнаралық байланыс:орыс әдебиеті.өзін өзі тану.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен амандасу,қатыстарын түгелдеу.Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.

II.Үй тапсырмасын тексеру: Өткен тақырып бойынша балаларға бірнеше сұрақтар қоямын.

а\А.Байтұрсынұлы қай жерде дүниеге келді?

ә\ Оның қандай шығармаларын бәлесіңдер?

б\ «Ақын ініме»өлеңінің мазмұны?

III. Жаңа сабақ:

А.Байтұрсынұлының өлеңдерімен таныстыру,мазмұнын ашу.Оқушылар зейінін ақынның аудармаларына аудару.Тақтаға тірек сызба сызып,сол арқылы түсіндіру.Оқулықтағы материалдармен жұмыс жасау.

«Екі шыбын»мысал өлеңін оқып,жұмыс дәптерге осы өлеңге лексикалық талдау жасау:

Мұрынын көкке көтеру-

Біреудің шылауында жүру-

Өз әддін өзі білген адам-

Мысалда берілген шыбын туралы өз ойларын білдіру.Мысалдың мысал жанрна жататынын кесте арқылы дәлелдеу.

Шыбын қандай жәндік?Ақын оны қалай сипттаған?

Тапсырманы жұмыс дәптерге жазбаша орындайды .

IV. Сабақты бекіту:Тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.

а\ мысалда қандай мінезді адамдар сипатталады?

ә\Ақын өлеңдерінің өзекті ойы не?

б\ өмірден қандай мысалдар келтіруге болады?

V. Қорытынды,бағалау: сұрақтарға атсалысып жауап беріп отырған оқушылар білімі бағаланады.

VI. Үй тапсырмасы:хрестоматия оқулығындағы ақын мысалдарын оқып,өздеріне ұнағанын жаттап келу.

VII. Рефлексия кезеңі: Алған әсерлері туралы ой бөлісу.



© 2010-2022