Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:




Солтүстік Қазақстан облысы, Мағжан Жұмабаев ауданы,

Полтавка орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Күдіренова Балкүміс Сапарқызы,

II санатты. 8 сынып. Қазақ тілінен орта мерзімді жоспар сабағы.









Пән: Қазақ тілі

Сынып: 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Астана

Мақсаттары: Қазіргі елорда Астана қаласы жайында, оның тарихы, Алматыдан астананы Ақмолаға көшірудің алғышарты жайында оқушыларға жалпылама мағлұмат беру, елорда жайында білімдерін кеңейтуге жағдай жасау.

Міндеттері:білімділік - «Менің Отаны - Қазақстан» модуліндегі алған білімдерін пысықтау,

дамытушылық - ауызекісөйлеу дағдысын жетілдіру; оқушылардың дүниетамынын кеңейту; ауызша және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру, өзара сұхбаттасуда ақпарат алу үшін сұрақтар қоюға үйрету;

тәрбиелік - туған жеріне деген сүйіспеншілігін, туған қаламызға деген патриоттық мақтаныш сезімін туғызу, бір - біріне көмек беруге, ұйымшылыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже : Өз беттерінше білім ала отырып, ізденіс әрекеттерін дамыта түседі, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренеді

Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), топтық (ТБ).

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер: «Сиқырлы қапшық» -сұрақ әдісі, Жигсо әдісі, Суреттер сөйлейді.





Сабақ кезеңдері

Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Сынып оқушылармен амандасу атмосферасын құру.


Қызығушылық

тарын ояту



2 мин









3 мин



«Сиқырлы қапшық» әдісі




Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау арқылы оқушыларды диалогқа түсіру

Берілген сұрақтарға жауап беру

Оқушылар амандасып, сабаққа кіріседі.


Оқушылар сұраққа жеке жауап береді, сол арқылы өздерінің түсінгендерін көрсетеді

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)


Көру


Түсіну


4-5 мин


5-7 мин

«Бейне фильм»

Жаңа тақырыпты меңгертуде және тапсырмаларды оқып орындауға қолданады.

Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз - бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады.


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға, тапсырмаларға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталап,

топпен жұмыс жасау

ЖТ

ЖЕОткрытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)


Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Қолдану

5 мин

«Астана » тақырыбын «Жұптық әңгіме» әдісін пайдаланып арқылы меңгерту

Бұл әдіс арқылы оқушы мен оқушы арасында «Жақын арадағы даму аймағы»(ЖАДА)(Выготский) қалыптасты. Себебі: әр оқушы түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздейді, талқылайды, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады

СТО

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Сергіту сәті

2 мин

«Балалар биі» атты жаттығу жасау

Оқушылар бірге сергіту сәтін жасайды

Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.

АКТ

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Талдау

5- 7 мин

Жигсо әдісі» арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекеті

  1. Астана сөзне синквейн жазу

  2. Тест жұмысы

Тапсырманы орындау үшін топ ішінде және бір -бірімен ақылдаса отырып шешім табуға болады. Бұл әдісті қолданғандағы мақсатым оқушыларға тапсырманы сұрақ күйінде беріп, сұрақтың жауабын өз білімдеріне сүйене отырып жеке, жұппен, топпен талқылап, ақылдасып, бір- бірлерінің пікірлерін тыңдап тапсырманы өздігінен орындап шығу

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Жинақтау

5-7 мин

Суреттер сөйлейді

Суреттер арқылы ойларын жинақтап береді

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады, оқушылар оларды орындауға тырысады.

Оқушылардың мақсаты берілген тапсырмаларды орындап, өз ойларын жеткізу

Бағалау

2 мин

«Астана»

тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру, ойларын жинақтау

Тапсырманы өздігімен дәптерге жазғызу.

Бағалауды басқару

Жауаптарын қабылдап, бағыт беру

Ойлап табады, байланыстырады,

шығарады. Ойын түйіндейді. Дәптерге синквейн жазады және тест сұрақтарын шешеді.

Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Рефлексия

2 мин

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему Астана (8 класс)

Үй жұмысы

2 мин

Жаңа сөздерді жаттау, жаңа тақырыпқа ЭССЕ жазу.



Сабақтың талдауы.

Сабақтың тақырыбы: Астана

Сабақтың түрі : Жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың мақсаты: Қазіргі елорда Астана қаласы жайында, оның тарихы, Алматыдан астананы Ақмолаға көшірудің алғышарты жайында оқушыларға жалпылама мағлұмат беру, елорда жайында білімдерін кеңейтуге жағдай жасау.

Міндеттері:

Білімділік: - «Менің Отаным - Қазақстан» модуліндегі алған білімдерін пысықтау;

Дамытушылық: ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру, оқушылардың дүніетамынын кенейту; ауызша және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру, өзара сұхбаттасуда ақпарат алу үшін сұрақтар қоюға үйрету;

Тәрбиелік: туған жеріне деген сүйіспеншілігін, туған қаламызға деген патриоттық мақтаныш сезімін туғызу, бір - біріне көмек беруге, ұйымшылыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Өз беттерінше білім ала отырып, ізденіс әрекеттерін дамыта түсіреді, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренеді, тақырып бойынша білімдерін кеңетейді, мәтін ішінен негізгілерін тауып, айта білуге, тақырып бойынша сөйлем құрастыру және тапсырмалар арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастырады, сөйлемде сөз тәртібін сақтауға үйренеді;

Әдіс-тәсілдері:

Сұрақ-жауап,талдау,әңгімелеу, іздену, жинақтау.

Сабақ көрнекіліктері: Сызба, интерактивті тақта,суреттер,маркерлер, постер, «Сиқырлы қапшық», стикерлер

Пәнаралық байланыс: тарих, архитектура


Сабақ өткізуде мен алдыма қойған мақсаттарым: Сабақта модульдер бойынша алған білімдерімді тиянақтау, игерілген сөздерді қаншалықта пайдаланып қолдау,сауатты сөйлеулерін бақылау және әр түрлі тапсырмаларды орындап отырып бекіту. Оқұшыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрете отырып, ауызекі тілде сөйлеу қабілеттерін жаттықтыру. Сұхбат бойынша талдау арқылы оқушылардың оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді мәтін құрдырта отырып, ойлау қабілеттерін жаттықтыру. Сұрақтарға жауап беруді әр бір оқушымен және дарынды оқушыны оқыту. Оқушылардың саны - бесеу. Оның ішінде үшеу оқушының білімдері - жақсы, біреуінің - орташа, ал бесіншінің білімі - нашар. Бірақ әр бір оқушыға назар аударамын және жұмыс әр түрлі сабақтарда жасаймын. Бүгінгі сабақта оқушыларға әр тапсырмаларды берілген топпен ұйымшылықпен жақсы орындап отырады деп дәлелдеймін. Сабақтың алдында психологиялық тренинг өткіздім. Үй жұмысын өткізген кезде оқушылар сұрақтарға жауап берді. Дұрыс сұрақтарға жауап беруді үйретемін және сөйлеуге тырыстырамын. Бейне фильм қөрсету арқылы жаңа сабаққа дайындап қызықтырдым. Сабақтың тақырыбың және мақсатың анықтадық. Әр тапсырмаларды қызықтырып отырып орындады. Олар тез бірігіп жақсы білімдерін көрсетті. Топтық жұмыстар жүргізілді оқушылар тапсырмалары, кәртішкелерді көтеру арқылы өздерің бағалап отырды. Сергіту сәтінде өздеріңе өте жақсы орындағанына ұнады деп және оларды жақсы қимылдағандарына мақтадым. Тест өткізгенде олар бір -бірің жұмысын тексеріп және бағалады, осындай жұмыс оларға ұнайды, жақсы қарым - қатынас, жылы сезімдері ,ұйымшылыққа қарайды.

Рефлексия жасағанда өз беттерінше ойлап, сөйлеу, сұрақтарға жауап беру, бағалау жауапкершілікпен қарайды.

Қорытынды жасасам сабақ жаман еместеп өтті. Оқушылардың алдында қойылған мақсаттарымды жеткіздім деп ойлаймын. Күткен нәтижеге жеттік. Осы сабақта біррікен сөздер тақырыпты еске алып, қайталадық. Және осы сабақта модуль бойынша өткен тақырыптарды қайталап шықтық. Оқушылар жақсы көңілдерімен сабақты аяқтап шықты келешекте осындай сабақтарты және ұнаған тапсырмаларды орындауға жұмыс жасаймын.

Мен ойлаймын оқушылар өз беттерінше білім ала отырды, ізденіс әрекеттерін дамыта түсірді, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренді, тақырып бойынша білімдерін кеңетейті, коллаж жасауға тырысты, мәтін ішінен негізгілерін тауып, айта білуге тырысты, тақырып бойынша сөйлем құрастырып және тапсырмалар арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастырды, сөйлемде сөз тәртібін сақтауға үйренді.

© 2010-2022