Біріккен сөздің емлесі 6-сынып

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән: Қазақ тілі

Сынып:

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздің емлесі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Бірігу арқылы жасалған сөздер туралы жалпы түсінік беру. Мысалдар арқылы түсіндіру.

Дамытушылық: Мысалдармен дәлелдеу, талдау арқылы оқушының ой өрісін, іскерлік, танымдық белсенділіктерін, жүйелі сөйлеуін дамыту.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, мәнерлеп сөйлеуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгеру

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау

Көрнекілік : таратпа қағаздары, таблица, суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен амандасу:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар!

- Отырыңдар.

- Кезекшімен сөйлесу:

- Сыныпта кім кезекші?

- Бүгін сыныпта кім жоқ?

- Үйге қандай тапсырма берілді?

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (өткен тақырыптарға қысқаша шолу жасау)

-Балалар үйге берілген тапсырма қандай болды?

Сұрақ -жауап әдісі:

  1. Сөзжасам дегеніміз не?

  2. Сөз тұлғасына не жатады?

  3. Түбір, қосымша дегеніміз не?

  4. Жұрнақ дегеніміз не? Жалғау дегеніміз не?

  5. Дара және күрделі сөздер деп қандай сөздерді атайды?

  6. Күрделі сөздерге қандай сөздер жатады? Мысалдар келтір.

  7. Біріккен сөздер дегеніміз не?

  8. Біріккен сөздер нешеге бөлінеді? Оларды ата

  9. Біріккен сөздерге мысал келтір

  10. Біріккен сөздердің жасалуы

Жаттығуларды тексеру:

77-жаттығу:Берілген күрделі сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазыңдар.

Қарқаралы ауданының орталығында Құнанбай мешіті бар. Облыстық «Жас техниктер» көрмесінде Ақтөбе облысының оқушылары жүлделі орынға ие болды. Зар заман ақындары өз дәуірінде астан-кестен өмірді өте бейнелі суреттей білген. Ата-анаңның қадірін ержеткенде білерсің. Азық- түлік дүкені саға он екіге дейін жұмыс жасайды. Абай Құнанбаевтың отыз бесінші қара сөзінде жастарды адамгершілікке шақырады. Сарыөзекке жете бере түстеніп алдық. Мені досым қара торының әдемісі. Бүгін қаламыздың бірқатар аудандарында суық судың болмайтындығын хабарлады. Бұл қойылымға бірлі-жарым адам ғана келді. Біраздан соң сабаққа кіру қоңырауы соғылады. Ақынның өмірі бір сарынды өтуде. Еңбекақы алатын күн де жетті. Менің қызым демалыс күні шаңсорғышпен үйді тазалапотырады. Мен мектепті аяқтағаннан кейін АлМУ-не түскім келеді.

ІІІ. Жаңа сабақ: Біріккен сөздердің емлесі

Мұғалімнің қысқаша түсінігі:

Екі немесе одан да көп түбірден бірігіп, тұтас бір ұғымды білдіретін күрделі сөздер біріккен сөздер деп аталады.

Қазақ тілінде біріккен сөз екі түрлі болады:

1)Құрамына енген түбір сөздердің тұлғалары сақталады: Түйеқұс, бұзаубас, қарақұрт, басмақала т.б.

2)Құрамына енген түбірлердің тұлғалары сақталмай, кейбір дыбыстық өзгерістерге ұшырайды. Мысалы: биыл - бұл+жыл, жаздыгүні -жаздың+күні, түрегелді-тұра+келді т.б.

Тақтамен жұмыс: Топтастыру, ауызша мысалдар келтіру.

Біріккен сөздің емлесі 6-сынып

Біріккен сөздердің емлесі туралы:

1. Біріккен сөздер әрқашан бірге жазылады.

2. Біріккен сөздердің әрбір тұлғасы дыбыстық өзгеріске түскен қалыпта жазылады.

3. Еш, бір, әр, кей, әлде деген сөздер есімдіктермен бірігіп жазылады: ешкім, ешбір, ешқандай, бірталай т.б.

4. Ал жеке тұрып зат есімдердің анықтауышы ретінде жұмсалғанда , бұл сөздер олардан бөлек жазылады. әр оқушы, бір мектепте, еш жерде, еш бала

IV.Сабақты бекіту:

Оқулықпен жұмыс:

78-жаттығу: Берілген біріккен сөздердің қандай түбірлерден біріккенін көрсетіңдер.

Темірқазық - темір және қазық, аспан жұлдызының атауы, Сейсенбай - сейсен және бай, адамның аты, күркетауық -күрке және тауық, үй құстары, әлдебір-әлде және бір, белгісіздің болымсыздық мәніндегі атаулар, Қолғанат - қол және қанат, екінші сөздің басындағы қ дыбысы ғ-ға айналып отыр, Көкбозат-көк, боз және ат үш сөз бірігіп, аттың атын білдіреді, Сатыбалды- сатып - алды, бірінші сөздің аяғындағы п дыбысы, бға айналып отыр, кісі аты, Жанбота-жан және бота, соқыршек-соқыр және ішек, екінші сөздің басындағы і дыбысы түсіп қалып отыр, аурдуы аты, Омарханұлы-омар, хан, ұлы үш сөздің бірігуі, кісінің тегі, Сәтбайқызы- сәт, бай, қызы, Сейтірқұл, сейіт және құл, Айтқожа, кісі аты.

83-жаттығу: Төмендегі сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазыңдар:

Беташар-әдеп-ғұрыпқа байланысты туған жыр. Жас нәресте алғаш рет жолға шыққанда тоқымқағар рәсімін жасйды. Тоғызқұмалақ ойынын Абай атамыз өте жақсы көрген. Асатаяқ музыкалық аспап.

Теміржолшы-Менің атам теміржолшы болып жұмыс жасайды.

Жанкүйерлер өздерінің жақтаушыларын бір сәт естен шығармады.

Шаңсорғыш.Мен шаңсорғышпен үйді тазаладым.

Алыпсатар. Ұсақ-түйек заттарды алыпсатарлар арзанға сатып алып, көтьерме бағамен сатады.

Таратпа карточкамен жұмыс.

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған

№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

V. Сабақты қорытындылау сұрақтары:

1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз

VI. Үй тапсырмасы:

79-жаттығу: Түбірлері өзгермей біріккен сөздерді бөлек, түбірлері дыбыстық өзгеріске ұшыраған сөздерді бір бөлек жазыңдар, қандай түбірден біріккенін көшіріп жазыңдар.

84-жаттығу: сөздерді көшіріп жазып, қандай түбірлерден бірігіп

жасалғанын үлгі бойынша дефиспен бөліп көрсетіңдер.

Біріккен сөздерге байланысты ертегі құрастыру.

VII.Бағалау: Оқушылардың үй тапсырмасын орындауына, сабаққа қатысуына, берген жауаптарына қарай білімдерін бағалау.



Мұғалімнің қолы: _________

Баға: _______

Әдіскердің қолы: _________

Баға: _______




№1

Сыныбындағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған


№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған


№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған


№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан


№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған


№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған



№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған



№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған


№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

№1

Сыныбыңдағы, мектептегі есімдері біріккен сөздер болып келген балалардың атын жаз.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

№2

Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер:

Құс аң өсімдік жер

Көкқұтан Ақбөкен алабота Жезқазған



№3

Төменде берілген сөздердің қандай сөздермен бірігіп жасалғанын айтыңдар.

Үлгі: Демалыс-дем-алыс;

Көкжиек, еңбекақы, Ұлтуған, Қайыпқожа, Әзімхан, жалақы, Жезқазған, Алшағыр, Бұланбай, әркім, ашудас.

№4

Сыңарын тап.

бір ара

кемпір кім

түйе қосақ

ақ құс

қара құс

шек қала

әр қорған

талды қазан

1.Сөздің тура мағынасын табыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз

1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын тбыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз





1.Сөздің тура мағынасын табыңыз.

А.Су төмен қарай ақты

В.Басшының ұйымдастыру қабілеті төмен.

С.Әйел затын төмен санайды.

2.Диалект сөзді табыңыз.

А.Бөз,боз.

В.Көпшік, дарбаза

С.Қара,ат

3.Архаизмге жататын сөзді табыңыз.

А.Ғарышкер.

В.Балмұздақ

С.Қорамсақ

4.Жұрнақ жалғанған сөзді табыңыз.

А.Сандықша

В.Кітаптар

С.Жерлерге

5.Мына сөздердің ішінен біріккен сөзді көрсетіңіз.

А.Әкеміз

В.Жасампаз

С.Жолсерік

6.Бір сыңары мағыналы, бір сыңары мағынасыз болып келетін қос сөзді табыңыз.

А.Іші-сырты

В.Бала-шаға

С.Азды-көпті

7.Екі сыңары да мағыналы қос сөзді табыңыз.

А. Тоқты-торым

В. Құрбы-құрдас

С.Жүн-жұрқа

8.Туынды сөз жасап тұрған қосымшаны көрсетіңіз.

А.Түн-де

В.Түн-дік

С.Түн-нен

9.Біріккен сөзді табыңыз.

А.Соңғы( сөз)

В.Ат (шана)

С.Еңбек(күн)

10.Біріккен сөзді табыңыз

А.Жастар

В.Өнім

С.Екібастұз


© 2010-2022