- Преподавателю
- Другое
- Дауысты, дауыссыз дыбыстардан өткенді қайталау
Дауысты, дауыссыз дыбыстардан өткенді қайталау
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сапаргалиева У.А. |
Дата | 10.07.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Дауысты, дауыссыз дыбыстардан өткенді
қайталау.
Сабақтың мақсаты: Жаттығу жұмыстары арқылы оқушылардың сауаттылықтарын көтеру. Фонетика бойынша білімдерін жинақтау. әр түрлі тапсырмалар арқылы орфоэпиялық сөйлеу тілдерін дамыту. Деңгейлік тапсырмалар бере отырып, оқушылардың ой-өрістерін дамыту. Тез ойлануға, жауапкершілікке, жан-жақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: әдебиет теориясы, география.
Көрнекіліктер: сызба қағаз, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (268-жаттығу)
Өлең шумақтарындағы һ, ч дыбыстары бар сөз қандай
сөздер? Мағыналық талдау жасау.
ІІІ. Сынып жұмысы.
270-жаттығу. (Сынып А және Ә топтарына бөлінеді. 2 топқа екі түрлі тапсырма беріледі)
Мәтінді мәнерлеп оқу.
А тобы. дүрбі - алысты жақындатып көрсететін құрал.
қоладан құйғандай - қозғалмай қалды.
кербез - өркөкірек, маңғаз, тәкәппәр.
көз тікті - қарады.
сақшыдай - күзетшідей.
Ә тобы. 1) Құлжаның сыртқы кейпін суреттейтін сөйлемдерді
оқы.
2) Арқардың мүйізінің үлкен болуының пайдасы
неде?
271-жаттығу.
А тобы. «Әлемде талай қызық бар...» мәтінін оқып, мазмұндайды.
Ә тобы. Ұяң дыбыстардан басталатын сөздерді теріп жазу (биік, діңін, жасапты, жүк, басқа, бір, би, жасауға жарапты, бишінің жетіпті ...)
272-жаттығу.
А тобы. Құрамында үнді дауыссыз дыбыстары бар сөздерді
жазу (алматы, апорттың, ғасырдың, Орал, шаруасы...).
Ә тобы. Жас, күй сөздерін омоним етіп сөйлем құрау.
Омоним дегеніміз не?
Жас бала ойындағысын айтады.
Көзден аққан жасыңды сүрт.
Құлаққа жағымды күй ойнап жатты.
Атамның қазіргі күйі өте аянышты.
273-жаттығу.
А тобы. Дауыссызға аяқталған сөздерді теріп жазады. (Күн, сәуірдің, жауып, саф, мөлдір,...)
Ә тобы. Көркемдеуіш құралдарды табу. Мәнерлеп оқу.
теңеу - күмістей
эпитет - мөлдір су, ұлпа бұлттар, көк орман, жібек қанат, күміс
тамшылар.
кейіптеу - Қаратаудың үстінен күлімдей асқан күн сәулесі дүниені мерекелі қуаныш шуағына бөледі.
Сергіту сәті. Теңеуге байланысты жапырақтай, көргендей, айдай, иілгендей, бұршақтай, күлімдегендей, меруерттей.
А тобы. 275-жаттығудан түсінгендерін айту.
Ә тобы. Идея дегеніміз не? (276-жаттығуды оқу).
Автор мәтінде не айтқысы келді?
Туған жердің табиғатын, кереметтерін жырлау - біздің
міндетіміз екенін айтып тұр.
Проблемалық сұрақтар.
Екі мәтінде де не жайлы айтылған (табиғат) неге?
Өзара қандай айырмашылықтары бар?
А тобы.
275-жаттығу.
Ә тобы.
276-жаттығу.
Жылдың төрт мезгілі сөз болады.
Автор өз ойын, сезімін айтады.
Туған жер, дала жайлы.
Адамдардың іс-әрекеттері толық суреттеледі.
Шүйгін, иен, көтерем сөздерінің мағыналарын ашу.
Синоним шүйгін - ну, иен дала - кең дала.
IV. Төрт сөзге фонетикалық талдау жасау.
(Сабақты бекіту)
А тобы.
қ- дауыссыз, қатаң
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
л- дауыссыз, үнді
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
м- дауыссыз, үнді
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
й- дауыссыз, үнді
л- дауыссыз, үнді
ы- дауысты, қысаң,жуан, езулік
Ә тобы. Ереже сұрау.
Дауысты дыбыс дегеніміз не?
Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?
Әліпби дегеніміз не?
Фонетика нені зерттейді?
V. Қорытынды сұрақтар (265-жаттығу бойынша).
VI. Үйге: 269-жаттығу.
VII. Бағалау: Әр оқушыны жеке бағалау.