Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспарыПән: Қазақ тілі.Сынып: 9 сыныпТақырыбы: Киелі сандардың құпиясыМақсаты: 1. Оқушыларға қазақ отбасындағы тәрбиенің ерекшелігі туралы қысқаша мағлұмат беру. Жеті ата, жеті байлық атты ұлағатты ұлттық ұғымдардан хабардар ету. 2. Оқушылардың сөздік қорларын молайту, танымдық қызығушылықтарын дамыту, сауаттылығын арттыру. 3. Адамгершілік тәрбиесін қалыптастыру, тілін құрметтеуге тәрбиелеу.Оқу жабдығы, көрнекілігі: белсенді тақта, дидактикалық қосымша материалдар Қарым-қатынас стилі: диа...
Раздел Другое
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың жоспары

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 9 «Д» орыс сыныбы

Тақырыбы: Киелі сандардың құпиясы

Мақсаты:

1. Оқушыларға қазақ отбасындағы тәрбиенің ерекшелігі туралы қысқаша мағлұмат беру. Жеті ата, жеті байлық атты ұлағатты ұлттық ұғымдардан хабардар ету.
2. Оқушылардың сөздік қорларын молайту, танымдық қызығушылықтарын дамыту, сауаттылығын арттыру.
3. Адамгершілік тәрбиесін қалыптастыру, тілін құрметтеуге тәрбиелеу.

Оқу жабдығы, көрнекілігі: белсенді тақта, дидактикалық қосымша материалдар
Қарым-қатынас стилі: диалогтық, монологтық
Сабақтың әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап

Қолданылатын технология: Қ.Бітібаеваның жаңа білімді меңгерту технологиясы, сын тұрғысынан оқыту технологиясы.

Пәнаралық байланыс: Математика
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру. Балалар екі топ болып отырады.
II. Психологиялық дайындық. Ой шақыру.
- Балалар, көздеріңді жұмыңдар, мен аш дегенде ашасыңдар. (Мұғалім онға дейін санайды). Қазақ тілі сабағы басталды. Бәріміз бүгін жақсы жұмыс жасаймыз. Көздеріңді ашыңдар!

-Балалар, мен жаңа көздеріңді жұмғызып не істедім?

- Қалай ойлайсыңдар, сабақ не жайында?

Сабақтық тақырыбына шығу: 1 слайд
Берілген мақал- мәтелдерге мұқият қараймыз. Осы мақалдың ішінде қандай сандар түсіп қалған?

1. Жігітке .......... өнер де аз.
2. ........ рет өлшеп, бір рет кес.

3. ........ атасын білмеген- жетесіз.

4. ...... атасын білмеген- жетімдіктің белгісі.

5. Бала ... келгенше жерден таяқ жейді.

-Бұл санды қандай сан деп атайды?

- Қалай ойлайсыңдар, сабақ қандай сандар жайында?

-Иә, жай сандар емес, киелі сандар. Балалар, қазақ халқында тағы қандай сандар киелі болып саналады? Қандай мысалдар келтіре аласыңдар?


III. Оқылым. Мәтінмен жұмыс. 56 б. 2 слайд

«Өз ұрпағына жеті атасын үйрету»

  1. Жаңа сөздерді талдау:

Ұстану- придерживаться, демеуші -опора, реніш-қайғы-горе, ұйымшыл- дружные,кепіл-гарант, перзент- ребенок (синонимдерін еске түсіріңдер).

  1. Мәтінді түсініп оқыңдар, сұрақтарға жауап беріңдер:

  • Өз ұрпағына жеті атасын үйрету қандай дәстүр?

  • Туысқан, ағайындар қалай өмір сүрген?

  • Қиындықты қалай бөліскен?

  • Жете атасын білгендер қалай өскен?

  • Әкелер мен аналар перзентерін қалай тәрбиелейді?

  • Жеті ата ұғымында неге мән беріледі?

  • Бұл дәстүр ненің кепілі?

  1. Кім өз жеті атасын біледі?

  2. Мәтіннен сан есіммен байланысқан сөздерді табыңдар.

IV. Жазылым. Берілген жеті байлықтың талдауын табыңдар. 3 слайд
Жеті байлық
1. Бірінші байлық - денсаулық
2. Екінші байлық - еркіндік
3. Үшінші байлық - тіл байлық
4. Төртінші байлық - қайрат-күш
5. Бесінші байлық - ақ жаулық
6. Алтыншы байлық - балаңыз
7. Жетінші байлық - жүз саулық
Талдауың тап!
1. Ел тәуелсіз, еркін ел болса, ол өз тілінде сөйлейді.

2. Жүз саулық−адамның байлығы, қорадағы малы.

3. Ақ жаулық−ер азаматтың жары, әйелі.

4. Ауру−сырқаудан аман болу, есен−саулық.
5. Бала−өмірдің жалғасы.
6. Қайрат−күш, батырлық, батылдық.
7. Еркіндік, бостандық, тәуелсіздік.
Тексеру


V. Сөйлесім.

1 топ тапсырмалары: 4 слайд

  1. «Жеті қазынаны» атаңдар

  2. Берілген сөйлемдерді аударыңдар, асты сызылған сөздермен сөйлем құраңдар.

  3. «Үш арсызды» атаңдар? Диалог құрыңдар.

2.топ тапсырмалары:

1. «Жеті атаны» ретімен жазыңдар: бала, әке, ата, арғы ата, баба, түп ата, тек ата,

2. Берілген сөйлемдерді аударыңдар, асты сызылған сөздермен сөйлем құраңдар.

3. «Үш жұртты» атаңдар, диалог құрыңдар.

VI. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Тірек- схема бойынша 5 слайд
Сұрақ (Бүгінгі сабақ ұнады ма?) Жауап

Қосымша сұрақ (Бүгін не білдіңдер?) Жауап

Сенім білдіру (Халықтың салт-дәстүрін жалғастырушы

сендерсіңдер деп сенемін). Жауап

Алғыс (Рахмет ) Қайталау

VII. Бағалау. 6 слайд

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, мұғалімнің бағалауы, қорытынды бағалау. Кесте беріледі.

VIII. Үйге тапсырма: 3 - тапсырма. 55 бетте. Өлеңді мәнерлеп оқу. Жеті атаның қалай таратылғанын айту.

4 - тапсырма. 56 бетте. Өз жеті атасын жазып келу.



Бағалау парағы

Аты-жөні

өзін-өзі бағалау

өз тобының

бағалауы

өзге

топтың

бағалауы

Мұғалім-

нің бағалауы

Қоры-

тынды

1


2


3


4


5




Бағалау парағы

Аты-жөні

өзін-өзі бағалау

өз тобының

бағалауы

өзге

топтың

бағалауы

Мұғалім-

нің бағалауы

Қоры-

тынды

1


2


3


4


5


6


7


8







Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып



Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып

Сабақ жоспары: Киелі сандар 9 сынып











© 2010-2022