Поурочный план на тему «Мамандық таңдау. » (9 класс)

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән аты: Қазақ тілі Сыныбы: 9 Күні: 30.10.15

Сабақтың тақырыбы: «Мамандық таңдау.»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға болашақ мамандық және оқу бағдарын таңдауда көмектесу, мамандық әлемі және оның ерекшеліктері туралы дүниетанымын кеңейту;

Дамытушылық: оқушылардың өмір туралы, мамандықтар туралы көзқарасын дамыту, алдағы уақытта мамандық таңдауда дұрыс жолда болуына себепкер болу, таңдаған мамандығының өз бейімділігі мен қабілетіне сәйкес келуін нақтылау, өз - өзін танудың жалпы әзірлігін қалыптастыру

Тәрбиелік: мамандық таңдау мәселесін белсенді арттыру, мамандық әлемі туралы ақпарат алу арқылы және өзін тану шекарасын кеңейту арқылы мамандық бағытын таңдауда жауапты шешім қалыптастыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, жүйелеу, топтық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, презентация

Сабақтың барысы

Уақыт

Оқушылардың әрекеті

Мұғалімнің әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі:


Үй жұмысын тексеру:


Жаңа сабақ:





















Бекіту:


Үй жұмысын беру:


Бағалау:

2-3мин.


5-7мин.


20мин.





















5мин.


3мин.


2мин.


1.Амандасады

2. Сыныпта жоқ оқушыларды айтады

3. Жатқа берілген ережені ауызша түрде тапсырады.

4. Тақырыпқа байланысты берілген жаңа сөздерді алдымен сөздік дәптерлеріне жазады, кейін сөз тіркестері мен сөйлем құрайды.

5. Оқушылар екі топқа бөлінеді.

Берілген қағаздағы тапсырмаларды орындайды.

















Оқушылар сабақта не білгенін, не үйренгенін, не білгісі келгені туралы ауызша жауап береді.

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Алған бағаларын мұғалімге күнделіктеріне қойғызады.

1. Амандасамын

2. Жоқ оқушыларды белгілеймін

3. Өткен сабақтың тақырыбын оқушылардың естеріне түсіріп, жатқа берілген ережені ауызша түрде сұраймын.

4. Өткен сабақтың тақырыбын жаңа сабақпен байланыстырамын.

«Мамандық.» мәтініне байланысты берілген сөздермен оқушылармен жұмыс жасаймын.

Мамандық-профессия

Егінші, диқан - полевод

Емдейді - лечит

Ерекшелігі - особенности

Таңдап алады - выбирает

5. Сыныпты екі топқа бөлемін. Әр топқа тапсырмалары бар қағаз беремін.

1-тапсырма (Берілген мәтіннің үзіндісін аудару)

1-топ: Әр түрлі мамандық бар. Олар: дәрігер, мұғалім, жүргізуші, егінші, шаштараз, кітапханашы, аспаз және тағы басқалар. Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады.
Дәрігер адамдарды емдейді.
Мұғалім балаларды оқытады. .

2-топ: Жүргізуші машина жүргізеді. Егінші егін егеді.

Шаштараз шаш қияды.

Кітапханашы кітап береді.

Аспаз тамақ даярлайды.

Барлық мамандықтар жақсы, қызықты. Әр адам өзіне ұнаған мамандықты таңдап алады.

2-тапсырма («Кім тапқыр?» ойыны: Оқушылар мамандықтарды (үш тілде: қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде атап, қысқаша мағлұмат береді.

(Мұғалім, дәрігер, суретші)

3-тапсырма «Дұрыс па, бұрыс па?» ойыны.
Дұрыс болса қол көтереді, бұрыс болса көтермейді.
Қойшы балаларды оқытып жүр.
Жүргізуші машина жүргізеді
Аспазшы үй салып жүр.
Дәрігер адамдарды емдейді.
Тігінші әдемі киім тігеді.
Суретші сахнада ән айтып тұр.

4-тапсырма «Кім не істейді?» ойыны
Ойынның шарты: жұбын табу керек
Дәрігер Бала оқытады
Өңдеуші Тіс емдейді.
Шахтер Кітап өңдейді
Құрылысшы Көмір қазады
Сатушы Үй салады
Мұғалім Тауар сатады

5-тапсырма «Ең,ең..» Тестік тапсырмалар:

Ең ақшасы көп мамандық қандай?

• а/еден жуушы; ә/мал дәрігері, орманшы; б/ бухгалтер, экономист

• Ең "жасыл" мамандық қандай?

• а/ мұғалім, дәрігер; ә/ эколог, бағбан; б/ мұнайшы, ұшқыш

• Ең "тәтті" мамандық қандай?

• а/ аспаз, кондитер; ә/ сот, заңгер; б/ шахтер, ғарышкер

• Ең "күлкілі" мамандық қандай?

• а/ журналист, зергер; ә/ клоун, крикатурашы; б/ ғарышкер, ұшқыш

• Ең жауапты мамандық қандай?

• а/ сот, бухгалтер; ә/ әнші, биші; б/ ұста, шебер

• Ең салмақты мамандық қандай?

• Клоун, әзілкеш; ә/мұғалім, заңгер; б/ аспаз, кондитер

• Ең қарым - қатынасы күшті мамандық қандай?

• а/ мұнайшы, орманшы; ә/ бағбан, дихан; б/ бизнесмен, кәсіпкер


БҮҮ стратегиясы бойынша сабақты бекітемін.


сөздер жаттау;

«Менің болашақ мамандығым» атты эссе жазып келу;

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалаймын.

1-топ:

1-тапсырма (аудар) Әр түрлі мамандық бар. Олар: дәрігер, мұғалім, жүргізуші, егінші, шаштараз, кітапханашы, аспаз және тағы басқалар. Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады.
Дәрігер адамдарды емдейді.
Мұғалім балаларды оқытады.

2-тапсырма (үш тілде: қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде атап, қысқаша мағлұмат береді.

(Мұғалім, дәрігер, суретші)

3-тапсырма (дұрыс/бұрысын тап)

Қойшы балаларды оқытып жүр.
Жүргізуші машина жүргізеді
Аспазшы үй салып жүр.
Дәрігер адамдарды емдейді.
Тігінші әдемі киім тігеді.
Суретші сахнада ән айтып тұр.

4-тапсырма (Ойынның шарты: жұбын табу керек )

Дәрігер Бала оқытады
Өңдеуші Тіс емдейді.
Шахтер Кітап өңдейді
Құрылысшы Көмір қазады
Сатушы Үй салады
Мұғалім Тауар сатады





2-топ:

1-тапсырма (Аудар)

Жүргізуші машина жүргізеді. Егінші егін егеді.

Шаштараз шаш қияды.

Кітапханашы кітап береді.

Аспаз тамақ даярлайды.

Барлық мамандықтар жақсы, қызықты. Әр адам өзіне ұнаған мамандықты таңдап алады.

2-тапсырма (үш тілде: қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде атап, қысқаша мағлұмат береді.

(Мұғалім, дәрігер, суретші)

3-тапсырма (дұрыс/бұрысын тап)

Қойшы балаларды оқытып жүр.
Жүргізуші машина жүргізеді
Аспазшы үй салып жүр.
Дәрігер адамдарды емдейді.
Тігінші әдемі киім тігеді.
Суретші сахнада ән айтып тұр.

4-тапсырма (Ойынның шарты: жұбын табу керек )

Дәрігер Бала оқытады
Өңдеуші Тіс емдейді.
Шахтер Кітап өңдейді
Құрылысшы Көмір қазады
Сатушы Үй салады
Мұғалім Тауар сатады





© 2010-2022