Тәуелсіздік тақырыбында Ана тілі пәнінен ашық сабақ

Раздел Другое
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы:

Тәуелсіздік күні. Тәуелсіздік алған күн. Қ.Әлімқұлов.

Мақсаты:

Тәуелсіздік Ұғымымен таныстыру.

Күтілетін нәтиже:

Өлеңді мәнерлеп оқуға дағдыланады, оқу жылдамдығын дамыта отырып, әдеби көркем сөздер қорымен тіл байлығы толады. Отанға деген сүйіспеншілікке өлеңнің мазмұны арқылы жетеді.

Көрнекілігі:

«Желтоқсан құрбандары» деректі фильмінен үзінді, суреттер топтамасы.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Сақтайық қане тыныштық

Бүгінгі сабақ тым қызық

Үздіктері сыныптың,

Озаттар мен орталар,

Ойланбаған құр қалар.

Үй тапсырмасын сұрау.

Сұрақтарға жауап аламын.

Б.Б.Б. кестесін толтырады.

« Даналарым» өлеңін мәнерлеп оқиды, әр шумағын талдайды.

-Киелі сандардан қандай сандарды білеміз?

-Олар туралы не білеміз? Өмірмен байланыстырыңдаршы.

Таратылған қағазға өз пікірін жазады.

Әр оқушы өзін бағдаршамның түстері арқылы бағалайды.

Жаңа сабақта

-Биыл тәуелсіздікке неше жыл толып отыр?

-Желтоқсан оқиғасы қашан болды?Оқиғаның құрбандары кімдер?

Мақсат қояды.

Ой толғаныс

Тәуелсіздік тақырыбында Ана тілі пәнінен ашық сабақ.

Сұрақтарға жауап береді.

Ой-пікір алмасады.

Мағынаны тану

Тәуелсіздік тақырыбына өлеңдер жазған ақындар көп.

Бүгін біз Қ.Әлімқұловтың «Тәуелсіздік алған күн» өлеңімен танысамыз.

Осы оқиғаға кімдер қатысты олар туралы не білеміз?

Ізден, сұрастыр, тауып оқы

Дәптермен жұмыс

Қорыту





«Фишбоун» әдісін

Қолданамын

Бағалау жүргізеді.





Үйге тапсырма беру

«Желтоқсан құрбандары» деректі фильмінен үзінді көреді.





Сөздік жұмысын жүргізу

Тағдыр тауқыметі-басқа түскен қиыншылық екенін біледі.

Өлеңді іштей бір рет оқиды, дауыстап кезекпен оқиды.

Өлеңнің әр шумағына тоқталып, талдайды.

Желтоқсан құрбандары суреттер топтамасын көреді.





Тәуелсіздік тақырыбында Ана тілі пәнінен ашық сабақ.

.Өлеңде тәуелсіздік ұғымын тағы қай сөзден байқадың?

«Отанымыздың басты мерекесі» тақырыбына өз ойын жазады

«Фишбоун» әдісі арқылы кестені толтырады.

Балықтың басы-тақырыпқа байланысты сұрақ.

Құйрығы- сұраққа жауап немесе қорытынды.

Жоғарғы жақ сүйектері-сұрақтардың туу себептері,

Төменгі жақ сүйектері-себеп-салдарын жазады.

Өздерін бас бармақтың көмегімен бағалайды.

Тәуелсіздік тақырыбында Ана тілі пәнінен ашық сабақ.



Өлеңді жаттау, іздену, қосымша мәліметтер жинау.









Тақырыбы:

Құстардың ұя салуы. К.Елемес.

Мақсаты:

А) Оқушыларға мәтіннің мазмұнын түсініп оқуға, кейіпкерлер туралы пікір айтуға, оқиғадан ой түюге үйрету.

Ә) Ой-өрісін, сөйлеу тілін, шығармашылығын дамыту.

Б) Бірлікке. Білімпаздыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Сабақта түйген ойын өмірде қолдана алады, бастаған ісін аяғына дейін жеткізу керектігін түсінеді.

Көрнекілігі:

Әдістеме,оқулық, карточка, суреттер топтамасы.

Әдісі:

Түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, топпен жұмыс.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Қызығуын ояту.

Сабаққа қажетті құралдарын алып, дайындалады.

Бәрі бірге:

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қол ұстасып достарым

Қол созайық күнге.

Үй тапсырмасын сұрау.

  1. «Бүршік» мәтінінің мазмұнын сұраймын.

  2. Сұрақтарға жауап аламын.

  3. Мәтіннің мазмұнына сай салған суреттерін талдау.

  4. Бүршіктің дүниеге келуін мәтіннен тауып оқыту.

«Болады, болмайды» әдісі арқылы тақырыпты қорыту.

Бағалау.

А) «Қысқы аяз»

Ә) «Таңқалу»

Б) «Бүршіктің қуанышы»

2.-Бүршіктің пайда болуынан табиғаттың қандай заңдылығы байқалады.

-Бүршіктен басқа көктемде оянатын қандай тіршілік иелерін білесіңдер?

3. Салып келген суреттеріне байланысты өз ойларын айтады.

4.Оқулықтан оқиды, талдайды, дәлелдейді.

Өмірмен байланыстырыңдаршы.

Егер болатын болса, үш рет шапалақтайды, болмайтын болса бір рет шапалақтайды.

Әр оқушы өзін бағдаршамның түстері арқылы бағалайды.

Жаңа сабақта

Сабақтың тақырыбын таныстыру.

Жұмбақ жасырамын

Сөздік жұмысын жүргіземін.

Ой толғаныс.

Құстарға ұя не үшін керек?

Олар ұяны қалай, неден жасайды?

Мақсат қояды.

Жұмбақтың жауабын табады.

Шөпшек, бүрген, дөдеге, кемелді сөздері туралы біледі, мағынасын түсініп алады.

Ой-пікір алмасады. Өздерінің білетіндерін айтады.

Мағынаны тану

Берілген мәтінді оқып, түсіндіремін.

Оқулықпен жұмыс.

Ертегіні кезекпен оқиды.

Сергіту сәтін өткіземін.

Сұрақтар мен тапсырмаларды орындатамын.

Дәптермен жұмыс.

Қарлығаштың мінез-құлқынан қандай қорытынды жасадың?

Қорыту.

Бағалау жүргізеді

Үйге тапсырма беру



Ертегіні іштей бір рет оқиды, дауыстап кезекпен оқиды.

Ертегінің әр бөлігіне тоқталып, талдайды.





Ертегіде қай кейіпкердің ұқыпты екенін, ал қай кейіпкерлердің құс патшасын дұрыс тыңдамай кеткендігін айтады.



Өздерін бас бармақтың көмегімен бағалайды.

Ертегі мазмұнын түсініп айту, сурет салу, іздену.























табТақырыбы: Диалог және монолог

Мақсаты: Мәтіннің диалог және монолог түрінде болатындығын түсіндіре отырып, екеуінің айырмашылығын ұғындыру, сөйлеушінің сөзін тыңдап, оған жауап беруге үйрету.

Күтілетін нәтиже: Диалог және монологтың айырмашылын біледі, сөйлеушінің сөзін тыңдап, жауап беруге үйренеді, өлеңді мәнерлеп оқуға дағдыланады, сауатты әрі көркем жазуға үйренеді.

Көрнекілігі: Әдістеме,оқулық, карточка, суреттер топтамасы.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, жұппен жұмыс.

Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру «Айна» әдісі арқылы сабақты бастаймын.

Әр оқушы өзінің оқудағы жетістігі туралы, кемшілігі туралы өзіне сын айта алады.

Үй тапсырмасын сұрау.

№4-жаттығуды дәптерлерінен тексеремін.

Сұрақтарға жауап аламын.

«Менің минутым» әдісі

Бағалау. Берілген жаттығуды дәптерлерінен оқиды, талдайды, дәлелдейді.

1)компьтердің пайдасын айтады.

2)оның зиянын айтады.Барлығы ортақ пікірге келеді.

-Олар туралы не білеміз? Өмірмен байланыстырыңдаршы.

Менің минутым» әдісі арқылы өзінің қай тақырыптан қиналғанын айтады.

Әр оқушы өзін бағдаршамның түстері арқылы бағалайды.

Жаңа сабақта

Ой толғаныс.

Үнтаспадан тыңдатамын.

1)-Балам, қолыңдағы не?

-Күшік қой, апа.

-Оны қайдан тауып алдың?

-Жолдан тауып алдым.

2) «Жер бетіндегі ең әдемі сөз-ана. Адамның алғашқы сөзі осы сөзден басталады.Мен анамды жақсы көремін.»

Мақсат қояды.

Диалог пен монологты тыңдап, екеуінің ерекшелігін айтады.

Бірінші мәтінде екі адамның сөйлескенін, екінші мәтінде бір баланың анасы туралы айтқанын біледі.

Ой-пікір алмасады.

Мағынаны тану

Ережені түсіндіремін.

1-жаттығу. Өлеңді оқиды.

Әңгімеге неше адам қатысқанын сұраймын.

2-жаттығу. «Кім боламын?» өлеңін түсініп оқиды.

Сергіту сәтін өткіземін.

3-жаттығу.

Ертегіден берілген үзіндіні оқиды.

4-жаттығу. Сурет бойынша монолог құрастырады.

Дәптермен жұмыс.

Қорыту. Эссе жазады. «Менің жанұям»

Бағалау жүргізеді

Үйге тапсырма беру Өлеңді көшіріп жазады.

Өлеңнің диалог екекнін дәлелдейді.

Өлеңге екі адамның қатысқанын айта, өздеріде жұппен оқиды.

Өлеңді іштей бір рет оқиды, дауыстап кезекпен оқиды.

Өлеңнің әр шумағына тоқталып, талдайды.

Сөйлеушінің кім екенін, кімге сөз арнағанын айтады.

Шарлар арқылы түрлі ойындар ойнайды..

Ертегінің қалай аталатынын табады. Ертегіде қай кейіпкер сұрағанын, ал қайсысы жауап бергенін айтады.

Диалогты рөлге бөліп оқиды.

Жұппен жұмыс-монолог құрастырады.

1)Сурет бойынша диалог құрастырады.

2) Керекті сөзді тауып жазады.

Өздерін бас бармақтың көмегімен бағалайды.

5-жаттығу,56 бет, ереже жаттау.

© 2010-2022