- Преподавателю
- Другое
- Қосындыны санға бөлу және көбейту
Қосындыны санға бөлу және көбейту
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Ергешова Ф.К. |
Дата | 10.02.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Маңғыстау облысы,
Қарақия ауданы,
Құланды орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Ергешова Фарида Қалдыбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты: а) білімділігі: Қосындыны санға екі тәсілмен бөлуді үйрету,
және ережесімен таныстыру.
ә) дамытушылығы: Есептер шығару арқылы білім - білік
дағдыларын қалыптастыру, тапсырмаларды орындау арқылы
сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
б) тәрбиеліліг: Өз қабілеттерін, өз таланттарын шыңдай
түсуге, еңбексүйгіштікке, табандылық танытуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Интерактивтік әдіс, СТО - әдіс-тәсілдері, түсіндіру әдісі.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: Өзін-өзі тану, Дүниетану.
Көрнекілігі: Проектор, Геометриялық фигуралар, құрастырғыш, қояндар.
медалиондар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
«Біз, қандай болуымыз керек?»
Мысалы: алғыр, білімді, саналы, өнерлі, зейінді, ақылды, мейірімді, ұйымшыл... болу үшін көп оқып, көп білуіміз керек.
Қазір сендер менің қолымдағы фигуралардың ішінен өздеріңе ұнаған фигураны аласыңдар. Геометриялық фигуралар.
И.Панарин тестісі бойынша:
Үшбұрыш таңдағандар - өте еңбекқор, төзімді, өз жұмысының шебері, бастаған
істі аяғына дейін жеткізеді
Шаршы таңдағандар - Лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін,
басқарушылық қабілеті басым.
Тіктөртбұрыш таңдағандар - білуге құмар, ізденгіш.
Сынық сызық таңдағандар - шығармашылық қабілеті басым, үнемі
ізденеді.Міне, балалар өздеріңізді тануға болады екен.
Біз күннен-күнге дамып, өсіп келе жатқан Қазақстан елінің ұрпағымыз. Өзімізді жетілдіру арқылы болашаққа өз үлесімізді қосамыз.
І-бөлім. «Өзін - өзі жетілдіру»
Үй тапсырмасын ауызша тексеру.
Сұрақ: Өзіңді-өзің жетілдіру үшін не қажет?
Нені жетілдіру керек?
Қалай жетілдіру керек?
-
Сенімділікті
-
Уақытты
-
Амалдардың орындалу тәртібін
-
Көбейту кестесін
-
Көп оқу
-
Ерінбеу
-
Шыдамды болу
-
Қайталау арқылы
Қорытынды: Бір нәрсеге талпыну үшін адамға ең алдымен табандылық керек.
Әл-Фараби сөзімен үй тапсырмасын қорытындылаймыз.
Жаңа сабақ
Қосындыны санға бөлу
Түсіндіру.
1-тәсіл. 2 - тәсіл.
(12+18): 6 = 12:6 + 18:6 =2+3 = 5 ( 12+18):6 = 30:6 = 5
ІІ - бөлім. «Өз қабілетіңді өзің таныт»
Оқушылар білімін тексеру.
2 - тапсырманы слайдқа жазып, ауызша түсіндіріп, ережені айтқызу.
3 - тапсырма. Әр қатардан бір балаға шығарту.
4 - тапсырма. Сәйкестендіру кестесін сызу
5 тапсырма. Практикалық жұмыс.
Қорытынды: «Еңбегің еңбектенген кетпес зая»
(Ақан Сері)
Сергіту сәті:
ІІІ - бөлім. «Өз талантыңды өзің таныт»
Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды көсеңіз. (Абай)
6 - тапсырма. Өз бетімен жұмыс.
-
қатарға. 2 - қатарға 3 - қатарға
90 : 3 + 9 :3 = 33 40 : 4 + 4 : 4 = 11 60 :2 + 6: 2 = 33
600 : 10 + 60 : 10 = 66 900 : 3 + 90 : 3 = 330 1000 : 5 + 100 : 5 = 220
60 * 6 + 60 = 420 50 * 3 + 50 = 200 40 * 2 + 40 = 120
7 - тапсырма. «Кім, шапшаң?»
1) Шарты: Пиранья - 24
? 6 аквариумға бөліп саламыз.
Тұтасқанат - 36
Шешуі: (24 + 36) : 6 = 24 : 6 + 36 : 6 = 4 + 6 =10
(24 + 36) : 6 = 60 : 6 = 10
Жауабы: 10 балықтан орналастырылды.
2) Шешуі: (40+16) : 8 = 40 : 8 + 16 : 8 = 5 + 2 = 7
(40 + 16) : 8 = 56 :8 =7
Жауабы: Әрбір топта 7 адамнан болды.
Балықтарды слайдтан көрсету, мағұлмат беру.
9 -тапсырма: Тест
Салыстыр:
30 дм 2 см = 302 см 1 сағ 10 мин < 80 мин
5 м 5 см < 550 см 3 тәул. 24 сағ = 96 сағ
32 см < 30 дм 2 см 2 м 3 дм > 203 см
Дұрыс жауаптың ішін қарамен бояу керек.
-
=
>
<
1
2
3
4
5
6
10 - тапсырма. «Ой ашар» минуты.
Шешуі: 15 * 3 = 45 (см)
(15 + 45) : 5 = 15 : 5 + 45 : 5 = 12 (см)
15 + 45 + 12 = 72 (см)
Жауабы: Сынық сызықтың ұзындығы 72 сантиметр
Қорыту: Сендердің қабілеттеріңді, білімдеріңді шыңдау үшін :
Не білдік?
Не үйрендік?
Нені жетілдіру керек?
Қосындыны санға бөлудің ережелерін білдік.
Қосындыны санға бөлудің екі түрлі тәсілмен шығарылу жолын үйрендік
Үнемі білімімізді жетілдіру керек.
Үйге тапсырма: 8- есеп, 11- есеп. Ережесін жаттау.
Бағалау: Бір түйір дәнде,
Бір тамшы тер бар.
Балалардың еңбегін бағалаймын.
Соңы: «Өзіңе сен, Біліміңе сен, еңбегіңе сен»
(Абай)
4