- Преподавателю
- Другое
- Урок розвитку мовлення Складання казки про мову 5 клас
Урок розвитку мовлення Складання казки про мову 5 клас
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Кулабухова В.Н. |
Дата | 05.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Донецька загальноосвітня школа I - III ступенів № 82
Урок розвитку мовлення
5 клас
Складання казки про мову
Учитель Кулабухова В.М.
Українська література 5 клас.
Урок 14. Розвиток мовлення. Складання казок (усно та письмово)
Мета:
- Навчальна: розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас, використовувати в мовленні синоніми, антоніми, епітети, порівняння.
- Виховна: виховувати любов до казки , рідної мови
- Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення, фантазію.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Обладнання: ілюстрації, музичні записи,відеоролік.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Організація класу
3. Актуалізація опорних знань .
3.1. Бесіда за ілюстраціями .
3.2. Поетична хвилинка.
(Вчитель читає вірші про мову.)
Як-то гарно, любі діти
Як-то гарно, любі діти,
У вікно вам виглядати!
В ньому все - тополі, квіти,
Сонце й поле біля хати.
На оте вікно ранкове,
Що голівки ваші гріє,
Схожа наша рідна мова -
Цілий світ вона відкриє!
Бережіть її, малята,
Бо вона - віконце миле,
Що колись до нього мати
Піднесла вас, посадила...
-А чи любите ви казки?
-А чому?
Бачить - не бачить
Бачить - не бачить,
Чути - не чує,
Мовчки говорить,
Дуже мудрує.
Часом захоче -
Правди навчає;
Іноді бреше,
Всіх звеселяє.
Люба розмова, -
Будемо, діти,
З нею довіку
Жити-дружити.
Хто ж то такая
В світі щаслива,
Мудра, правдива
І жартівлива?
Як не вгадали,
Стану в пригоді:
Річ коротенька -
Книжка, та й годі.
3.3. Бесіда з учнями.
Чи здогадались ви про що ми з вами будемо сьогодні розмовляти ,яка тема сьогоднішнього уроку.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Учитель. Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо складати казку про мову, про те як вона виникла. Пригадайте свої перші роки життя,свої перші слова.
4.Перегляд відеоролика « Як виникла українська мова »
Обговорення побаченого відеоролика.
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
- Давайте з вами пригадаємо, що ж таке казка. Які є види казок?
Казка - давній за походженням і популярний у народі епічний жанр фольклору, переважно прозове оповідання з усталеною побудовою про вигадані та фантастичні пригоди героїв.
Казки дають багатий матеріал для пізнання мрій, бажань і сподівань людини. Адже змалку казка навчала вас уявляти та мріяти, радіти й сумувати. Ознайомившись ближче з українськими народними казками, ви побачите, що вони уславлюють любов українців до волі, сміливість, мудрість, прагнення до справедливості, працьовитість. І навпаки, у казках засуджується рабство, брехня, жорстокість, ледарювання. За такими неписаними моральними законами, відображеними в казках, віками жив наш народ, мріючи про те, що буде-таки колись у своїй хаті своя правда. Саме слово казка походить від слова «казати» - розповідати. У казковому світіживуть персонажі, створені народною уявою, наділені характерними національними рисами, тому вони й перемагають сили зла. Зазвичай у казковому світі торжествує добро й правда, усе закінчується щасливо.
2. Будова казки
Казка має своєрідну побудову: вона складається із зачину, основної частини та кінцівки. «Жив собі...», «Був собі...», «Це було за царя Тимка (Панька), як була земля тонка...» - так традиційно розпочинається багато казок. Це і є зачин. В основній частині розповідається проголовні події, вони розгортаються як ланцюжок пригод. Кінцівка - це характерний вислів, яким традиційно закінчується казка: «Живуть-поживають, добра наживають».
Казка - це фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події. Види казок: про тварин, фантастично-героїчні, побутові, народні та літературні.
Отже, ми з вами пригадали все, що знаємо про казку, а зараз нам треба запам'ятати, як складати казку.
Пам'ятка до складання казки
1. Оберіть головних та другорядних дійових осіб - казкових героїв. Це можуть бути речі (олівець, книжка, парасолька), тварини (пес, заєць, лисиця), люди (бабуся, дідусь, герой-силач, мудрець, хитрун, маленька дівчинка або хлопчик).
2. Оберіть жанр, у якому буде представлена ваша казка (фантастично-героїчний, побутовий чи просто казка про тварин).
3. Укладіть схему казки. Наприклад: головний герой та його особливості.- Конфлікт героя з іншими персонажами - як герой проходить усі випробування - щаслива кінцівка.
4. Продумайте цікаві елементи до кожної частини.
5. Підберіть мовні засоби, які б підкреслювали казковий жанр.
6. Укладаючи казку, обов'язково використовуйте такі елементи: казковий зачин (Було це ще за царя Гороха... Були собі... Давним-давно... Якось... Ще в сиву давнину... Колись давно... Жив собі на світі...), казкову середину (Іде собі, іде і бачить... І питає... Знову просить... та давай бігти... Очам не може повірити... Коби ж то стільки біди... Ой лишенько!.. Швидко казка мовиться, та не швидко діло робиться...) та казкову кінцівку (І я там був, мед-пиво пив... Тут і казці кінець, а хто слухав - молодець. Казці кінець, а вам бубликів вінець. І стали вони жити-поживати і добра наживати).
7. Казка обов'язково має містити повчальний зміст.
3.Складання казки учнями
4.Презентація робіт,обговорення.
Додаткове завдання:
1-ша картка: дібрати прикметники до іменників:мова,слово,літера,казка.
2-га картка: дібрати порівняння :мова,мов…
3-я картка: доберіть прислів'я, яке б відповідало змісту написаної казки.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дописати казку. Намалювати ілюстрацію до казки.