Ашық сабақ: Қ. Күржіманұлы “Атамекен”дастаны

Раздел Другое
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бакытова Акмаржан Сексеновна Жаңаөзен қаласы №18 орта мектеп.

4-апта

4-күн

5-сабақ

Сыныбы

10 «а»

Пәні

Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

Қ.Күржіманұлы "Атамекен"дастаны

Сабақтың мақсаты

"Атамекен" дастанының мазмұнын білу, тұжырым жасау.

Сілтеме

Оқулық, слайдтар, әдістемелік құралдар.

Оқыту нәтижесі

Дастанды оқиды, мазмұнын түсінеді, талдау жасайды.

Негізгі идеялар

Атамекенді сүю, қорғау.

Тапсырма көздері

1-тапсырма

Ой қозғау. Тапсырма парақшалары. 2-модулъ. Сыни тұрғыдан ойлау.

2-тапсырма. «Шежіре»

1-топ. Қазақ халқының тарихы туралы

2-топ.Кіші жүз қазақтарының мекендеген жерлері туралы

3-топ.Адай руы туралы

4-топ. Ақпан батыр туралы1-модуль.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Сергіту.Ән шырқау.

3-тапсырма. Талдау. «Атам айтты...» 2-модулъ. Сыни тұрғыдан ойлау.

4-тапсырма. Деректі фильм жасау. 4-модуль. АКТ .5-модуль. Талантты және дарынды балаларды анықтау.

5-тапсырма. Тест

Кейінгі тапсырма.

Үзінді жаттау.

Бағалау

Оқуды бағалау, топты бағалау, ОүБ, кері байланыс.

Рефлексия

"Ұнады-ұнамады"









Сабақтың этаптары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Сыныппен байланыс орнату

Амандасу

-Балалар, сабақты әнмен бастайық.

«Атамекен» әнін орындайды.

-Осы ән туралы не айтасыз?

-Тамаша ән.

-Көңіліңе шаттық ұялатады.

-Шаттық сезіммен, көңілді күймен сабақты бастайық.

-Сіздерге шаттық өмір, бүгінгі ісіңізге сәттілік тілеймін.

-Рахмет

Топқа бөлу.

Жасырылған түс аттарымен топқа бөлдім.

№1 топ.Көк

№2 топ.Сары

№3 топ.Қызыл

№4 топ Жасыл

Оқушылар топқа бөлінеді.

Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту.

Өткен тақырыпқа шолу. Өткен сабақта қандай тақырыпты сөз өттік?

Оқушылардың болжамды жауаптары: XIX ғасыр II жартысындағы әдебиет туралы жазып келген эсселерін талқылайды, үй тапсырмасы бойынша топ бір-бірін бағалайды.

Сыныптың білім деңгейін анықтау

XIX ғасырдың II жартысындағы әдебиетке арналған тапсырма парақшыларын орындатып, өздеріне тексерттім.

Тапсырмаларды орындайды, өздерін

бағалайды.

Сабақ тақырыбын ашу

Атамекен дегенде ойыңа не келеді?

Ата-бабаларымыздың қоныс еткен жері,бабаларымыздың найзаның ұшымен білектің күшімен қорғаған жері.

Тұсаукесер

Қызығушылығын ояту.

Қазақстан туралы бейнежазба көрсету.

-Отанның бір сүйем жерін ешкімге беруге болмайды бұл біздің отандық борышымыз.

Логикалық ойлауға жетелеу.

Миға шабуыл:"Бір сүйем жер" аңызын қалай түсінесіңдер?

-Атамекеніміздің тарихы үлкен.Бұл тарих ежелден келе жатқан тарих...

Түсіндірме жалпылама сұрақтар:

Біздің атамекеніміздің тарихын білесіңдер ме?

Топтар тапсырмаларын постермен қорғап, тақырып тұжырымын ашады.

Негізгі бөлім

Түсіну үшін тапсырма

Төрт топқа тапсырма беремін:

1-топ.Қазақ халқының тарихы туралы.

2-топ.Кіші жүз қазақтарының мекендеген жерлері туралы.

3-топ.Адай руы туралы.

4-топ.Ақпан батыр туралы.

Жеке оқушымен жұмыс

Теңеу,метоформа,эпитет табу. Топбасшыларды анықтау.

Теңеу, метаформа,

эпитет тауып жарысу.

Сергіту сәті.Ән шырқау. Әр топқа кеспе қағаз тарқатамын. Кеспе қағаздағы әндерден бір шумақ қайырмасымен орындайды.

№1 «Армандастар».

№2 «Ақ бантик».

№3 «Қызыл өрік».

№4 «Саржайлау».

3-тапсырма.Талдау

«Атам айтты...» сұрақтарға жауап айту.





«Атам айтты...» деген сөзбен бастап, сұрақтарға жауап беру.

Мысалы:Адай руы туралы не білесің? -Атам айтты , адай руы тарихта шежіреге бай ру...

4-тапсырма .Әр топ «Атамекен» атты деректі фильм дайындау.

5-тапсырма. Қорытынды тест алу

Ноутбук арқылы фильм дайындайды.

Тест орындау.

Қорытынды шығару

INSERT кестесі

Кестені толтыру

Қорытынды

Сабақтың басты сәттеріне тоқталу.

-Біз бүгін қандай шығармамен таныстық?

Қашаған Күржіманұлы «Атамекен» дастаны

-Балалар, бүгін не үйрендік?

Сабақтағы ойындар керемет, шежірені үйрендік.

Рефлексия

«Ұнады.ұнамады»

Оқушылар сабақ туралы пікірін білдіреді.



© 2010-2022