• Преподавателю
  • Другое
  • Конспект урока по украинскому языку на тему Складнопідрядні порівняльні речення й порівняльні звороти. (9 класс)

Конспект урока по украинскому языку на тему Складнопідрядні порівняльні речення й порівняльні звороти. (9 класс)

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Методична розробка уроку української мови

Борисюк Наталія Володимирівна, учитель української мови та літератури

Тема

Складнопідрядні порівняльні речення й порівняльні звороти. 9 клас.

Мета :ознайомити учнів із підрядними порівняльними реченнями; з'ясувати, за допомогою яких сполучників приєднується підрядна частина до головної, довести, що порівняльні звороти не є підрядними реченнями; вдосконалювати вміння й навички учнів розрізняти в тексті порівняльні звороти і підрядні порівняльні речення; вміти правильно використовувати їх у мовленні; виховувати наполегливість і самостійність в здобутті знань.

Хід уроку


  1. Організаційна частина.

  2. Оголошення теми і мети уроку.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

Зорі,очі весняної ночі!

Зорі, темряви погляди ясні!

То лагідні, як очі дівочі,

То палкії, мов світла прекрасні.

Одна зірка палає, мов пломінь,

Білі хмари круг неї, мов гори,

Не до нас посила вона промінь,

Вона дивиться в інші простори…

(Леся Українка «Зоряне небо»)

Бесіда:

-За рахунок чого мова вірша образна, виразна, емоційна?

-Які порівняння вживаються в тексті?

-Що називається порівняльним зворотом?

-Порівняльні звороти слід відрізняти від порівняльних частин складнопідрядних речень.

Повернення до схеми «Біла пляма».

4.Вивчення нового матеріалу.

А) Спостереження за мовним матеріалом.

Здригалися плечі, наче трипотіли крила у птиці.

Чорні очі закруглились, наче у птаха.

-Знайдіть головні і підрядні частини в реченнях.

-На які питання відповідають підрядні частини?

-За допомогою яких засобів зв'язку поєднуються?

-Як відрізнити порівняльний зворот від підрядного порівняльного?

Б) Робота з правилом .Підручник с.103

5.Закріплення вивченого матеріалу.

А)Колективна робота вправа 161.

-Випишіть з-поміж речень складнопідрядні з підрядними порівняльними, обґрунтуйте свій вибір. Поясніть розділові знаки.

Б)Творче завдання.

-Перетворити подані речення на складнопідрядні з підрядними порівняльними. Записати їх. Пояснити вживання розділових знаків.

Синє море звірюкою то стогне, то виє. Біля ферми галасувало вороння, чорними віхтями ліпилось на березах. Старий газик з упертістю ішака долав кучугури, надривно хурчав і знімав навколо себе білу пилюку.

Робота в парах. Вправа 164.

-Складіть речення за схемами. Визначте вид речень.

В)Творче завдання

-Опишіть одне з природних явищ, що вам довелось спостерігати, або зображене на фотоілюстрації(с. 105), використовуючи складнопідрядні порівняльні речення і порівняльні звороти. Запишіть опис, дібравши заголовок.

Г)Тренувальні вправи


І. Спишіть подані складнопідрядні речення з підрядними порівняльними, розставляючи пропущені розділові знаки. Простежте, як за допомогою цих речень автори образно змальовують дійсність.

1. Місяць виплив з-за хмари наче човен з-за острова і залив своїм сяйвом тундру (М.Трублаіні). 2. Людина прагне до щастя одвічно* як ріки в долини (М. Нагнибіда). 3. Кострубаті й присадкуваті верби міцно чіплялися оголеним корінням за землю немов хижий птах загнав пазурі у здобич (М.Коцюбинський). 4. Між мозолями сині розколини наче між горами сині ріки (Д.Павличко). 5. Довгим ключем пливли по небу хмари як журавлі у вирій (М.Стельмах). 6. Як тиха вода в річці пропливали спогади (А. Шиян). 7. Олена не стала перечити і як тінь зникла за дверима (О. Квітневий).

* Одвічно - (рос.) издавна.

II. Підкресліть у реченнях граматичні основи. У яких прикладах підрядні частини співвідносяться з неповними реченнями? Усно відновіть пропущені члени речення.

Конспект урока по украинскому языку на тему Складнопідрядні порівняльні речення й порівняльні звороти. (9 класс)


Випишіть у табличку спочатку номери речень з порівняльними зворотами, а потім складнопідрядних речень з підрядними порівняльними. поставте пропущені роділові знаки.

1. Нарядилась як пава а кричить як гава. 2. Чоловіку жити без волі як коню ходити на припоні. 3. Щастя йому з рук вилетіло як птиця пурхнула із сіті. 4. Добрий як баранчик тільки що по-вовчому виє. 5. Вилетіло як мак а учинило як шпак. 6. Восени обмок як вовк обкис як лис і змерз як пес. 7. Ховається від роботи як пес від мух.

Речення №

Літери



1 - ч
2 - у
3 - х
4 - о
5 - р
6 - н
7 - и
Підставте під вписані номери складнопідрядних речень літери і прочитаєте назву села, в якому народився Григорій Сковорода.

5. Підсумок уроку

-Як відрізнити порівняльний зворот від підрядного порівняльного складного речення?

-На які питання відповідають підрядні порівняльні речення?

-За допомогою яких сполучників приєднується підрядна частина до головної?

6.Рефлексія. Прийом «Анкета»

-На уроці я працював (активно/пасивно).

-Своєю роботою на уроці я (задоволений/незадоволений).

-Урок здався мені (довгим/коротким).

-Мій настрій (покращав/погіршився).

-Матеріал уроку був для мене (зрозумілим/незрозумілим, цікавим/сумним, легким/ важким).

7. Домашнє завдання

Вправа 161 або 163


© 2010-2022