- Преподавателю
- Другое
- Конспект урока по казахскому языку на тему Үй жануарлары
Конспект урока по казахскому языку на тему Үй жануарлары
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Кусаинова Р.Д. |
Дата | 18.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Пән:Қазақ тілі
Сынып: 6
Күні: 06.03.2015 жыл
Мұғалім:Кусаинова Р.Д.
Тақырыбы: Үй жануарлары /қайталау сабақ/
Мақсаты:Білімділік.Үй жануарлары тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру.Етістік бойынша алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық.Қазақша сауатты сөйлеу,жазу дағдыларын қалыптастыру,оқушылардың ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік.Табиғатты сүюге,қорғауға баулу.
Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,кластер,бес жол өлең құрастыру стратегиясы.
Көрнекілігі: интер.тақта,суреттер.
Сабақтың түрі:ойын сабақ.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу.Кезекшімен сөйлесу.Сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Сабақтың мақсатын,барысын айту.
Дәптерлеріне күннің ретін жазғызу.
1 слайд Ой шақыру.Сурет бойынша үй жануарларын атау,кластер толтыру.
2 слайд бойынша бір оқушы түйе туралы айтып береді.
Түйенің мойны ұзын.Екі өркеші бар.Түйе күшті мал.Түйе шөлге шыдамды.Оның сүтінен шұбат жасайды.Түйенің сүті қою және тоқ болады. Түйенің төлін бота дейді.
3 слайд бойынша екінші оқушы сиыр туралы айтып береді.
Сиыр- төрт түлік малдың бірі.Сиырдың сүтінен май,ірімшік,айран жасайды.Сиырдың етін жейді,сүтін ішеді.Сиырдың төлін бұзау дейді.
4 слайд бойынша үшінші оқушы жылқы малы туралы айтып береді.
Жылқы -өте сүйкімді ,ақылды мал.Жылқы суыққа да, ыстыққа да шыдамды.Жылқыны адам көлік ретінде пайдаланады.Жылқыны арбаға жегеді.Оның жалынан арқан еседі.Сүтінен қымыз жасайды.Жылқының төлін құлыншақ дейді.
5 слайд бойынша төртінші оқушы қой және ешкі туралы айтып береді.
Аса пайдалы малдардың бірі -қой. Қой адамға әрі тамақ,әрі киім болады.Қойдың сүтінен айран,ірімшік,май,құрт жасайды.Қойдың жүнінен мата тоқиды.Қойдың төлін қошақан дейді.
Төрт түлік малдың бірі-ешкі.Оның жүні ұзын болады.Түбітінен орамал тоқиды.Ешкінің төлін лақ дейді.
Қазақ халқы төрт түлік малды құт санап ,олардың Қамбар ата-жылқы иесі,Зеңгі баба-сиыр иесі,Ойсыл қара-түйе иесі,Шопан ата-қой иелеріне табынған.
Жақсы,балалар!
-Енді балалар, мына сұраққа жауап беріңдер.
1.Мысық қалай дыбыстайды?/мияулайды/
2.Сиыр қалай дыбыстайды?/мөңірейді/
3.Ит қалай дыбыстайды?/үреді/
4.Қой қалай дыбыстайды?/маңырайды/
5.Жылқы қалай дыбыстайды?/кісінейді/
6.Түйе қалай дыбыстайды?/боздайды/
Осы сөздердің бәрін оқушылар тақтаға жазып шығады да,сұрақтар қояды.
Осы сөздердің бәрі қандай сұраққа жауап береді?/не істейді?/
-Дұрыс,балалар!
Не істейді неген сұраққа қандай сөз табы жауап береді? /Етістік/
Етістік дегеніміз не?
Етістік құрамына қарай қалай жіктеледі?/ дара және күрделі/
Етістіктердің тағы қандай түрлерін білеміз?/болымды, болымсыз/
Тұйық етістік қалай жасалады?/у жұрнағы жалғану арқылы жасалады./
Балалар енді мына суретке қараймыз.Үй жануарларының төлдері өрісте жайылып жүріп аналарынан айырылып қалыпты.Олар сендерден көмек сұрап тұр.Оларды өзеннің арғы бетіне шығару үшін біз мына тапсырмаларды орындауымыз керек.
1-тапсырма. Суреттердің астына етістіктерді жаз.
2-тапсырма.
Мәтінмен жұмыс.Мәтінді оқып,етістіктерді тап./ауызша/
Сергіту сәті.
3-тапсырма .Дұрыс,бұрысын белгілеңдер.
4-тапсырма.Мына тұйық етістіктерді септеңдер.
Алу,беру,жазу,айту.
5-тапсырма.Сызба бойынша сөз тіркестерін құрастыру.
Зат е+етістік
Сын е+ зат е
Есімдік+ етістік
Сан есім+зат есім
6-тапсырма Мына сөздерді құрамына қарай талдаңдар.
Сиырдың,түйеге,жылқыда,қойлармен,ешкілерден,итімен.
Сабақты қорытындылау.
7-тапсырма.Сөз жұмбақ шешу.
Балалар үй жануарларының төлдері аналарымен қосылып,сендерге ризашылық білдіріп тұр.
Сонымен балалар төрт түліктің пайдасы қандай?
Етістік дегеніміз не?
Тұйық етістік қалай жасалады?
Үй тапсырмасы.4-тапсырма «Үй жануарлары»тақырыбы бойынша шығарма жазу.106 -бет.
Бағалау.Оқушылардың житонын санап бағалаймын.
-Сабақ аяқталды!
-Сау болыңдар!
2014-2015 оқу жылы