Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Біздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпКүні: 2.04.2015ж Тексерілді-------------------

Сынып: 3 ә

Тақырыбы: «Біздің сынып».

Мақсаты: Оқушылардың сауатты,қатесіз жазу. Таза, ұқыпты, есте сақтай отырып жазу,өтілген материалдарды қайталап еске түсіру,тапсырмалар орындату;

Әдіс-тәсілдер: анықтау, қайталау, жинақтау, білім сапасын анықтау;

Көрнекі құралдар: тақта, бор, диктант мәтіні.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу;

- Оқушыларды түгендеу;

- Диктант жазуға даярлықтарын тексеру;

- Оқу құралдарын байқау;

- Сұрақ - жауап әдісін жүргізу;

- Ауа райы қандай?

- Қандай жыл мезгілі?

- Аптаның қай күні?

- Көңіл күйлерің қандай?

II Үй тапсырмасын - Оқушылар үйге үйге берілген тапсырманы жазсаңдар, дәптерлеріңді

тексеру: жинап беріңдер. Келесі сабақта үй тапсырмасы дәптерлеріңді тектсеріп

әкеп беремін.

III Жаңа сабақ: - Оқушылар барлығың бері қараңдар, диктант дәптерлеріңді ашыңдар. Тақтадағы күнді айды диктант тақырыбын жазыңдар. Мақсатымыз: Диктнаттты қатесіз, таза, ұқыпты жазуымыз керек және өткен материал реттік сан есімге байланысты екі тапсырма болады.Соны орындаймыз.

Ой қозғау: -Оқушылар, сендер нешінші сыныпта оқисыңдар?

Диктант.

«Біздің сынып».

Бұл - біздің сынып. Ол екінші қабатта. Сыныпта бір үстел, 15 парта, 30 орындық бар. Терезелердің алдында гүлдер тұр. Қабырғада тақта ілулі тұр. Біздің сынып жарық және таза. Сыныпта екі терезе бар.

Тапсырмалар:

  1. Сан есімді тап, түбір,жұрнағын ажыратып сыз.

  2. -ыншы, -інші,-ншы,-нші жұрнақтарын сан есімге жалғап жаз.

Жеті .... сегіз... ,он....., он үш....., төорт...., бес....

Бекіту кезеңі: Оқушылар, мен диктантты басынан бастап, бір толық оқимын, қалып қойған сөйлем немесе сөздерін болса толықтырып жазыңдар.

V. Үй тапсырмасын беру: Оқушылар, үйге өткен материалдарды қайталап келесіңдер. Келесі сабақта тест тапсырмалары болады. 23-27 бетті қайталау.

Бағалау: оқушылар, диктант бағаларын келесі сабақта тексеріп қоямын.

VI Қорытынды кезең: Оқушылар, диктантты жазып болсаңдар тағы дұрыстап қарап шығыңдар сосын маған жинап беріңдер. Сұрақтар.

1.Диктант тақырыбы қалай болды?

2.Неше сөзден тұратын диктант жаздық?

3.Сендердің сыныптарың қандай?


алдым.

мен

Бардым.3-тапсырма. Сөйлеп үйрен.

мен

Асханаға

Шай, бутерброд

алдың

сен

Бардың.

сен

4-тапсырма. Сөздерден сөйлемдер құрап жаз.

Тамақ, пісірді, шешем

Ыдыс,жудым,мен

Ас,үй,мынау

Тамақ,болды, дәмді.

5-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен.

1.Аспаз.

2.Аспаз болам.

3.Мен аспаз боламын.

4.Мен жақсы аспаз боламын.

Бекіту кезеңі: - Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабағымызды бекітейік.

- Оқушылар, бүгін қандай тақырыппен таныстық?

- Асхана нешінші қабатта?

- Асханада неше терезе бар?

- Онда нелер сатылады?

V. Үй тапсырмасын беру: - Оқушылар күнделіктеріңді ашып, үй тапсырмасын жазып алыңдар.

34 бет. Үйде «Асхана» туралы шағын эссе жазып келесіңдер.

Бағалау: Оқушылардың сабақта алған тиісті бағаларын қойып беремін. Сабаққа жақсы қатынасып отырған оқушыны ерекше атап өтемін.

VI Қорытынды кезең: Оқушылар, сұрақтарға жауап беріңдер.

Логикалық ойын.

Көлде 5 қаз болыпты,

3 ұйрек ұшып келіпті.

Жүзіп кетті екі қаз,

Енді санап көрейік

Неше үйрек,

Неше қаз? 3үйрек,3қаз.




Күні: 11.04.2015ж

Сынып: 3

Тақырыбы: «Сыныпен саяхат-

Мақсаты: 1. Өткенді сабақты наш класс еске түсіру, жаңа сабақ сыныпта тақырыбы туралы түсіндіру, жаңа сөздермен таныстыру жаңа сабақты қосымша материалдар арқылы меңгерту, ұғындыру;

2. Оқушылардың ойлау, есту, ой түйіндеуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге, көру қабілеттерін, сөздік қорларын молайту т.б. қабілеттерін дамыту,

3. Өз мектебін құрметтеуге, сыныбын, мектеп мүлкін таза ұстауға, эстетикалық сезімдерге, патриотты болуға,дос болуға жан-жақты тәрбиелеу;

Әдіс-тәсілдер: қайталау, аударту, жаздыру, оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс, сұрақ-жауап, өзара сөйлесу әдістері;

Көрнекі құралдар: кесте, аралардың суреті, бағдаршам суреті,

Сабақтың барысы:


I Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу;

- Оқушыларды түгендеу;

- Сабаққа даярлықтарын тексеру;

- Оқу құралдарын байқау;

- Сұрақ - жауап әдісін жүргізу;

- Ауа райы қандай?

- Қандай жыл мезгілі?

- Аптаның қай күні?

II Үй тапсырмасын - Оқушылар үйге қандай тапсырма берілді? 4-тапсырма берілген болатын.

тексеру: - Кім дайын, кім жазып келді?

Үй тапсырмасын жазып келген оқушыларды тексеремін, күнделіктеріне бағаларын қоямын. Өткен материалдар бойынша қайталау тест сұрақтарын аламын.

- Өткен сабақта қандай тақырып өттік? Реттік сан есім сұрағы қандай?жұрнақтары?

III Жаңа сабақ: - Оқушылар барлығың бері қараңдар, дәптерлеріңді, кітаптарыңды ашыңдар. Тақтадағы күнді айды дәптерлеріңе жазыңдар, кітаптарыңнан 29 бетті ашып қараңдар.Тақырып: «Сыныпта» Мақсатымыз: Ретік сан есімнің сұрағын, жұрнақтарын қайталау, реттік сан есім жұрнақтарын жалғай білу, сөйлем ішінен таба білуге үйрену, орысша-қазақша айту, сурет бойынша сөйлем құрап үйрену, сөйлемді толықтырып жазуға, сұраққа жауап беруге үйрену.

1-тапсырма. Сұраққа жауап бер (Ответь на вопросы).

Кім нешінші партада отыр?


бірінші

екінші

үшінші

төртінші

Санжар




Оля




Дима




Зина




Үлгі: Санжар бірінші партада отыр.

2-тапсырма. Араларды дұрыс қондыр. (Посади пчел правильно).

Біздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпнешінші? Біздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сынып

-ыншы

-ыншы

-інші

-нші

-ншыБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сынып

3-тапсырма.Сөйлемді аяқтап жаз. (дополни предложения,допиши).

Мен үш... сыныпта оқимын. Сара екі... қатарда отыр. Асан бес... партада отыр. Гүл үш... терезеде тұр.

5-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен. .

  1. Мектеп.

  2. Мектепке келдік

  3. Біз мектепке келдік.

  4. Біз жаңа мектепке бүгін келдік.

Оқушылар, осы үлгіге қарай отырып өздерің мысал келтіріңдерші.

Бекіту кезеңі: - Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабағымызды бекітейік.

- Оқушылар, бүгін қандай тақырыппен таныстық?

- Біздің мектеп неше қабаттан тұрады?

- Сендер нешінші қабатта оқисыңдар?

- Реттік сан есім сұрағы қандай?

- Қандай жұрнақтары бар?

- Сыныпта неше парта бар?

V. Үй тапсырмасын беру: - Оқушылар күнделіктеріңді ашып, үй тапсырмасын жазып алыңдар.

30 бет. 4 -тапсырма. Жұмбақты шеш,жаттап ал.(выучи загадку).

Үш көзі бар қырағы

Кезек ашып жұмады.

Өтеріңде көшеден,

Бұйрық беріп тұрады. (бағдаршам)

Бағалау: Оқушыларды бағалап, күнделіктеріне алған тиісті бағаларын қойып беремін. Сабаққа жақсы қатынасып отырған оқушыны атап өтемін.

VI Қорытынды кезең: Оқушылар, сұрақтарға жауап беріңдер.

  • Азық түліктер аттарын атаңдаршы?

  • Апта күндерін ретіменайтып бер? 7

  • Неше жыл мезгілі бар? 4

  • Бірінші қабатта қандай кабинеттер бар

Сабақтың тақырыбы: Ойын сабақ

Сабақтың мақсаты:

а ) модуль бойынша сөздерді бекіту

ә) мектеп, кітапхана, асхана, сынып туралы өткен тақырыптарды қайталау.

б) білімге, мектепке деген қызығушылықтарын арттыру

Сабақтың түрі: ойын сабақ..

Сабақтың әдісі: сөйлесу, сұрақ- жауап, аударма, ойындар.

Сабақтың көрнекілігі: тақырып бойынша суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Амандасу

- Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. (2 мин).

1. Үй жұмысын сұрау.

- Біз өткен сабақта қандай тақырып өтттік?

- Кітапхана.

- Сөздерді пайдаланып сөйлем құратқызу.

Негізгі кезең.

Балалар, біз бүгін жалпы Мектеп тақырыбынан бастап барлық өткен тақырыптарды ойын түрінде қайталап шығамыз. Алдымен екі топқа бөлінейік: бірінші топтың аты- Білгірлер, екінші топ- Зеректер болсын.

Екі топқа тапсырмалар беремін. Соларды орындаймыз. Кім көп ұпай жинаса, сол топ жеңіске жетеді.

1 кезең.

Карточкадағы тапсырма.

Түсіп қалған әріпті тап. Топ мүшелері өзара ақылдасып, түскен әріптерді жазады.

Білгірлер тобының тапсырмасы:

Мынау - м...кт.....п. Мектеп ....лкен және әдем..... Мектепте асх....на, к...тапхана, с...нып бар. Б...л- менің мекте...ім.

Зеректер тобының тапсырмасы:

Мынау - с...нып. Сыныпта о...ушылар ж...р. сыныпта та...та, тере...е, .....стел бар. Сынып жар....қ және та....а.

2 кезең.

Сөздердің аудармасын тез айту, қай топ бірінші, дұрыс айтады, соған ұпай жазылады.

Школа, библиотека, столовая, класс,окно, дверь, вошел, доска, стол, стул, мел, учебные принадлежности, они, взял, дал, читал.этаж, пища, рядом, вышел, сели.

2 кезең. Сөзжұмбақ шешу.

Екі топқа сызылған сөзжұмбақ беріледі, қай топ, бірінші, дұрыс жазса, соған 10 ұпай, екінші 3 кезең.

Сөйлем құрау. Өткен сөздерді пайдаланып сөйлем немесе сөз тіркестерін құраудан жарыс. Топтар өзара ақылдасып, сөйлем құрайды. Уақыт біткен соң, екі топтың оқушылары кезек-кезек сөйлемдерін айтады. Бір-бірін қайталамаулары тиіс.

4 кезең

- Оқушыларға сұрақтар қою. Екі топқа кезек-кезек. 8 сұрақтан

- Мектеп қандай?

- Мектепте не бар?

- Бұл кімнің мектебі?

- Сен қайда барасың?

- Сен нені аштың?

- Сен нені жаптың?

- Реттік сан есімдер, 1-10 дейін сана.

- Сыныпта не бар?

- Сынып қандай?

- Оқу құралдарын ата.

- Кітапханада не бар?

- Кітапханадан не алдың?

- Сен не оқыдың?

- Асхана қай қабатта?

- Асханада нелер бар?

- Сен не жедің?

Ойын сабақты қорытындылау. Ұпай сандарын есептеу.

Оқушыларды бағалау.











18.04.2015ж 3ә сынып Тексерілді----------

Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары.

Сабақтың мақсаты:Оқу құралдары туралы түсінік алу, олардың қызметімен танысу әр түрлі тапсырмаларды орындау

2.Оқушылардың сөздік қорын, сөз байлығын, есте сақтау және ойлау қабілеттерін дамыту;

3.Оқушыларды әдептілікке тәрбиелеу, оқу құралдарын сауатты, таза ұстауға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой толғау, қорытындылау.

Көрнекілігі: , сызба нұсқа, үлестірмелі кеспелер

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат

- Балалар, қазір қай жыл мезгілі?

- Қыс айлары қандай?

-Қазір қай сабақ?

- Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлейміз?

- Бір аптада неше күн бар?

- Апта күндерін кім атайды?

- Бүгін аптаның қай күні?

  1. Үй тапсырмасын тексеру:4.Жаңа сабақ

-Жаңа сабақты сөзжұмбақтарды шешу арқылы, сабақтың тақырыбын ашамыз. Сөзжұмбақ шешу

Сабақтың тақырыбын , мақсатын айту, дәптерлеріне тақырыпты жазғызу.

5.Өткен сабаққа шолу.

телефон киімдерім кітаптар

ойыншықтар компьютер оқу құралдары

Жаңа сөздермен жұмыс:

Ұзын - узин

Қысқа - қисқа

сыз - черти

Сызғыш - сизғуш

түрлі-түсті-әр турли

  1. Мәтінмен жұмыс:

Мен үшінші сыныпта оқимын. Менің оқу құралдарым бар. Олар: кітап, дәптер, қаламдар, түрлі-түсті қарындаштар, фломастер, ермексаз,сызғыш,

күнделік, желім. Менің оқу құралдарым әдемі, таза және бәрі жаңа

  1. Сөздердің дұрыс аудармасын тап.

оқимын оқимән

керек керәк

не үшін керек? Ним үшин

қашан? Қәшән

оқу үшін оқиш үшин

өшіру өшириш

жыртпа жиртма

  1. Сөз тіркесің жаса. Ойын «ормал тастау».

Менің сызғыштары

Сенің күнделігің

Сіздердің кітаптары

Олардың қаламдарыңыз

қаламың

дәптерім

10 Сергіту сәті

Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Беске бесті қосайық

Алақанды жаяйық

11.Класстер құру . «Менің оқу құралдарым»

Үйге тапсырма беру Оқу құралдарынабайланысты мәтін құрастырып келу


25.04.2015ж 3ә сынып Тексерілді----------

Сабақтың тақырыбы: Менің дәптерім.

Сабақтың мақсаты:Оқу құралдары туралы түсінік алу, олардың қызметімен танысу әр түрлі тапсырмаларды орындау

2.Оқушылардың сөздік қорын, сөз байлығын, есте сақтау және ойлау қабілеттерін дамыту;

3.Оқушыларды әдептілікке тәрбиелеу, оқу құралдарын сауатты, таза ұстауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой толғау, қорытындылау.

Көрнекілігі: , сызба нұсқа, үлестірмелі кеспелер

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат

- Балалар, қазір қай жыл мезгілі?

- Көктем айлары қандай?

-Қазір қай сабақ?

- Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлейміз?

- Бір аптада неше күн бар?

- Апта күндерін кім атайды?

- Бүгін аптаның қай күні?

  1. Үй тапсырмасын тексеру:4.Жаңа сабақ

-Жаңа сабақты сөзжұмбақтарды шешу арқылы, сабақтың тақырыбын ашамыз. Сөзжұмбақ шешу

Сабақтың тақырыбын , мақсатын айту, дәптерлеріне тақырыпты жазғызу.

5.Өткен сабаққа шолу.

телефон киімдерім кітаптар

ойыншықтар компьютер оқу құралдары

Жаңа сөздермен жұмыс:

Ұзын - узин

Қысқа - қисқа

сыз - черти

Сызғыш - сизғуш

түрлі-түсті-әр турли

  1. Мәтінмен жұмыс:

Мен үшінші сыныпта оқимын. Менің оқу құралдарым бар. Олар: кітап, дәптер, қаламдар, түрлі-түсті қарындаштар, фломастер, ермексаз,сызғыш,

күнделік, желім. Менің оқу құралдарым әдемі, таза және бәрі жаңа

  1. Сөздердің дұрыс аудармасын тап.

оқимын оқимән

керек керәк

не үшін керек? Ним үшин

қашан? Қәшән

оқу үшін оқиш үшин

өшіру өшириш

жыртпа жиртма

  1. Сөз тіркесің жаса. Ойын «орамал тастау».

Менің сызғыштары

Сенің күнделігің

Сіздердің кітаптары

Олардың қаламдарыңыз

қаламың

дәптерім

10 Сергіту сәті

Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Беске бесті қосайық

Алақанды жаяйық

11.Класстер құру . «Менің оқу құралдарым»

Үйге тапсырма беру Дәптер сөздерін дыбыстық талдау


Загрузка...

: Отбасымыз.
Мақсаты:
Білімділік: Отбасы мүшелері туралы мәлімет беру. Отыр, тұр, жүр, жатыр сөздерін меңгету.
Тәрбиелік. Үлкендердің айтқанын бұлхытпай орындауға, отбасында тәртіпті, үлгілі болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық. Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту. Сөздік қорын байытып, сөйлемді дұрыс құрастыра білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, оқу, қайталау, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакат, сөздер.
Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Көрнекілік бойынша отбасы мүшелерімен таныстырамын.
Отбасы мүшелері
Ата әже әке шеше аға іні әпке сіңлі қарындас
Ұл қыз
V. Сөздік жұмысы.
Ата - дедушка
әке - отец
аға - старший брат
Әже - бабушка
шеше - мать
іні - младший брат.
Әпке - старшая сестра
сіңлі - младшая сестра для девочки
Қарындас - младшая сестра для мальчика.
VI." Отбасымыз» тақырыбы бойынша тапсырмалармен жұмыс.
1. тапсырма. Сурет бойынша отбасы мүшелерін атау.
1. Сурет бойынше көрсете отырып, отбасы мүшелерін атайды. Оқушылар қайталап отырады.
2. Мұғалім отбасы мүшелерін татйды, оқушылар тізбектеп қайталайды.
Ата, әже, әке, шеше.
2 - тапсырма.
1 - тапсырмадағы сурет бойынша сөйлеп үйрену.
Отбасы мүшелерін суреттен көрсете отырып оқимын, оқушылар зейін қойып тыңдап отырады.
2 - Отбасы мүшелерін көрсете отырып атаймын, оқушылар қайталайды.
Мынау - ата. Мынау - әке.
Мынау - әже. Мынау - шеше.
Мынау - мен.
3. Оқушылар кезекпен отбасы мүшелерін атайды.
Сергіту сәті. Алмұрт.
3 - тапсырма.
Көмекші етістіктерді меңгерту мақсатында суретпен жұмыс жасайды.
1. Қуыршақ арқылы практикада көрсете отырып, отыр, жатыр, тұр, жүр сөздерін айтамын. Оқушылар көріп, тыңдап отырады.
2. Сөздерді айтамын, оқушылар қайталайды.
3. Сурет бойынша көрсете отырып, отбасы мүшелері атаулары мен көмекші етістіктерден сөз тіркесін айтамын. Оқушылар қайталап отырады.
4. Өзім қайтара айтамын, оқушылар тізбектеп қайталап отырады.
Атам жатыр. Әжем отыр.
Әкем жүр. Шешем тұр.
4 - тапсырма.
Үлгі бойынша сөйлей білу.
Тақтада көрнекілік ілулі тұрады.
1. Отбасы мүшелерін атай отырып, оқушыларды сөйлеу үлгісімен таныстырамын.
Мынау - менің атам.
Мынау - менің әжем.
Мынау - менің әкем.
Мынау - менің шешем.
2. Сөйлеу үлгісін айтамын, оқушылар қайталап отырады.
3. Оқушылар үлгі бойынша тізбектеп сөйлейді.
Мынау - менің атам
Мынау - менің әжем.
Үлгі: Ақерке Мынау - менің әкем.
Мынау - менің шешем.
5 - тапсырма. Бір оқушыны тақтаға шығарып. Тұр, отыр, жүр сөздерін оқушыларға практика жүзінде көрсетемін.
Тимурға бұйрық баріледі
Ол орындайды.
Орныңнан тұр!
Тимур Орныңа отыр!
Орныңнан тұр!
Енді жүр!
2. Оқушыларға тапсырма беремін, оқушылар орындайды.
Орныңнан тұр! Орныңа отыр! Орныңнан тұр! Енді жүр!
1. Жұптық жұмыс.
2. Оқушылар парталас досымен 5 - тапсырманы орындайды.
3. Сергіту сәті.
VII. Сабақты бекіту.
1. Отбасы мүшелерінің суреті бойынша сөйле.
2. 2. а) Оқушыларға отыр, тұр, жүр, жатыр көмекші етістіктеріне суреттер беріледі.
3. ә) Мұғалім отыр сөзін айтқанда, отыр сөзі бойынша берілген кеспе қағазы бар оқушылар суреттерін көрсетеді.
4. Осылай көмекші етістіктерді бекітемін.
VIII. Сабақты қорытындылау.
IX. Үйге тапсырма беру.
1. «Отбасымыз» тақырыбы бойынша сөйлей білу.
2. Көмекші етістіктерді есте сақтау.

Кері қайту

Ілмек сөздер: отбасы, бастауыш сынып, ашық сабақ

Loading...

Біздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Ұқсас жаңалықтар:

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Жемістер мен көкөністер

Мақсаты: Білімділік:Жемістер мен көкөністердің атауларын дұрыс атай және ажырата алуға баулу. Тәрбиелік: Балалардың жеміс ағаштарын...

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Менің отбасым

Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы "Асанәлі" балабақшасы Тәрбиешісі: Жолдаева Жанаргүл Ертілеуқызы...


Тест

(3-сынып )Отбасы тақырыбына байланысты

1.Отбасы мүшелері кімдер?

А)Мұғалім,сатушы,жүргізуші

Б)Әке,шеше,қарындас,іні

В)Дос,шеше,әпке

2.Отбасы мүшесі қандай болу керек?

А)Жақсы

Ә)Жаман

Б)Тату

3.«Сіңлі» сөзінің аудармасы?

А)Младшая сестра мальчика

Ә)Старшая сестра девочки

Б)Старши брат

4.Отбасы неше адамнан құралады?

А)1

Б)0

В)3

5. «Семья» сөзінің аудармасы

А)Отбасы

Ә)Әке

Б)Әже

6.Мен өз отбасымды ...

А)көремін

Ә)ойлаймын

Б)сүйемін

7.Шешем тамақ....

А)тігеді

Ә)пісіреді

Б)жинайды

8.Әпкем ... оқиды.

А)Балабақша

Ә)Институтта

Б)Үйде

9.Атам ....

А)зейнеткер

Ә)оқушы

Б)студент

10.Мен үшінші сыныпта ....

А)жазамын

Ә)ойнаймын

Б)оқимын

11.Әкем деген сөзге қандай жүрнақ жалғанады?

А)-тікі

Ә)-дікі

Б)-нікі

12.Менің шешем....

А)зейнеткер

Ә)оқушы

Б)сатушы

13.Қарындас сөзінің дүрыс буынға бөлінуі

А)Қа-рын-дас

Ә)Қар-ын-дас

Б)Қарын-дас

14.Ашық буынды тап.

А)от

Ә)ұй

Б)ата

15.Жуан сөзді тап.

А)сіңлі

Ә)ана

Б)іні



















Пәні:Әдебиеттік оқу. Уақыты:

Сабақтың мақсаты: а\ Өлеңді мәнерлеп жатқа оқуға төселдіре отырып,

Анаға деген сүйіспеншілігі туралы түсініктерін тереңдету.

ә\ Ана деген ардақты атты қорғауға,сүюге тәрбиелеу.

б\ Дұрыс байланыстыра сөйлеп, өз ойын жеткізе білуге баулу.

Пән аралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі.

Әдісі:сұрақ-жауап, сөздік.

Түрі:аралас

Көрнекілігі: суреттер, жұмбақ.

Сабақ барысы:І.Ұйымдастыру бөлімі.

«Сақина салу»ойыны арқылы сабаққа қызығушылықтарын ояту.

ІІ.Өткен сабақты қайталау.

1. «Көктем ».өлеңінің мазмұнын әңгімелеу.

2..Көктем табиғатын суреттеген түсты тауып оқу.

3.Мақалдың мағанасын ашу.

Туған жердей жер болмас,

Туған елдей ел болмас.

Сергіту сәті. Фонетикалық жаттығу «Аю»

- Аю қалай ырылдайды? Р-р-р, р-р-р, р-р-р.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1.Кіріспе әңгіме.

а)Өмірде ақылды да ардақты кім?

-Анаға арналған қандай өлең білесіңдер?Орындату.

2.Мәтінмен жұмыс.

а)Өлеңді мәнерлеп оқу.

- Мұғалімнің мәнерлеп жатқа оқуы.

- Оқушылардың іштей оқуы.

- шумақтап екі жолдан оқуы.

г)Өлеңді талдау.

-Өлеңің «Менің анам»деп аталу себебі не?

-Ақын ананың қадірлі екендігін қалай суреттеген?

3.Сұрақтар мен тапсырмалар.

-Баланың басынан өткен оқиға қайда болған деп ойлайсың?

-Баланың анасына деген сезімін қалай суреттеген?

-Үлкендер бұл түсті қалай жорыр еді?

-Түс деген не?Түске сенесің бе?

Сергіту сәті. Дауыс күшін дамытуға арналған жаттығу «Менімен қайтала»

Қатты, тыныш, сыбырлап сөйлеудің нұсқаулары беріледі.

IV.Сабақты бекіту.

1)Осы өлеңге қандай әуенді таңдар едің?

2)Сен өз арғымағыңның суретін салып көр.

V. Үйге тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу

VI. Бағалау.













Сан есім.

Күні:

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену, диалог, т.б.

Түрі: дәстүрлі

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, өзіндік таным, еңбек

Көрнекілік: слайдтар, кесте, видео, т.б.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Етістіктен өткенді еске түсіріп, қолдану сауаттылығын арттыру, жаңа сөздерді енгізу.

Дамытушылық: сөз қорын кеңейту, сауаттылықты дамыту, етістікті пысықтау, логикалық ойлауын, лингвистикалық дүниетанымын дамыту.

Тәрбиелік: уақытты үнемдеуді насихаттау, ой-өрістерін кеңейту, жан-жақты болуды тәрбиелеу, білімқұмарлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

1 Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сергіту сәті «Қара жорға» биі

Оқушылардың сабаққа қатысы даярлығы тексеріліп, назарлары сабаққа аударылады, сабақ мақсатымен таныстыру.

  1. 2 Үй тапсырмасын тексеру

  2. Өткен тақырыптың жаңа сөздерін еске түсірейік!

  3. Заттың іс -қимылының мезгілін, мекенін, жай күйін білдіретін сөздерді қалай атаймыз? (Үстеу)

  4. Көктемдегі ауа райының өзгерістерін айтыңдар

  5. Үстеу қанадай сұрақтарға жауап береді? (қашан? қайда? қайдан? қалай?)

  6. Үстеулер мағынасына қарай неше түрге бөлінеді? (5)

  7. Олардың түрлерін атаңдар (мезгілдік, мекендік, сын-қимыл, мөлшерлік, күшйткіш)

  8. Мысал келтіріңдер. Мысалы: Биыл көктем ерте келді.

3 Жаңа сабақ

Уақыт

Сан есім

Ойшақыру. Сұрақ-жауап.



Сен бүгін таңертең сағат нешеде тұрдың?

Сен сабаққа қанша уақыт жиналасың?

Сенің бірінші сабағың сағат нешеде басталады?

Үзіліс қанша минут болады?

Қазір сағат қанша?

Диалогті оқып өзара сөйлесіңдер.

  • Сағат қанша болды?

  • Сағат екі.

  • Сен мектепке қашан барасың?

  • Мен мектепке таңертеңгі сағат сегізде барамын.

  • Сабақ сағат нешеде басталады?

  • Сабақ сағат сегізде басталады.

  • Соңғы сабақ нешеде аяқталады?

  • Соңғы сабақ сағат бірде аяқталады.

  • Үйірмеге қашан барасың?

  • Қазақ тілі үйірмесіне сағат төртте барамын.

  • Заттың санын, ретін білдіретін сөзді сан есім дейміз .Сан есім неше? қанша? нешінші? нешеу? Деген сұрақтарға жауап береді.Мысалы: екі, үшінші, жетеу.

Сан есімдер құрамына қарай дара, күрделі болып бөлінеді. Дара сан есім бір сөзден тұрады, ал күрделі сан есім екі және одан да көп сөзден тұрады. Сан есімдер бірнеше топқа бөлінеді. 1 - топ - есептік сан есім. Есептік сан есім заттың жалпы санын білдіреді.

Есептік сан есімге табиғи сандар жатады. Олар сан дәрежесіне қарай бірлік, ондық, жүздік, мыңдық сандар деп бөлінеді.

1 - 9 - бірлік сандар, 10 - 90 - ондық сандар, 100 - 900 - жүздік сандар, 1000 - 100 000 - мыңдық сандар.





Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

3-тапсырма. Өрнекті сызба бойынша сөзбен жазыңдар.

Үлгі: 10 + 1 = 11 он + бір = он бір.

10 + 2 = 10 + 6 =

10 + 3 = 10 + 7 =

10 + 4 = 10 + 8 =

10 + 5 = 10 + 9 =

Ақтөбе облысы, Хромтау қаласының №2 мектеп-гимназияның бастауыш класс мұғалімі Сейтмаганбетова Ж.Б.

Сабақтың жоспары

«Атамұра» баспасы, 2010ж.

Пәні: қазақ тілі орыс мектебіне Класы: _3класс Күні: _________

Тақырыбы: Сағат қанша?

Мақсаты:

Міндеттері: Оқушының өзіне берілген сұрақты тындап, түсініп, қысқа жауап беруге үйрету.

Білімділік: өзіне қойылған қарапайым жеңіл сұрақтарға жауап беру білімін меңгерту;

Дамытушылық: оқушылардың тілдік дағдысын дамыту;

Тәрбиелік: оқушыларды сыпайлыққа, инабаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Әдістері: талдау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, талқылау.

Көрнелік: суреттер, тірек-сызба, сөзжұмбақ, сағат.

Сабақтың жоспары

Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде

Жұмыс түрлері

уақыты

1

Пропедевтикалық практика

Өткенді пысықтау

9 мин

2

Бағыттау

Оқушыларға сабақ жоспарын жариялау

1 мин

3

Пайымдау

Өткен сабақты пысықтау

5 мин

4

Іс-жүзіндегі практика

Жаттықтыру

10 мин

5

Меңгеру практикасы

Іс-жүзінде тақырыпты меңгеру

8 мин

6

Сергіту жаттығулары

Жаттығулар өткізу

2 мин

7

Өзіндік жұмыс практикасы

Өз бетімен жұмыс

5 мин

8

Дербес үй жұмысы практикасы

Тақырыпты нақты бекіту, қайталау

3 мин

9

Бағалау

Оқушыларға баға қою

2 мин

Сабақтың барысы

Жұмыс түрі

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі






Сағат қанша?

1. сан есім + -дан, -ден, -тан, -тен, -нан, -нен + сан есім кетті.

2. сан есім + - ға , -ге, -қа, -ке + сан есім қалды.

3. сан есім + жарым.

4. тура + сан есім.

Сан есім - заттың санын, мөлшерін білдіретін сөз табы. Сұрағы: қанша? неше?

Есептік сан есім: бір, он жеті, жүз отыз үш, Сұрағы: қанша? неше?

Реттік сан есім: бірінші, он жетінші, жүз отыз үшінші, т.б. Сұрағы: нешінші?

Жұрнақтары: -ыншы, -інші, -ншы, -нші


Септік жалғау зат есімге жалғанғанда, оған белгілі бір грамматикалық мағына үстеп, сөйлемде оны басқа сөздермен байланысқа түсіреді. Қазақ тілінде 7 септік түрі бар.
Атау септік ойдың, іс-әрекеттің иесін білдірді.Бала(кім?) жүгірді.
Ілік септік зат кімнің меншігі екенін, не нәрсеге тән екенін білдіреді: Асқардың(кімнің?) қаламы.
Барыс септігі іс қимылдың бағытын,мекенін, мезгілін білдіреді: Мектепке (қайда?)барды.
Табыс септігі іс-қимылдың объектісін білдіреді, яғни затты нұсқайды: суретті(нені?) көрді.
Жатыс септік іс-қимылдың орнын, мекенін, мезгілін, кімде екенін білдіреді:тауда (қайда?) өседі.
Шығыс септік заттық мағынаны, затт істелу тегін, әрекеттің шығуын көзін,мезгілін, мекенін білдіреді: үйден (қайдан?)шықты.
Көмектес септігі іс-қимылдың амалын, істелу құралын, бірлестікті білдіреді: Асқармен(кіммен?) бірге істеді.


Сабақ тақырыбы: Сен білесің бе?
Сабақ мақсаты:
1. Білімділік: өткен сан есім тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеу, соған байланысты тапсырмаларды дұрыс орындай отырып, суреттеу, зерттеу, салыстыру, іздену, шығармашылық, талқылау сияқты жұмыстарды жүргізу, оқушылардың білімдерін кеңейтіп, тереңдету;
2. Дамытушылық: ауызша-жазбаша жұмыстар арқылы сын тұрғысынан ойлау технологиясы негізінде көру, есте сақтау, тыңдау, танымдық қабілеттерін арттыру;
3. Тәрбиелік: оқушылардың қазақ тіліне қызығушылық сезімін баулу, уақыттарын тиімді қолдануғу тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас, дәстүрлі емес
Сабақтың типі: қайталау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: суреттеу, зерттеу, салыстыру, іздену, шығармашылық, «миға шабу» әдісі
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта
Пәнаралық байланыс: жаратылыстану, зоология, орыс әдебиеті
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
• сәлемдесу;
• кезекшінің есебі;
• сабақ тақырыбын, мақсатын айту.
- Бүгінгі сабағымыз дәстүрлі емес, сабақ жарыс дейміз. Сондықтан тобымызды екі командаға бөлеміз.
1-ші команда: «Жұлдыз»
2-ші команда: «Достар»
Әр дұрыс берген жауапқа бір ұпай аласыңдар. Сонымен, 1-ші тапсырма
ІІ 1) Ой қозғау. «Миға шабу» әдісі.
«Кім жылдам?»
1. Сан есім дегеніміз не?
2. Сан есім қандай сұрақтарға жауап береді?
3. Сан есім құрамына қарай қалай бөлінеді?
4. Сан есім тұлғасына қарай қалай бөлінеді?
5. Сан есімнің қандай түрлерін білесіңдер?
6. Есептік сан есім дегеніміз не?
7. Есептік сан есім қандай сұрақтарға жауап береді?
8. Реттік сан есім дегеніміз не?
9. Реттік сан есімнің сұрағы қандай?
10. Реттік сан есім қандай жұрнақтар арқылы жасалады?
11. Жинақтық сан есім қандай сұраққа жауап береді?
12. Жинақтық сан есім қандай жұрнақтар арқылы жасалады?
2) Суреттің орнына керекті сөзді қойып, сөйлемдер құраңдар.
піл - 85 жыл
жылқы - 62 жыл
түйе - 40 жыл
арыстан - 35 жыл
ит - 34 жыл өмір сүреді
ешкі - 27 жыл
мысық - 20 жыл
қасқыр - 15 жыл
қоян - 10 жыл

3) 3.1 «Сен білесің бе?» мәтін бойынша жұмыс:
Сен білесің бе?
Біздің елімізде 48 262 көл бар. Олардың ішіндегі ең терең көл - Алакөл. Алакөлдің тереңдігі 54 метр. Бірінші орын ащы көлдердің ішінде Қарасор көлі алады. Ең тұщы көл Марқакөл. Оның бір литр суында 80 миллиграмдай тұз бар. Қарасор көлінің бір литр суында 60 грамм тұз бар.
Тапсырма:
1. Мәтінді тыңдау;
2. Мәтінді оқу;
3. Мәтін бойынша әр командаға 2 сұрақтан қою керек.
4. Сан есімдерге морфологиялық талдау жасау:
«Жұлдыз» командасына «бірінші» сан есімге морфологиялық талдау жасау, «Достар» командасына «сексен» сан есімге морфологиялық талдау жасау.
3.2 Жеке оқушыларға кеспемен жұмыс.
Тапсырма: Берілген сан есмідерді сөзбен жазып, зат есімдермен тіркестіріп жазыңдар.
13, 43, 55, 8, 365, 2034;
17, 56, 33, 5, 231, 3025.
4) 4.1 Шығармашылық тапсырма.
«Жұлдыз» командасы «Жыл мезгілдері» тақырып бойынша диалог құрастырады.
«Достар» командасы «Апта күндері» тақырып бойынша диалог құрастырады.
4.2 Капитандар сайысы.
«Жұлдыз» командасының капитаны берілген сан есімдерден реттік сан есім, «Достар» командасының капитаны жинақтық сан есмідерді тауып жазады.
Бір, төртеу, жетінші, алтау, он, он бірінші, екеу, отызыншы, елу екі, үшеу, алпыс төрт, бесінші, жетеу, біреу, тоғызыншы, сегіз, бесеу, он жетінші, он сегіз, екінші, жиырма.
5) Мына уақыттарды сөзбен жазыңдар.
12:30, 9:10, 11:45, 10:55, 8:05, 9:20.
6) Әр халықтың ауыз әдебиетінде сан есімдер ерекше орын алады. Олар қайда кездеседі?
Тапсырма: Мақал-мәтелдерді оқып, орыс тіліндегі баламасын тауып, бағдар сызықпен көрсетіңдер.

Жүз сом ақшаң болғанша, Умный одолеет тысячу,
Жүз жолдасың болсын. Сильный одного.

Білімді мыңды жығады, Одна мать,
Білекті бірді жығады. Одна и Родина.
Жеті рет өлшеп, бір рет кес. Один осенний день год кормит.

Адамның анасы біреу, Семь раз отмерь,
Отаны да біреу. Один раз отрежь.

Ескі дос екі жаңа Не имей сто рублей,
достан артық. А имей сто друзей.

Күздің бір күні жылды асырайды. Старый друг лучше новых двух.

Сабақ қорытындысы: Ортаға капитандарды шақырамыз. Жиналған алмаларды санайық.
Сонымен, қорытынды бойынша «...» тобы жеңді.
Бағалау:
Үй жұмысы: 1) 156 бет, 1 тапсырма (жаттау);
2) сан есімдермен 5-6 сөйлем жазу.





Сабақтың тақырыбы: Азық- түліктер

Не? Нелер?

Сабақтың мақсаты:

а) Оқушыларды азық- түлік атауларымен таныстыру, нанның қасиеттілігін түсіндіру.

ә) Оқушыларды асты қадірлеуге, қастерлеуге тәрбиелеу.

б) Оқушылардың ойлау, қазақша сөйлеу, өлеңді мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, азық- түлік суреттері

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ- жауап, іздендіру

Пәнаралық байланыс: орыс тілі,әдеби оқу

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру кезеңі 1-2 мин.

1. оқушылармен сәлемдесу

2. сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Өтілген модуль бойынша қайталап келу

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

«Жеті сұрақ»

  • Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі?

  • Аптаның қасиетті күні?

  • Қазақ тіліне тән дыбыстар қандай?

  • Апта атаулары?

  • Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?

  • Сен қай қалада тұрасың?

  • Сен нешінші мектепте оқисың?

Грамматикалық тақырыппен жұмыс

Адам, мамандық атауларынан басқа сөздерге не? нелер?сұрақтары қойылады.Не? сұрағы- жекеше түрде (ед.ч), нелер? сұрағы- көпше түрде (мн.ч).

Мысалы: нан-не? қоян-не?

нандар- нелер? қояндар- нелер?

кәмпит-не? кітап- не?

кәмпиттер- нелер? кітаптар-нелер?

Лексикалық тақырыппен жұмыс





Біздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпБіздің сынып қазақ тілі 3 сыныпАзық-түліктер

Сөздікпен жұмыс

  • Азық- түліктер- продукты

  • нан- хлеб

  • май- масло

  • айран- кефир

  • қант- сахар

  • ірімшік-сыр

  • шұжық- колбоса

  • шай-чай

  • кәмпит- конфет

  • жаңғақ- орех

  • ішемін- пью

  • жеймін- ем

  1. Суретпен салыстыра түсіндіру

  2. Оқушыларға қайталату

  3. Буынға бөлу

  4. Сөз тіркесін не сөйлем құрау

Тапсырмалармен жұмыс

1-тапсырма

Мынау -дүкен. Дүкенде азық -түліктер сатылады. Азық- түліктер: нан, май, шай, кәмпит, шұжық, айран, ірімшік.

Дүкенге Әлия мен Айнұр келді.Әлия нан мен қант сатып алды. Айнұр айран мен сүт сатып алды.

  1. Мәтінді түсініп оқып шығу.

  2. Сұрақтарға жауап беру.

  3. Ішілетін, жейтін тамақтарды бөліп сызба құру.

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Мен жеймін

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

Мен жеймін

Біздің сынып қазақ тілі 3 сынып

2-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқы

Нан иісі

Есіңде болсын, балам,

Нан- қастерлі тағам.

Қоқымын оның шашпа,

Жерге түссе,баспа,-

Дейді атам маған.

( Ә. Бостубаев)

  1. Өлеңді мәнерлеп оқу

  2. Тақырыбын пысықтау

-өлеңнің тақырыбы не туралы?

-нан қандай тағам?

-нанды қалай қастерлеу керек?

Ширату сәті.

1. Қардай аппақ,

Балдай тәтті-ақ а) сүт, ә) қант, б) су

2. Сырты жасыл, қатты,

Іші қызыл, тәтті а) пияз, ә) алма, б) қарбыз

3. Қалың киімді ұнатады

Шешіндірсең, жылатады. а) қияр, ә) пияз, б)шие

4. Құрғақ жерде сақтайсың,

Онсыз тамақ татпайсың. а) тұз, ә) қант, б) сүт

5. Аппақ қардай,

Дәмі балдай а) сүт, ә) балмұздақ, б) айран

3- тапсырма. Көп нүктенің орнына азық- түлік атауларын қой.

Мен әкеммен дүкенге бардым. Біз .................. , ................ , .............. , ............... сатып алдық. Дүкенде ................ жоқ. Біз үйге келдік.

Жаңа тақырыпты бекіту

  • Азық- түліктің қандай түрлерін білеміз?

  • Айгүл, мұғалім, оқушы сөздеріне қандай сұрақ қойылады?

  • Мектеп, нан, айран, сынып сөздеріне қандай сұрақ қойылады?

  • Азық- түліктер қайда сатылады?

Үйге тапсырма

  1. 2- тапсырма.Өлеңді жаттау.

  2. Сөздік жаттау.

  3. «Азық- түлік дүкенінде» диалог құру.

Бағалау. Оқушыларды белсенділіктеріне қарап бағалау, мадақтау




© 2010-2022