• Преподавателю
  • Другое
  • Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш. Айтматов Найман-Ана (8-класс)

Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш. Айтматов Найман-Ана (8-класс)

  Мектеп: Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бғыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Бөлім: Прозадағы балалар мен үлкендер бейнесі Сабақтың тақырыбы: Ш.Айтматов «Найман Ана» Шығармашылық тақырып: Мәңгүрттік – мәңгілік қасірет Уақыты: 20.11.2014 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Димисанова Алтынай Батырхановна Сыныбы: 8 «В» Қатысатыноқушыларсаны: 24 Қатыспағандар: Оқыту мақсаты Т/Ж2Әңгімені, хикаятты (повесть), лирикалық өлеңдерді, лиро-эпостық жырларды, поэмалардағы оқиға желісін суреттейді, түсінеді және тыңдайды, өз пікірін дәлелдейді. Сабақтың мақсаты Шығармадағы оқиға желісін толық суреттейді, түсінеді және тыңдай отырып, түрлі көзқарастарды анықтайды, өз пікірлерін дәлелдей отырып, жауап береді. Тілдік міндеттер Менің ойымша... Бұл мәселеге менің көзқарасым, мәңгүрттік, ана махаббаты, денсаулық, ерікті және еріксіз мәңгүрт, ең жақын адам, ойымды былай дәлелдеймін т.б. Алдыңғы білім Аталған шығармаға байланысты қосымша ақпараттар жинақтайды.
Раздел Другое
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін: қазақ тілі әдістемелік бірлестігінің жетекшісі - Ж.А.Ниязова

Мектеп:

Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бғыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Бөлім:

Прозадағы балалар мен үлкендер бейнесі

Сабақтың тақырыбы:

Ш.Айтматов «Найман Ана»

Шығармашылық тақырып:

Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет

Уақыты: 20.11.2014 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Димисанова Алтынай Батырхановна

Сыныбы: 8 «В»

Қатысатын оқушылар саны: 24

Қатыспағандар:

Оқыту мақсаты

Т/Ж2 Әңгімені, хикаятты (повесть), лирикалық өлеңдерді, лиро-эпостық жырларды, поэмалардағы оқиға желісін суреттейді, түсінеді және тыңдайды, өз пікірін дәлелдейді.

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы оқиға желісін толық суреттейді, түсінеді және тыңдай отырып, түрлі көзқарастарды анықтайды, өз пікірлерін дәлелдей отырып, жауап береді.

Тілдік міндеттер

Менің ойымша... Бұл мәселеге менің көзқарасым, мәңгүрттік, ана махаббаты, денсаулық, ерікті және еріксіз мәңгүрт, ең жақын адам, ойымды былай дәлелдеймін т.б.

Алдыңғы білім

Аталған шығармаға байланысты қосымша ақпараттар жинақтайды.

Сабақ барысы

Бөлінетін уақыт

Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері

Оқыту ресурстары, қосымша құрал-жабдықтар

Басы


2 минут

3 минут

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылармен амандасу, класты түгендеу, сурет қиындыларын тарату.

Таратылған сурет қиындылары арқылы топтасады.

Оқушылар суреттің артқы бөлігіндегі сөздерді біріктіріп оқиды, қызылмен жазылған сөздерді байланыстырып, бүгінгі сабақтың мақсатын анықтайды.

Оқиға Сарыөзек даласында болған. Автор шығармада жуан-жуандарды қатыгез етіп суреттейді. Анасы саудагерлердің сөзін тыңдай келе, мәңгүртті көзімен бір көрмей, күдігі басылмайтынын түсінеді. Жоламан қожайынының айтқанын тыңдайды. Анасына қарсы оқ ату арқылы Жоламан өзінің мәңгүрт екенін дәлелдейді.

үлестірме парақтар,

сурет, қиындылары



Интербелсенді

тақта, слайд

Ортасы


1 минут


8 минут


1 мин 28 сек



3 минут










































8 минут




1 минут




8 минут


1-тапсырма

Кинолентадағы үзіндіні суреттейді, ленталарды композициялық құрылысына сай орналастырады. Мазмұнын қысқаша баяндайды.

  • Топ суретті сөйлете алды ма?

  • Оқиғаның мазмұны толық ашылды ма?

Үш шапалақ арқылы бағалау жүзеге асырылады.

2-тапсырма

Шығармадағы басты кейіпкер - Ана үлкендер бейнесінде.

Ананың монологын тыңдайды.

І топ: Ана бойында көрініс тапқан сезім сипаттарын анықтайды.

Ана бойындағы сезім сипаттары

болды

болмады

қапалану



құштарлық



шаттану



қысылу



сағыныш



еркінсу



түңілу



торығу



жалғызсырау



зерігу



үміттену



өкіну



қуану



қиналу



ІІ топ: Кейіпкердің көңіл-күйіндегі психологиялық өзгерісті танытатын 5 түрлі детальды тауып, себебін дәлелдеп талдайды.

Кейіпкердің көңіл-күйіндегі психологиялық өзгерісті танытатын 5 түрлі деталь

Себебін дәлелдеп талдаңыз

  1. Өкініш

Өз монологында баласының жалғыздығына, жау құлдығында кеткеніне өзін кіналап өкінді.

  1. Сағыныш

Баласын қашан құшағына алғанша асықты. Сағынышы оны алға жетеледі.

  1. Қуаныш

Мәңгүрт екеніне мән берместен баласын көргенде қуанышы қойнына сыймай, құшағын айқара аша жүгірді.

  1. Аңсау

Баласының тек амандығын ғана тілеп, бәрін ұмытты.

  1. Үміт

Бесік жырын айтып, өткенін есіне салып, жылуын беріп, адам қалпына келтіремін деп сенді.



ІІІ топ: Шығармадағы Найман анаға кітап тілімен мінездеме береді.

ІҮ топ: Ананың іс-әрекеті дұрыс па? Егер ол ..............

Найман-Ана Сарыөзек даласына мәңгүрт түйешіні іздеп бармағанда, кеудесіндегі күдігі оған маза берер ме еді? Алаңсыз өмір сүре алар ма еді?

Үш шапалақ арқылы бағалау жүзеге асырылады.

Шығармадағы тағы да бір басты кейіпкер - Жоламан балалар бейнесінде. Жоламан оқиғада мәңгүрт болып танылады.

Топтарға сұрақтар таратылады.

  1. Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет пе? Мәңгүрт - ол .........

  2. Бүгінгі таңда біздің өмірімізде мәңгүрттер бар ма? Олар кімдер?

  3. Шығармадағы оқиғаға ұқсас жайттар кездесе ме?

  4. Мәңгүрттердің ерікті және еріксіз түрлеріне кімдерді жатқыза аласыз?

Оқушылар жауабы: Мәңгүрт - ақыл есінен айрылған, сезім, сезіну мүшелерінен мақрұм, өмірде өздерінің бар не жоқ екендерін біле алмай жүргендер. Оларды екіге бөлуге болады. Ерікті және еріксіз.

Жоламан еріксіз мәңгүрт санатында саналса, мына бейбіт заманда нашақорлыққа уланып, ақыл-есін жоғалтып, туғандарын құрбан етіп жатқандар көп. Олрды ерікті мәңгүрт, яғни өз өмірлеріне балта шауып жатқандар қатарына жатқызуға болады.

Киноленталар











youtube.

com/watch?v=dnfy

UM4ZTVI



Интербелсенді

тақта

Соңы

3 минут






1 минут

















1 минут

Рефлексия:

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы шығармадағы басты құндылықтарды анықтайды.

Сабақ менің өмірім үшін .....................................

мынадай құндылықтарды үйретті.

Құндылықтар: денсаулық, анаға қамқорлық, ешкімді қинамау, ауыр сөз айтпау, адалдық, тіліңді, дініңді құрметтеу т. б

Сабақтың мақсатына сай құрылған жетістік критерийлерін еске түсіріп, балаларды бағалау.

Жетістік критерийлері

Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетті

Егер төмендегі бағалау критерийлерінің бірін орындамаса, оқушы оқу мақсатына жетуге талпынады

1.Оқиға желісі бойынша суреттерді сөйлетеді.

2. Монолог тыңдай отырып, ананың көңіл-күйіндегі өзгерістерді ажыратады.

3. Шығармадағы кейіпкерлер әрекетін бүгінгі өмірмен байланыстырады.

4. Ең бастысы, өмірлік құндылықтардың маңыздылығын түсінеді.



Үйге тапсырма:

Шығармадан алған білімдерін оқушылар SWOT талдау жүргізу арқылы қорытындылайды.

S күшті жақтары

W әлсіз жақтары

(Адамның мәңгүрт атануы, тәуелді болуы, қорғансыз қарапайым адамдар)

O мүмкіндіктері

(Анаға қамқор болу мүмкіндігі, адамдарды қинамау, жанына жара салмау, осы шығарма арқылы бұрынғы заманның өте қиын болғанын көре алу мүмкіндігі)

T қиындық пен кедергі

(Ананы өлтіру, аяушылық болмады, жазалау өте ауыр жүзеге асты, заман қиын болды, мәңгүрт адам қалпына қайта қосылмады)

түрлі түсті стикерлер, қағаз қиындылары

Қосымша ақпарат

Бөліп оқыту, Көбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау -оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз? Бағалау критерийлері:

1.Оқиға желісін толық түсінеді.

2.Мазмұнына талдау жүргізеді.

3.Пікірлерін нақты әрі еркін жеткізеді.

4. Суреттеу, баяндау барысында топ мүшелерінің барлығы қатысады. (жауап "иә", "жоқ")

Пәнаралық байланыс

Денсаулық

АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланытсы бөліп оқыту. Бөліп оқыту сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың алған білімін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Осы сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің кеңесі қажет болды ма?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына кері әсер ете ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НИМ құндылықтарын дамытуға мүмкіншілік бар ма?

Суреттерді сөйлету, композициялық талдау, сұрақ-жауап, әр түрлі кестелермен жұмыс.

Рефлексия

1. Шығармада не әсер етті?

2. Несімен әсер етті?

3. Келесі сабақта не үйренгілерің келеді?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?

Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш.Айтматов Найман-Ана (8-класс)Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш.Айтматов Найман-Ана (8-класс)



Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш.Айтматов Найман-Ана (8-класс)Открытый урок по казахскому литературе на тему Мәңгүрттік - мәңгілік қасірет. Ш.Айтматов Найман-Ана (8-класс)



Қызылмен жазылған сөздерді байланыстырып, бүгінгі сабақтың мақсатын анықтаңыз.

Оқиға Сарыөзек даласында болған. Автор шығармада жуан-жуандарды қатыгез етіп суреттейді. Анасы саудагерлердің сөзін тыңдай келе, мәңгүртті көзімен бір көрмей, күдігі басылмайтынын түсінеді. Жоламан қожайынының айтқанын тыңдайды. Анасына қарсы оқ ату арқылы Жоламан өзінің мәңгүрт екенін дәлелдейді.

© 2010-2022