Сабақтың тақырыбы Портрет деген не?

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Портрет деген не?

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға портрет туралы таныстыру, бейнелеу өнері жайлы ұғымдарын кеңейту.

Дамытушылық: Сөздік қорларын, дүниетанымын, тіл байлығын, шеберлігін, шығармашылығын дамыту.

Тәрбиелік: Бейнелеу өнерінің құпияларын оқып білуге шақыру, өз елін, жерін сүюге қадірлеуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Құрал- жабдықтары: көрнекі құралдар,тақтамен жұмыс,суреттер

Сабақтың типі: Білім,білік дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,ой-қозғау, өзбетінше жұмыс, әңгімелеу, баяндау, топтастыру, сұрақ-жауап, жеке шығармашылық, ауызша, жазбаша, талдау, жинақтау, көрнекілік.

Оқыту технологиясы: Дамыта оқыту технологиясының элементтерін пайдалану.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, еңбекке баулу, дүниетану.

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушыларды сабаққа даярлау

ә) Назарларын сабаққа аудару.

б) Сабақтың мақсат-міндетімен таныстыру.

II. Кіріспе-қызықтырушылық кезең.

«Шаттық шеңбері» оқушылар шеңбер түзеп тұрып, бір-біріне тілек айтады.

III.Мотивациялық кезең.

IV. Сабақтың мақсат-міндетімен таныстыру.

Портрет туралы танысамыз. сонымен қатар тақырыпқа байланысты түрлі тапсырмалар орындаймыз.

V.Өткенге шолу.

Өткенді еске түсіру кезеңінде өткен тақырыптарды еске түсіру, шолу жасау.

Грамматикалық тақырыпқа сөз тіркестерін, сөйлемдер құрап жазу

VI.Өткенді бекіту.

Жаңа мағынаны тану. Жаңа сабақ.

1. Сөздік жұмыс.

1. Сөздермен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік

дәптерлеріне жазу.

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.

3. Сөздермен сөз тіркестерін құрастыру.

4. Олардың синоним, антоним, омоним қатарын табу.

5. Сөйлемдер құрау.

көзқарас-мировоззрение

тұрмыстық-бытовой

ой-мысль

мағына-значение

айнытпау-похоже

қиял-воображение

өзгерген емес-не изменился

1-тапсырма. Мәтін бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.

Жұмыстың, бұл түрі жеке де орындалуы мүмкін. Жазба жұмысын орындағанда әрбір оқушы үш деңгейдің тапсырмалары жазылған парақ алады. Солардың біреуін таңдағаннан соң, оқушылар бірінші тапсырманы орындауға кіріседі. Оны орындаған оқушы қолын көтереді. Мұғалім оған өзін-өзі тексеруі үшін дайын жауап үлгісін (дұрыс шешімді)береді. Өз жұмысын мұғалімнен алған дұрыс үлгісімен салыстырып, оқушы бағалау парағына баға қояды да, екінші тапсырманы орындауға кіріседі. Аяқталған соң, тағы да өзін-өзі солай тексереді. Одан кейін үшінші тапсырмасын орындап, соны бағалауға кіріседі. Оқушы кез келген деңгей тапсырмаларын орындауға құқылы (мысалы, IIдеңгейдің бірінші тапсырмасы орындап болған соң, ол III немесе I деңгейдің екінші тапсырмасын орындауға кірісе алады).

Мұғалім сабаққа тек 6 тапсырма дайындайды (бірінші және екінші нұсқаларға арнап үш күрделілік дәрежесіндегі үш тапсырмадан жеке-жеке парақтарда). Оларға жеке парақтарда жауап үлгілері (дұрыс шешім үлгілері) дайындалады. Содан кейін осы материал сынып оқушыларының санына қарай көбейтіледі.

VII. Сабақты қорытындылау

3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, төменде берілген сұрақтарға жауап беру. Мәтінге атқою.

Бұл тапсырманы «Мәтін бөліктері» оқыта үйрету ойыны арқылы да өткізуге болады.

Ойын шарты:

Сынып төрт топқа бөлінеді.

1-топ- «Кіріспе».

2-топ-«Негізгі ой».

3-топ-«Қорытынды».

4-топ-«Толықтыру».

Мәтінді бөліктерге бөліп, әңгімелеуді ретімен бастайды. Сонымен қатар оқулықтағы сұрақтарға да әр топ қосымша дайындалады. «Толықтыру» тобы әрбір топтан кейінтолықтырып отырады. Ойын аяқталғаннан кейін қай топтың неғұрлым нақты айтқаныанықталады. Соңында әр топ өзінің сұрақтарға жауаптарын кезекпен айтады және мәтінге ат ұсынады.

Сұрақтар:

1. Кескіндеме бейнелеу өнерінің қай саласы?

2. Кескіндемеде нелер қолданылады?

3. Жанр деп не аталады?

4. Жанрдың қандай тҥрлерін білесіңдер?

5. Натюрморт қашан пайда болған?

6. Натюрморт деген не?

7. Пейзаждың басқа жанрлардан айырмашылығы қандай?

8. Қандай атақты суретшілерді білесіңдер?

Кері байланыс

Үйге тапсырма: 2-тапсырма. Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау.

VIII. Рефлексия бағалау кезеңі. Бағалау.



© 2010-2022