Қазақ тілі 6-сынып Зат есімнің жасалуы

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жасалуы Сабақтың мақсаты: Зат есімнің жасалуы туралы түсінік бере отырып, өз бетімен жұмыстану арқылы тақырыпты меңгертіп топ ішінде өз ара баға беруін қалыптастыру. Күтілетін нәтиже : Дәптермен жұмыстанады, мәртебесі төмен және жоғары сұрақтарды қойып үйренеді. Сыни ойлау қабілеті дамиды, оқушының шығармашылық ізденісі артады. Деректер: Маркерлер,бағалау парақтары, стикерлер,постерге арналған қағаздар, перфокарталар. Әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, Джигсо әдісі сұрақ-жауап, АКТ, Венн диаграммасы. Жеті модульдің енгізілуі :Оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлау,АКТ,талантты және дарынды балаларды оқыту.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі .

А)Оқушылармен сәлемдесу.

Ә)Сыныпты түгендеу.

Сыныпты 3 топқа бөлу.

1-топ «Зат есімнің жасалуы»

2-топ «Деректі,дерексіз зат есім»

3-топ «Зат есім тудыратын жұрнақтар»

Шаттық шеңбері (Орындарында тұрып оқушылар 1-топ 2-топқа

,2-топ 3-топқа,3-топ 2-топқа жақсы тілектерін айтады)

2.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Морфология нені зерттейді?

2.Сөз таптары дегеніміз не?

3.Қазақ тілінде неше сөз табы бар?

4.Сөз топтарына қандай сөздерді жатқызамыз?

5.Зат есім дегеніміз не?Сұрақтары қандай?

6.Жалпы,жалқы зат есім дегеніміз не?

3.Жаңа сабақ

Бүгінгі жаңа сабағымыз «Зат есімнің жасалуы»Джигсо әдісі бойынша әр топ өз тақырыптарын оқиды,оқып болғаннан кейін басқа топқа барып әр топ түсіндіреді,түсіндіріп болғаннан кейін өз тобына қайтып келеді де үш топ шеңбер жасап тұра қалады оқығандарын,естігендерін барлығы ортаға салады.

Сергіту сәті

Тапсырмалар

1-топ.Семантикалық карта

р/с

Мысалдар

Дара сөз

Біріккен сөз

Қос сөз

Тіркескен сөз

Қысқарған сөз

1

Төле би ауданы

+

2

Тасбақа

+

3

ҚазМҰУ


+

4

Достық

+


5

Ауыл-аймақ

+

6

Оқушы

+


7

Арал теңізі

+

8

Тау самалы

+

9

Ата-ана

+

10

Көкшетау

+

11

ҚазҰПУ


+

12

Айтыс

+


13

Кемпірқосақ

+

14

Жамбыл көшесі

+

15

Тарақ

+


2-топ.Мына сөздерді графикке салыңыздар.

Қайғы

Өзен

Ала-тау

Ағаш

Кітап

Ертіс

Тау

Құлагер

Адамгер-шілік

Жануар

Сезім

Деректі

Дерексіз

Жалпы

Жалқы

.

3-топ.Семантикалық карта

р/с

Мысалдар

Есімдерден зат есім жасайтын жұрнақтар

Етістіктен зат есім жасайтын жұрнақтар

1

Түйіншек

+

2

інішек

+

3

төбешік

+

4

Ойыншық

+

5

Талшық

+

6

Аялдама

+

7

Өндіріс

+

8

Оқырман

+

9

Балалық

+

10

Кішіпейілділік

+

11

Суарма

+

12

Қондырма

+

13

Қаптама

+

14

Қысым

+

15

Қойшы

+

2-орындалатын тапсырма

1-топ.Берілген тірек сөздерді пайдаланып «Күнделікті өмірден байқағаным»деген тақырыпта әңгіме жазу.Зат есіннің қандай түрлері қолданылған.

Ауыл-аймақ,көрші-көлем,ағайын-туған,ата-ана,сый-құрмет,сәлем-сауқыт,дәстүр,салт,халық, әдет-ғұрып,жарасымды.

2-топ.Мәтінді оқы,мәтіннің ішінен жалқы есімдерді тап.Бас әріппен жазылу себебін түсіндір жалпы есімдерді ата.

Қазақстанда шөл далалар көп.Бетпақдала,Мойынқұм,Қарақұм,Қызылқұм секілді шөлді ,құмды жерлерде тіршілік ету қиын.

Шөлде жел үңгіген тас қуыстар,үңгірлер бар.Мұнда табиғи қалалар,табиғи сарайлар кездеседі.

Құмды шөлдің тағы бір тамашасы-құмның судыры.Құмның бетінде желдің салған неше түрлі өрнегі бар.

3-топ. Төмендегі зат есімдерді түрлендіре отырып , мәтін құраңдар және оған тақырып қойыңдар.

Туған өлке, Таулы жер. Хош иісті гүлдер, Өзен, Жазғы демалыс. Күзгі жиын-терін . Жасыл. Жапырақ. Ағаш. Қазақастан. Республика. Кең. Халық. Дала. Молды ауыл. Ыстық. Ел. Тіршілік. Отан.

Қорытынды:Тыңдап отырған үштік

Бағалау парақшасы

Аты-жөні

Үй тапсырмасы (5 ұпай)

Джигсо әдісі (4 ұпай)

Семанти

калық карта мен жұмыс (3 ұпай)

Кеспе қағаздар(1 ұпай)

Қорытынды балл

Бағасы




Бағалау шкаласы: 13-12 ұпай «5»; 11-9 ұпай «4»;8-6 ұпай «3»;4-3 ұпай «2»

Рефлексия (кері байланыс)

Екі жұлдыз,бір тілек


© 2010-2022