- Преподавателю
- Другое
- Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл нормалары
Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл нормалары
Раздел | Другое |
Класс | 10 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Айсенова Е.А. |
Дата | 27.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
10 сыныбы. Қазақ тілі пәні.
Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл нормалары.
Сабақтың мақсаты:
1. Нормаға түскен әдеби тіл туралы мағлұмат беруге, жаңа тақырыпты оқып-үйренудің жобасын тұтас қабылдауға көмектесу.
2. Оқу материалының тұлғалық және әлеуметтік-практикалық құндылығын түсінуге көмектесу.
3. Оқушыны дұрыс, сауатты, мәдениетті сөйлеу әдебіне үйрету.
Сабақтың түрі:Білімдерін жалпылау және жүйелеу, қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі: тапсырмалар, СКТ, тест тапсырмалар
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту кезеңі.
-
Сызба бойынша жұмыс.
Әдеби тіл нормалары
фонетикалық
грамматикалық
лексикалық
-
Проблемалық тапсырма:
а) Ағ үйдөн шыға гелді бір жас жігіт.
ә) Ақ үйден шыға келді бір жас жігіт.
Дыбыс үндестігіне, яғни Үндестік Заңына байланысты заңдылықты түсіндіріп өту.
-
Әдеби тіл екі түрде өмір сүреді. Оның бірі - ауызша тіл, екіншісі - жазбаша тіл.
Оқушылар екі тілдің қолдану аясын өздері айту керек. (ауызша тіл: үй іші, отбасында, теле-радио хабар, мұғалімнің сабақ түсіндіруі, сөйлесу, әңгімелесу, диалог түрінде көрінеді; жазбаша тіл: ойды қағазға жазу арқылы көрінеді - кітап, көркем шығармалар, оқулық, газет-журналдыр, ғылыми еңбектер).
Аузша тіл гормасы - орфоэпия.
Жазбаша тіл - орфография.
Жұлдыз - жұлдұз
Ақ лақ - ағ лақ
-
Үш сөйлем жазылып, әдеби тіл нормасының сақталуына байланысты жұмыстар жүргізіледі.
ІV. Сабақтың қорытындысы, ой қорыту: 1) оқушылар мысалдар айтып, орфографиялық, орфоэпиялық нормаларын ажыратады.
V. Үйге тапсырма беру. Газет-журналдардан тіл туралы жазылған мақаланы жазып, әдеби тіл нормалары бойынша талдау жасау.
VІ. Бағалау.