Мемлекеттік тіл – қазақ тілі

Сабақтың мақсаты: Білімдік:Отанымыз туралы тақырыпты жалғастыру, ана тілінің құдіреттілігін ұғындыру, тіл өнерін бойларына сіңіру, шығармашылық ізденіске баулу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.Дамытушылық: оқушылардың есте сақтау, ойлау, аудару, бірлесе жұмыс істеу қабілеттерін, тіл байлықтарын,сөйлеу шеберліктерін арттыру, сөздік қорлары мен ой - өрістерін дамыту Тәрбиелік: ұлтжандылыққа, ана тілімізді қадірлей білуге, патриоттық сезімге баулуСабақтың типі: жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: Сұ...
Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік тіл - қазақ тілі


Сабақтың мақсаты:

Білімдік: Отанымыз туралы тақырыпты жалғастыру, ана тілінің құдіреттілігін ұғындыру, тіл өнерін бойларына сіңіру, шығармашылық ізденіске баулу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Дамытушылық: оқушылардың есте сақтау, ойлау, аудару, бірлесе жұмыс істеу қабілеттерін, тіл байлықтарын,сөйлеу шеберліктерін арттыру, сөздік қорлары мен ой - өрістерін дамыту
Тәрбиелік: ұлтжандылыққа, ана тілімізді қадірлей білуге, патриоттық сезімге баулу


Сабақтың типі: жаңа сабақ.


Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, топтық, жұптық, жеке жұмыс, дарынды және белсенділермен жұмыс


Сабақтың көрнекілігі: АКТ, карточкалар, сурет кескіндері, желім, А4 қағаздары


Пәнаралық байланыс: тарих, орыс тілі, ағылшын тілі, математика

Бағалау түрі: парталас көршісін бағалау


Сабақтың барысы:


I. Ұйымдастыру бөлімі:
а) сәлемдесу
ә) балаларды түгендеу
б) тіл дамыту сұрақтары:

  • Сыныпта кім жоқ?

  • Бүгін нешесі?

  • Аптаның қай күні? - тамаша, бірден дәптерлерімізге жазып қояйық...(тез, әдемі, қатесіз)

  • Қазір нешінші сабақ?

  • Қандай сабақ?

  • Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлесеміз?

  • Жақсы, ал қазақ тілі қандай тіл? (Мемлекеттік тіл)

  • Олай болса, бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ?


II. Өткен тақырыпты және үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық орындық кімде?»

  • Өткен сабақта қандай тақырып болды? Кластер құрамыз

ОТАН

Қазақстан

Тәуелсіз


Елорда Салт - дәстүр

Елбасы қазақ тілі


  • Үйге қандай тапсырма берілді? («Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқу)

ІІІ. Кіріспе:

Тосын сый арқылы оқушыларды топқа бөлу : Отан, Мемлекет, Тіл

Сабақтың мақсатын және барысын айту.

жұмыс жасау барысындағы белсенді балалардың қолына қызыл түсті, орташаға сары түсті смайлик жапсырып отыру


Мәтінмен жұмыс: әр топқа мәтін жазылған парақ таратылады. Оны оқып, түсінуге 2-3 мин уақыт беріледі. Әр топ келесі екі топқа сұрақ дайындайды ;

Қазақ тілі - қазақ халқының ана тілі. Ол халық тарихымен бірге жасап, ұрпақтан ұрпаққа қатынас құралы ретінде қызмет етіп келеді. 1989 жылы 22 қыркүйек айында Қазақстан Республикасы тілдер туралы Заң қабылданып, қазақ тілі мемлекеттік мәртебе алды. Қазақ тілі - басқа елдерде тұратын қазақтардың ана тілі. Тілімізді сақтап, дамыту - міндетіміз.

Көмек сөздер:

ұрпақтан ұрпаққа - от поколения поколению

қатынас құралы - средство отношение

Заң қабылданып - принялся закон

мемлекеттік мәртебе - государственный статус

Әр топ дайындаған сұрақтарын қояды, келесі топ жауап береді.

Сергіту сәті: интербелсенді тақтадан әуенді қозғалысты қайталау

Жұптық жұмыс (парталас көршіңмен орында): сөздердің орын тәртібін тап

Отанымыз Қазақстан біздің

Құрлығындағы Еуразия мемлекет Қазақстан Республикасы

Қазақстанда тұрады ұлт өкілдері көп

Қазақ тілінде сөйлейді қазақ халқы

Астана қаласы біздің Елордамыз

Мақтан етемін мен өз елімді

Жеке жұмыс: Терме диктант

Мәтіннің ішінен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз

Белсенді оқушыларды қызыл смайлик бойынша бөліп алу: (Музыка, 4 мин)

Сөздерді үш тілде аударыңдар: «Отан, мемлекет, тәуелсіз, халық, тіл»

Орта деңгейдегілерге тапсырма:
Газет шығару: Қазақстаным, қазақ тілім

Әр топ өз жұмысын қорғайды, тексеру.


VІ Қорытынды:
Дарынды оқушымыз тауып, жаттап келген өлеңі

«Сөзі жоғалған жұрттың өзі де жоғалады » тақырыбында тәрбиелік әңгіме

Үй жұмысы:

І деңгей тіл туралы өлең тауып мәнерлеп оқу;

ІІ деңгей тіл туралы мақал - мәтелдер, ақындар сөздерін тауып келу;

ІІІ деңгей қазақ тілі туралы мектеп газетіне қысқаша мақала жазып келу;

Рефлексия

Ұнады___________________________________________________________________

Қиын болды______________________________________________________________

Тілегім___________________________________________________________________

Сабақ үстіндегі эмоцияналды көңіл күйің парағын толтыру


V ІІ Бағалау: парақтарды жинап алып, жалпы баға қою.









© 2010-2022